Novinky

Za méně než měsíc přijedou do České republiky studenti z celého světa. Přijedou například z Japonska, Dánska nebo třeba Argentiny, aby poznali českou mentalitu, začali se učit český jazyk, nebo i proto, aby se sami osamostatnili a učili se sami o sobě. V čem je ale toto také přínosem pro české hostitelské rodiny?

Na konci června jsme na portálu Startovač spustili historicky první crowdfundingovou kampaň na podporu Dobrovolnického semináře 2015. Našim cílem je vybrat 20 000,-Kč a do konce projektu zbývají 3 dny. Dokážeme to? Společně ano! 

"Na setkání "Come and go" v roce 2012 jsem začala přimýšlet o tom, že bych přecejen měla vycestovat na výměnný pobyt", vzpomíná Anna Laura John, která strávila rok 2013 v Chile.

I v letních měsících, kdy většina českých středoškoláků užívá volna, teplého počasí a případně nějaké ty brigády, je možnost přihlásit se ke studijnímu pobytu v zahraničí.

Dneškem jsme zakončili umisťování zahraničních studentů do hostitelských rodinpro školní rok 2015/16. Tito studenti přijedou do České republiky v létě 2015 a stráví zde jeden školní rok. Další hostitelské rodiny se studentů mohou dočkat již v lednu 2016, kdy přijíždějí studenti převážně z Jižní Ameriky.

Většina studentů, kteří stráví školní rok 2015/16 v zahraničí na svůj pobyt odlétá či odjíždí v červenci a srpnu. Někteří už své umístění do hostitelské rodiny znají, řada z nich ale teprve čeká. Absolventi zahraničního pobytu vzkazují - nervozita na začátku je úplně normální, nezáleží na tom, jestli rodinu znáte dva týdny nebo půl roku před odjezdem...

PDO je zkratka pro Pre Departure Orientation, nebo-li předodjezdový seminář. Již je tradicí, že PDO je každoročně největším seminářem, který YFU CZ pořádá a nejinak tomu bylo i letos. Téměř přesně po roce od konání PDO 2014 jsme se sešli na tom samém místě ve skupině čítající více, než 45 lidí! Na semináři byli jak výměnní studenti, kteří se na svůj zahraniční pobyt teprve chystají, tak zahraniční studenti, kteří svůj pobyt v ČR již ukončují. Letošní seminář se konal během prvního červnového víkendu, od 5. do 7.6.2015.

Manuel je poslední ze tří sourozenců, který se vydal na studijní pobyt. Jeho bratr strávil rok v USA, jeho sestra v Chile a on teď prožívá výměnný studijní pobyt v Brazílii. V rámci tohoto pobytu měl možnost zúčastnit se fakultativního výletu do Amazonie, který popisuje v tomto článku. Přečtěte si jeho dojmy z plavby po Amazonii, kde se společně s výměnnými studenty z celého světa koupal v řece Rio Negro, lovil piraně a k snídani jedl čerstvě natrhané ovoce.

Staňte se hostitelskou rodinou a přijměte k sobě domů zahraničního studenta! Víme, že to je tak trochu schůzka naslepo, ale ani tak se hostitelského programu nemusíte obávat. Soužití s novým členem rodiny vaši rodinu obohatí o zcela nové pohledy na svoji každodenní rutinu a seznámíte se také s kulturou výměného studenta.

Bára odjela do Spojených států amerických v létě 2014. Nyní žije v městečku Oak Harbor ve státě Washington a jak sama říká - během studijního pobytu se učí každý den něco nového. Přečtěte si v čem konkrétně ji pobyt v USA obohatil a jestli by se na takové dobrodružství vydala znovu! Toto jsou její dojmy...

Druhá část příběhu, o který se s námi podělil Matyáš, který je momentálně na studijním pobytu ve Finsku! Sám radí váhajícím studentům, že by se neměli rozhodovat o tom jestli pojedou na výmenný studijní pobyt, ale spíš kam pojedou. Tak proč ne třeba Finsko? 

 

Chceš, aby se o studiu v zahraničí dozvěděli tví rodiče? Informuj je vyplněním krátkého formuláře. Pošleme jim všechny informace o studijních pobytech, které potřebují ke svému rozhodnutí.