"Zhlédli jsme snad všechny francouzské filmy"

Datum: 31. 10. 2013

Lucka má za sebou první dva měsíce svého ročního pobytu ve Francii. Její cesta za pobytem začla na školní prezentaci na teplickém gymnáziu, kde se o YFU dozvěděla. Dnes, o necelý rok později, nám píše z Francie o svých zkušenostech s tamními zvyky a jazykem.

Dva měsíce. Dva nefalšované francouzské měsíce.

A věřte nebo ne, dva měsíce stačí na to, abyste se zapomněli na to, jak vlastně vypadal váš život před tím. A teď sedím ve svém novém domově, povídám si francouzsky se svojí hostitelskou mamkou a užívám si už druhý týden prázdnin. Noci už jsou studené, ale přes den se teploty pohybují stále mezi 15 až 20 stupni. A je hezky.

Mám plno domácích úkolů. Francouzský školní systém je o dost jiný než ten český. Ale nechci říct, lepší nebo horší, těžší nebo lehčí. Jsem ve stejném ročníku, co minulý rok v Čechách, což mi někdy dost usnadňuje pochopení látky, ale také vidím, že naše gymnázia po nás vyžadují mnohem více znalostí. Na druhou stranu tady se hrozně moc píše. Testy jsou většinou dokumenty s otázkou; vy si přinesete dvoustránkovou kopii, která má přesně určenou formu, a dvě hodiny píšete odpovědi na často úplně jednoduché otázky, do kterých ale musíte napsat všechno, co víte. Těžké nejen pro mě, ale i pro mé spolužáky. A všechno musí mít úvod, hlavní část a závěr. Francouzi si na formy a řád prostě potrpí. Učitelé často vysvětlují, jak moc důležité je plnit úkoly a pracovat. Obecně mi přijde, že učitelé vysvětlují víc než v Čechách. Zezačátku jsem si přišla jako zpátky na základní škole. Dokonce i na tělocviku máme pravidelně výklad, jak hrát volejbal a minule jsme dokonce dostali zápisky. A zápisky, to je taky věc. Nejdřív jsme dostali plán na celý rok a pak každé sekvence. Všechno má svojí velkou římskou jedničku, nebo dvojku, pak velké písmenko, pak malou jedničku, dvojku… a pak malé písmenko. Nejmenší jednotka je většinou otázka.

Je docela vtipné sledovat, jak je to pro mě nové, a divím se tomu, ale pro mé spolužáky je to úplně přirozené. To jsou ty každodenní kulturní rozdíly.

Největším kulturním šokem pro mě asi bylo to, jak se Francouzi chovají ke kočkám (nevadí, že celou noc nespíte, hlavně že kočka může spát ve vaší posteli), a to, jak nechají bagetu položenou na kuchyňské lince. Žádný plastový pytlík, maximálně papírový.

"S rodinou chodíme do kina"

S hostitelskou rodinou jsme si blíž a blíž. Často mám pocit, že už to nemůže být lepší, a stejně se to pak vždy posune o stupínek výš. Nejsem moc velká kuchařka, ale teď o prázdninách jsem upekla perník a uvařila česnečku, a to jim udělalo velkou radost. Na oplátku se mnou zhlédli snad všechny nejdůležitější francouzské filmy. A také chodíme rádi do kina. Obecně - všechny možné kulturní akce jsou hrozně fajn!

Je hrozně krásné prostupovat do nového jazyka a mít ho všude kolem. Sice stále dělám úplně základní gramatické chyby, nebo špatně vyslovím úplně jednoduchou věc, ale potom ohromném množství hodin ekonomie mám docela slušnou ekonomickou zásobu! Po prvním roce na francouzské střední škole si vyberete zaměření. Jsou tři základní: L – literatura, S – matematika a ostatní vědy a ES – ekonomicko sociologický. Za ten můj - ES jsem hrozně ráda, protože i když nerozumím všemu, je to ohromné množství informací o tom, jak Francie vlastně funguje. A s mým hostitelským tátou jsme už probrali výsledek voleb v Čechách, nebo třeba nebezpečí sekt. Dokonce už můžu francouzsky telefonovat, víceméně bez problémů. Není to sice vždycky jednoduché, ale nese to výsledky.

Všem, kteří se teď rozhodují, bych chtěla vzkázat, ať se ničeho nebojí a jdou do toho. Nezáleží na tom, jaká země a jaký jazyk. Je to příležitost, jak se naučit mnohem víc než jen cizí jazyk, jak prohlédnout všechna klišé, která nás obklopují doma. A stát se členem nové rodiny a naučit se respektovat úplně nová pravidla je velká zkušenost!

Já se teď pokusím přeložit, co jsem Vám napsala, abych nevyšla ze cviku, protože každý kontakt s češtinou je znát a vrhá mou francouzštinu o krok zpět.

Přeji všem krásný podzim!

Lucile, Nantes, Francie

 

Odkazy

Studium v zahraničí

Kdo je YFU

Hostitelský program

Roční pobyty v zahraničí

 

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.