"Vybrala jsem si Jihoafrickou republiku.."

Datum: 19. 7. 2017

Agáta se jako naše první studentka z České republiky rozhodla strávit rok v Africe. Proč si tuto zemi vybrala a jak na to reagovalo její okolí?

Jakou zemi sis vybrala a proč?

Vybrala jsem si Jihoafrickou republiku. Zpočátku jsem se hlavně soustředila na to, aby to byla anglicky mluvící země, a to jsem se tedy v mém případě rozhodovala mezi Kanadou a Austrálií. Kanadu YFU neorganizuje a do Austrálie jsem se přihlásila příliš pozdě. A tak jsem se při vyplňování přihlášky dostala k Jihoafrické republice. JAR mě zaujal především proto, že je to země, kterou jsem nikdy v životě nenavštívila, a měla jsem z toho pocit, že do toho opravdu jdu s tím, že poznám něco úplně nového a jiného.

YFU PDO 2017 592Kdy Tě napadla myšlenka vyjet na výměnný pobyt?

Mě už snad od čtrnácti let lákalo někam vycestovat. Začala jsem to u rodičů zkoušet s krátkodobými jazykovými pobyty, které mi následně stejně nebyly povoleny. Až jak čas plynul, mi došlo, že se můj čas na střední škole nevyhnutelně krátí a je tedy nejvhodnější doba mojí vysněnou cestu zorganizovat.

Jak se k výběru země staví Tvoji rodiče?

Ze začátku to s mým překvapením brali celkem bez problému. Až pak si ale nejspíš uvědomili, že to s mým výběrem opravdu myslím vážně, tak začaly nervy… Moje maminka je z toho nejvíc vystresovaná, asi i proto že jsem první dítě, které takhle odjede a ještě k tomu do Afriky. Ale berou to samozřejmě zodpovědně. Také v Africe nikdy nebyli a i přesto jsem díky nim měla možnost poslechnout si o JARu od různých lidí, z různých úhlů pohledu. Rodiče měli trochu problém, že ten rok je opravdu dlouhá doba, jestli nechci jen půlku, ale věřím, že nám to pak rychle uteče a budeme zase spolu.

Máš z něčeho strach?

Já se teda zatím hrozně těším. Ale zároveň se mě drží různé obavy. Bojím se hlavně, abychom si sedli s mou novou rodinou a abych si tam vytvořila takové to příjemné zázemí. Asi jako každý mám před odjezdem další obavy, ale vzhledem k tomu, jak se těším, tak si na tom hledám hlavně ty pozitivní věci.

YFU PDO 2017 596Co na Tvůj odjezd říkají Tvoji kamarádi?

Spoustu mých kamarádů mi závidí destinaci a hned se hlásí, že za mnou chtějí přijet (haha). Jsou hodně zvědaví, protože v JARu také nikdy nebyli, a zároveň jsou smutní, že se dlouho neuvidíme. Shodou okolností z mé třídy jedou pryč asi 4 další spolužáci, takže jsem ráda, že v tom pak nebudu úplně sama, až se vrátím zpět.

Byla jsi někdy mimo Evropu?

Mimo Evropu jsem byla, ale nikdy ne na takhle dlouho. V Africe jsem nebyla nikdy.

Už máš rodinu?

O rodině toho zatím tolik nevím. Protože to nejdřív nebylo úplně jisté z toho důvodu, že mají kočky, na které jsem alergická. Naštěstí ne nijak vážně, takže jsem rodinu odsouhlasila, a teď ještě čekám, až mi pošlou jejich profil. Co ale zatím vím, že bydlí 2 hodiny od pobřeží, rádi cestují a mají děti, což mi akorát vyhovuje :).

YFU PDO 2017 196Jaké jsou Tvoje budoucí plány?

Po mém výměnném roce? Hodně bych si přála vrátit se do mé původní třídy, takže musím zvládnout rozdílové zkoušky. Dostudovat gympl a pak nejlíp procestovat celý svět (haha). Nemám zatím nic vyloženě naplánovaného. Uvidím, třeba po tom roce to bude úplně jinak…

Jsi zatím s YFU spokojená?

S YFU jsem moc spokojená. Nejdřív jsem si myslela, že takové agentury vám najdou rodinu a školu a tím to hasne. Ale u YFU mám opravdu pocit, že kdyby se cokoliv stalo, mohu se na ně obrátit. Líbí se mi organizace celého toho “procesu”, například PDO (Předodjezdový seminář). Před tím jsem si myslela, že to je až zbytečný celý víkend na nějaký seminář. Ale nakonec jsem odtamtud odjížděla s tolika informacemi, radami, zážitky, příběhy a novými kamarády a kontakty, a to jsem ještě ani nevyjela ze země pryč.

Odkazy

Studium v zahraničí

Studium v Jihoafrické republice

Jak se přihlásit

Často kladené dotazy

Hostitelská rodina

Zážitky studentů

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Agáta Vágnerová

Agáta Vágnerová
  • výměnná studentka v Jihoafrické republice 2017/18

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.