"To nejkrásnější na Chile není příroda, ani architektura, ale lidi"

Datum: 27. 3. 2018

Zatímco nám v ČR pomalu začíná jaro, v Chile se Sára za chvilku bude chystat na zimu. Jaké jsou její dojmy z prvních tří měsíců? Přečtěte si její článek!

Vždyť je to tam hrozně chudý, ne? A to se tam nebojíš jet? Vždyť tam vůbec nic není!

chile1

Tohle byly tři nejčastější reakce mých kamarádů, když jsem jim řekla o svém rozhodnutí vycestovat na půl roku do Chile.

Když se řekne Jižní Amerika spousta z nás si představí chudobu, drogy a násilnosti. Sama jsem sem jela bez větších očekávání a plná těchto stereotypních úvah. Na letišti jsem křečovitě držela v rukou všechny svoje čtyři tašky a neustále kontrolovala kapsu s mobilem. Když jsem vyšla z terminálu a nemohla jsem najít yfu koordinátora, stoupla jsem si naproti kiosku a začala jsem hledat čísla, na která můžu v případě nouze zavolat. Hned jak jsem vypadala ztraceně za mnou přišel pracovník letiště, a začal se mě ptát, koho hledám, a jestli potřebuju pomoct. Volal na ta čísla za mě, jelikož na některé se mi nešlo dovolat, a povolal další lidi na pomoc. Tohle na mě hned ze začátku udělalo dobrý dojem, už jsem se necítila ztraceně, nepanikařila jsem, a měla jsem pocit bezpečí. Nakonec všechno dopadlo dobře a už jsme čtyři studenti seděli v kanceláři yfu v Santiagu.

Chile2Moje další cesta do Vallenaru za rodinou proběhla bez problémů. Setkání s rodinou proběhlo tak rychle, a já byla ze všeho cestování tak unavená, že si jen pamatuju, jak dobře jsem se cítila, když už jsem se mohla osprchovat, odložit všechny tašky a na chvilku se natáhnout na postel.

Přijížděla jsem sem se základními znalostmi španělštiny, ale ty mi moc nepomohly při mé první snídani. Chilané mluví opravdu rychle a mají spoustu svých slov a slovních spojení, že jsem se ztrácela i při těch zdánlivě nejjednodušších otázkách. První týden jsem se španělštinou trošku bojovala, bylo to těžké, ale moje rodina mi pokaždé pomohla, hlavně sestra byla, a stále je mou největší oporou.

Chile3

Oproti Evropě je tady v Chile všechno jinak, něco je úplně jiné, něco se liší jen trošku. Mezi ty samozřejmé odlišnosti spadá jídlo, architektura, příroda, móda… Tady mají lidi rozdílné cíle, panuje tady jiná mentalita lidí s jinými prioritami.

To nejkrásnější na Chile není příroda, ani architektura, ale lidi. Upřímně je zajímáte, chtějí si s vámi povídat, a bez váhání vás přijmou mezi sebe, pokud projevíte zájem a ochotu.

Ovšem, že všechno tady není tak pohádkové, jako to zatím líčím, Chile může být opravdu nebezpečná. Záleží, v jaké části se vyskytujete, některé jsou více nebezpečné, některé méně. Obzvláště pro Evropany, kteří tady přitahují hodně pozornosti, především ti světlovlasí. Já tady psala o ochotě a laskavosti lidí, ta sice převládá, ale najdou se tady i tací, kteří se vám budou trošku smát kvůli evropskému přízvuku, budou pískat, když půjdete po ulici, a často se za vámi budou otáčet nebo si vás bez ostychu prohlížet.

fam2Také tady panuje machismus, kdy ženy jsou muži dost podceňovány. Moje rodina v tomhle případě není výjimkou, ale není to extrém.

Všechny úvahy, které jsem tady v tomto článku jen představila, ale dál nijak nerozvedla, dopodrobna popíšu v dalším článku.

Na konec už jenom chci dodat, že moje první tři měsíce byly ty nejšťastnější a nejdobrodružnější tři měsíce, jaké jsem kdy měla, a už můžu říct, že mám tady druhou rodinu, která mě vždycky podpoří a nikdy mi neodmítne pomoci.

Odkazy

Studium v zahraničí

Studium v Chile

Jak se přihlásit

Často kladené dotazy

Hostitelská rodina

Zážitky studentů

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Sára Charvátová

Sára Charvátová
  • výměnná studentka v Chile 2018

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.