Top 10 věcí, které můžete zažít jako dobrovolník

Top 10 věcí, které můžete zažít jako dobrovolník
Datum:

Vrátili jsi se z výměny a přemýšlíte, zda pokračovat v aktivitách v rámci YFU? Nebo jste na YFU jen narazili ale být dobrovolníkem vás láká? V tomto článku najdete spoustu motivace, proč se stát dobrovolníkem a přidat se k naší YFU rodině.

1. Dobrovolnické seminářeP9290392

Na těchto ne tak formálních a docela legendárních akcích určitě zažijete spoustu zábavy s ostatními dobrovolníky, a vždy se naučíte i něco nového, ať už jde o práci se studenty, nějaký ten seberozvoj nebo večery s hraním na kytaru. Je to prostě víkend, kde budete mít šanci trochu vypnout od okolního světa a pobavit se s podobně naladěnými lidmi.

2. Mezinárodní YFU akce.

Ať už jde o možnost účasti na YESu (velký seminář na konci června u Berlína, kam se sjíždějí výměnní studenti z Evropy) nebo různá školení vedená experty v oboru, a to nejen o tématech a dovednostech které můžete využít při svém působení ve YFU. Jako dobrovolník máte možnost zúčastnit se čehokoli, co mezinárodní YFU síť organizuje a poznat tak lidi z celého světa.

3. Vyjet na stáž do jiného YFU006669_05_076114

Každoročně nabízí pobočky YFU po celém světě možnost několikaměsíčních až ročních stáží v jejich kancelářích. Vydat se tak můžete třeba do Vietnamu, Jižní Afriky nebo Jižní Ameriky, okusit místní styl života a pracovat v tamějším YFU. Získáte tím možnost objevit další zemi, naučit se další jazyk, poznat nové lidi a také se naučit, jak funguje jiné YFU a třeba nám přivézt nějaké zlepšováky zpět do Čech.

4. Poznat naše inbound studenty a trávit s nimi čas

Do Česka každoročně přijíždí zhruba desítka studentů z celého světa a vy se můžete podílet na tom, jak naší zemi uvidí a co všechno zde zažijí. Můžete dělat třeba kontaktní osobu, která působí po celý rok jako podpora studenta a hlavně zezačátku mu pomáhá překonat kulturní šok a adaptovat se na českou kultura a způsob života. Nebo je můžete vzít třeba na brusle, do kina nebo kamkoli jinam, kreativitě se meze nekladou.

5. Zorganizovat nějakou akci nebo výletAna-bezky-Hvezda-leden2017

A to pro dobrovolníky, studenty, hostitelské rodiny nebo klidně pro všechny dohromady. Znáš nějaký zajímavý kout naší země a chceš se o něj podělit? Nebo je u vás ve městě zajímavá kulturní či jiná akce? Jak už jsem psala výše, jakoukoli iniciativu vítáme s otevřenou náručí, takže se můžeš zapojit s čímkoli. Nebo se prostě jen přidat k výletu, který zorganizoval někdo jiný, a užít si to.

6. Povídat si o vaší výměně

Protože co si budem, po nějaké době většinu vašeho okolí omrzí poslouchat, jaké to bylo a jen při zmínce země kdy jste byli začnou brát nohy na ramena. Ale mezi dobrovolníky můžeš své historky omílat pořád dokola, a stejně nás to bude bavit poslouchat a občas přihodíme i nějakou tu naši. A taky je můžete vyprávět na infoprezentacích.

7. Jet s dobrovolníky na voduAna-Ohre2017-mexicka posadka

Ano, i letní nudu můžeš zažehnat s YFU! Každý rok se vydáváme ve vratkých člunech na některou z českých řek a hned je o zábavu postaráno. V noci hrajeme a zpíváme a ve dne spíme, takže sportovní výkony rozhodně očekávat nemusíte, ale nakonec vždy doplujeme a náramně si to užijeme. A navíc jsou z vody vždycky ty nejlepší historky.

8. Podílet se na propagaci YFU

Možnost postovat na Instagram nebo napsat článek je i dávno po výměně (podívejte se na mě). Ale možností, jak se zapojit v kampani je mnohem více - můžete třeba domluvit prezentaci u vás na škole, nebo si popovídat v podcastu. Nebo třeba přijít s něčím úplně novým.

9. Jezdit na seminářeIMG_6750

Není nic hezčího než sledovat, jak se během své výměny studenti vyvíjí a dospívají. Myslím, že to je pro mě jako dobrovolníka asi největší odměna ze všech. Během jednoho ze čtyř seminářů, které během roku pořádáme máte velkou šanci přispět svými zkušenosti k cestě studentů, předat jim své zážitky a rady a prostě celkově podpořit. To vše samozřejmě opět v týmu dobrovolníků, se kterými je každý ze seminářů něčím jedinečný.

10. Cítit se jako součást něčeho většího

Celosvětově je aktivních více než 12 000 dobrovolníků, a to už je docela dost lidí. Navíc tím co děláte, přispíváte k mezikulturnímu porozumění a tvoříte lepší svět, a k tomu už asi nemám moc co dodat.

Jak na co ještě čekáte? Stačí vyplnit přihlášku dobrovolníka, a všechny tyhle věci můžete zažít na vlastní kůži.

Zajímá tě o dobrovolnictví víc? Poslechni si náš nejnovější podcast!

Odkazy

Dobrovolníci

Studium v zahraničí

Přihláška dobrovolníka