Fotbalista a budoucí psycholog... může být u vás doma

Datum: 4. 7. 2017

Staňte se hostitelskou rodinou! Do České republiky se chystá šestnáctiletý Balász z Maďarska, který zde stráví příští školní rok. Hraje fotbal, zajímá ho psychologie, ve volném čase programuje aplikace pro Androidy a má moc rád svou maminku a sestru - dvojče, které na rok opustí, aby zde získal nové přátele, zkušenosti a možná i druhou rodinu. Přečtěte si o něm více:

Na rok do České republiky i za fotbalem

Balász žije se svou maminkou, sestrou a nevlastním tátou v menším městě obklopeném přírodou. Hraničí totiž s národním parkem Bukové hory. Hornatý a zalesněný park je největším v Maďarsku. Navštěvuje místní gymnázium, kde ho nejvíce baví biologie. "Chtěl bych se stát psychologem a chtěl bych porozumět tomu, jako funguje lidská mysl. Současně mě taky zajímá IT. Mám rád videohry a jedním z mých koníčkoů je vyvýjení aplikací pro Android," říká Balász.

Balász však rozhodně není typ, co by jen tak proseděl svůj volný čas u počítače. Jeho opravdovou vášní je totiž fotbal. Po škole chodí na tréninky do místního fotbalového klubu, kde je gólmanem. Dokonce sní o profesionalní dráze. Fotbalu by se rád věnoval i během svého výměnného pobytu - samozřejmě, pokud by to bylo možné. A když ne, tak se vždy na fotbal rád podívá v televizi.Fandí Paris Saint-Germain. 

"Jinak chci vyzkoušet behěm svého pobytu všechno, k čemu budu mít příležitost." dodává student.

"Kdo jsem? Tak to je jedna z nejtěžších otázek..."

Studenti v průběhu pohovorů před výměnným pobytem odpovídají na řadu dotazů. Jedním z nich je i otázka: Jak bys popsal sám sebe? Balász nad ní hodně přemýšlí. "Jak se lidé mohou sami popsat? Kdo jsem? To je jedna z nejtěžších otázek. Nevím, jak bych se přesně popsal... myslím, že bych se pořádně nevystihl. Chci říci apsoň dvě věci o sobě: Chci být šťastný a chci dělat šťastnými lidi okolo mě."  Nakonec však pár přídavných jmen zmíní: "Jsem hodný, chápající, mám otevřenou mysl, kuráž, trochu zvláštní (v dobrém i špatném) a někdy jsem líny."

Jeho kamarádi jej zase popisují jako "hodného kluka se smyslem pro humor, který učí lidi být dobrými fotbalisty i lidmi. Jsem mu moc vděčný za to, že mi pomohl, když jsem měl těžší období," dodává jeho spoluhráč z fotbalového mančaftu.

 

Chci změnit náš školní systém

Víc už se Balász rozepsal na otázku, jaké plány má po škole. "Můžu se na to podívat dvěma způsoby. Za prvé jen jako na sebe - to bych pak řekl, že chci být profi brankářem, koncentrovat se na svou kariéru, být šťastný bez limitů a frustrací," říká s tím, že na druhou stranu by rád udělal něco pro společnost. Sám vidí hodně problémů v maďarském vzdělavácím systému. "Chtěl bych zlepšit svět. Vidím, že náš vzdělávací systém ničí kreativitu, štěstí a svobodu a mění lidi na pilné, tiché roboty." Podle Balásze prochází studenti depresemi, vyčerpáním a rezignací. Tomu by chtěl v budoucnu zabránit. "Musím s tím něco udělat," říká odhodlaně. Třeba mu s tím pomůže právě výměnný pobyt - dokáže díky němu nahlédnout na školství z jiné perspektivy?

Doma se spolu moc nasmějeme...

Jeho maminka je učitelka, a Balász si ji velmi váží. Se svou sestrou dvojčetem mají silný vztah. Když se spolu doma sejdou, vypráví si historky, co během dne zažili a nasmějí se u nich. 

 

Student z Maďarska

Kdo se může stát hostitelskou rodinou?

 • miminálně dva lidé v příbuzenském vztahu, kteří žijí pod "jednou střechou" (aspoň jeden z nich musí být rodič)
 • kdokoli, kdo je ochoten přijmout studenta bez nároku na finanční odměnu (hoštění je na principu dobrovolnictví)
 • ten, kdo má zájem poskytnout studentovi přátelské domácí zázemí

Jaké jsou povinnosti hostitelské rodiny? 

 • poskytnout studentovi postel, pracovní stůl a stravu
 • poskytnout studentovi přátelské a vlídné zázemí

Co hostitelská rodina nemusí?

 • připravovat program pro studenta (student bude chodit na střední školu a účastnit se popř. volnočasových aktivit dle svého výběru)
 • zajišťovat studentovi kapesné (na kosmetiku, volnočasové aktivity, cestování...)
 • mít vlastní děti ve stejném věku

Jak se stát hostitelskou rodinou?

 • Přihlaste se promocí online přihlášky.
 • Po přihlášení si domluvíme schůzku - informační návštěvu v místě vašeho bydliště.
 • Po návštěvě dostanete informaci o zařazení do programu a kontaktní informace o studentovi.

Odkazy

Hostitelská rodina

Poznejte další výměnné studenty

Jak se zapojit

Často kladené dotazy

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.