Výměnou to nekončí!

Výměnou to nekončí!
Datum:

Dobrovolníci jsou doslova a do písmene páteří naší organizace. Patří mezi ně bývalí výměnní studenti, bývalé hostitelské rodiny… Ale dobrovolníkem se u nás můžeš stát i ty. Zajímá tě jak a proč? Pak si přečti celý článek.

Jak se stát dobrovolníkem v YFU?gallery

Je to úplně jednoduché! Stačí vyplnit online přihlášku, a my se ti mailem ozveme s dalšími informacemi. Jako YFU dobrovolník se pak dle svých časových možností a schopností můžeš podílet na jakékoli dobrovolnické aktivitě či organizaci libovolné YFU akce. Ať už se jedná o pohovory se zájemci o studium, přípravu seminářů a výletů, roli kontaktní osoby, nebo třeba podporu na letišti… Každý dobrovolník si u nás může vyzkoušet, cokoli ho baví a naplňuje. A když přijdeš s vlastním nápadem, tím lépe!

Dobrovolnice Míša (absolventka výměny v Německu) například říká:  „Dobrovolnictví v YFU mi dalo nejen IMG_9754super partu, ale taky přesvědčení o tom, že dobrovolničení si může člověk nastavit podle sebe, což praktikuji i v jiných dobrovolných aktivitách – a je to super, člověk toho hodně stihne!“

Proč se po výměně stát dobrovolníkem?

Důvodů je mnoho, ale nechme opět mluvit dobrovolníky samotné:

Bára (absolventka pobytu v Chile): „Dobrovolnictví je nedílná součást výměny. Je hodně jednoduché se stát po výměně dobrovolníkem, já si vlastně ani nepamatuju, jak se to stalo. Prostě jsem se s lidmi bavila o svých zkušenostech a najednou jsem zjistila, že jsem vlastně dobrovolník… Člověku to otevře nové dveře a navíc mám pocit, že jsou určité věcí, které s nikým jiným moc sdílet nejdou, než s ostatními bývalými YFU studenty :)“

Žofka (absolventka pobytu ve Francii): „Dobrovoľníčenie v YFU mi toho dalo naozaj veľa. Od možností všeliakého zaujímavého vzdelávania, účasti na seminároch, super stretnutí plných zábavy, až po dobrých kamarátov. Tiež som spoznala veľa nových inšpiratívnych ľudí, ktorí mi dali toho naozaj veľa do môjho života a častokrát mi otvorili oči. Stojí to za to!“

Matyáš (absolvent pobytu v Rakousku): „Myslím, že jsem tolerantnější, mám teď nadhled a celkově jsemIMG_8408 vyrovnanější sám se sebou, protože vidím, že ve YFU za rozdíly nikdo neodsuzuje, spíš naopak.“

Proč se stát dobrovolníkem, i když jsi na výměně nebyl/a?

Není se čeho bát – jak říká koordinátorka dobrovolníků Anežka: „mezi dobrovolníky si ne nadarmo říkáme YFU rodina“.

Káťa, která na výměně s YFU nebyla, i tak reflektuje svou dobrovolnickou činnost pozitivně: „Dobrovolnictví v YFU mi dalo smysluplnou náplň volného času, možnost zapojit se do vzdělávání mladých lidí funkčním a originálním způsobem, spoustu příležitostí ke vzdělávání se, nezapomenutelných zážitků a především úžasnou komunitu a kamarády.“

Nejenže tedy můžete někam posouvat ostatní, ale také sami sebe. Tina, naše dobrovolnice roku 2019, naopak vyzdvihuje „zkušenosti s organizováním akcí a v jednání s lidmi“.

K čemu ti dobrovolnictví bude?

Můžete nově nabyté schopnosti (soft skills, nebo třeba jazyky) využít například po vzoru Kuby (absolventa pobytu v Japonsku): ve škole – třeba při prezentacích, nebo pokud třeba přijedou zahraniční studenti.“

Můžete se ale pustit i do dalších projektů, jako třeba Majda (absolventka pobytu ve Švýcarsku): „Po svém IMG_6907výměnném roce jsem se například aktivněji pustila do vedení skautského oddílu a začala jsem pracovat v dětském domově.“

Jistě sami sebe lépe poznáte – své zkušenosti takto shrnuje Anežka (absolventka pobytu v Norsku): Uvědomila jsem si, že se musíme aktivně se podílet ve společnosti. Že jsme ve společnosti vzorem ostatním a je potřeba se na základě toho chovat… Asi nejvíce se to podepsalo na mé toleranci k jiným názorům, stylům a typům osobností. Dále kritické myšlení, protože jsem se nesčetněkrát přesvědčila, že to co na první pohled vypadá jako X může znamenat Y.“

Tak hurá do toho – vyplň svoji přihlášku i ty a třeba příště v tomhle článku budeme moct citovat právě tvoje zkušenosti :)

Odkazy

Top 10 věcí, které můžete zažít jako dobrovolník

Příběhy dobrovolníků

Studium v zahraničí

Hostitelská rodina