Thajské koření do Vašich životů

Datum: 23. 5. 2018

Každoročně k nám do České republiky zavítá několik Thajců. Poznejte cizí kulturu tím, že jí otevřete své dveře! Vystupte ze své komfortní zóny a staňte se hostitelskou rodinou!

Nafield a Nueva z Thajska se v srpnu chystají na rok do České republiky. Staňte se jejich hostitelskou rodinou! Ze začátku určitě můžete procvičit angličtinu, ale studenti se postupně seznamují s češtinou, kterou se při dlouhém boji nakonec jsou schopni naučit. Obejvte s nimi zvláštnosti českého jazyka!

Oba studenti rádi pomáhají s přípravou jídla, co takhle ochutnat nějaké ty thasjké speciality? Třeba se i přiučíte nějakým tipům. Tak neváhejte a vyplňte online přihlášku!

Nafield

Natchapat SuknualNafield je patnáctiletý kluk pocházející z početnější rodiny z jižního cípu Thajska. Do ČR přijíždí na náš bilingvální program, bude tedy docházet do školy v angličtině. To samozřejmě neznamená, že se nebude chtít naučit česky.

"Zajímá mě hlavně matematika a angličtina." Oba tyto předměty mi pomáhají v představivosti. Dají se použít i v každodenním životě. Po střední škole se chystá na univerzitu, po které se chce stát obchodníkem.

"Jsem upřímný, přátelský, radostný kluk, který je otevřený novým věcem."

Stejně tak by ho popsali i jeho kamarádi, kteří navíc ještě přidávají, že je Nafield skvělý posluchač a můžou se mu s čímkoliv svěřit.

"Na výměně se chci hlavně naučit nové věci od mé hostitelské rodiny a nových kamarádů."

Ve svém volném čase hraje na thajský xylofon, bubny a kytaru. Hudbu i rád poslouchá. Mezi jeho nejoblíbenější pohybové aktivity patří badminton, fotbal a tenis. Na fotbal se i rád kouká v televizi a je fanouškem britského klubu Chelsea FC.

Rád se kouká na seriály v cizích jazycích, protože mu to pomáhá zlepšit své jazykové dovednosti. Co takhle Nafieldovi ukázat nějaký český seriál a koukat se spolu?

"Rád bych se naučil hrát na nějaký tradiční český nástroj"

Se svými rodiči a sourozenci jezdí na víkendové výlety nebo se spolu koukají na filmy. Mají ve zvyku každou neděli mít společnou večeři někde v restauraci. Také spolu chodí do chrámu praktikovat buddhismus. Se všemi členy rodiny má skvělý vztah. Rodina je pro něj jedna z nejdůležitějších věcí v životě. 

"Rodiče mě vždycky učili milovat, starat se o mladší sourozence a chovat se hezky ke svému okolí."

K domácím povinnostem se samozřejmě nebojí přidat ruku. Uklízí si svůj pokoj, pomáhá s přípravou jídla a s úklidem celé domácnosti (včetně auta a oblečení). Často se stará o své mladší sestřičky. Internet a elektronické přístroje používá v omezené míře.

S kamarády naopak často chodí na zákusky, bowling, sportovní utkání nebo do kina.

Student z Thajska

 • Znalosti jazyka: thajština (rodilý mluvčí), angličtina (9 let)
 • Věk: 15 let
 • Zájmy: thajský xylofon, bubny, fotbal, badminton
 • Další zájmy: kytara, tenis
 • Zahájení programu: konec srpna 2018
 • Délka pobytu v ČR: 10 měsíců
 • Škola: bilingvální (gymnázium v angličtině)

Nueva

"Jsem přátelská a komunikativní. Ráda se starám o lidi okolo sebe."

Nueva pochází z Thajského vnitrozemí, kde žije se svou maminkou a tatínkem. Baví jí přírodní vědy a dějepis, kde ji uchvátilo hlavně období Svaté říše římské. Do ČR se těší zejména na poznávání naší historie a případné výlety po hradech a zámcích. 

"Ve škole mě moc baví dějepis, proto jsem si vybrala Českou republiku. Během své výměny v ČR bych ráda navštívila historické památky."

Kamarádi o ní říkají, že je usměvavá a často své úsměvy přenáší na své okolí. Nueva má moc ráda zvířátka a tráví spoustu času se svými mazlíčky. V rodině pomáhá s vařením, chce se v této dovednosti ještě zdokonalit, ale rozhodně ji nechybí motivace. „Společné večery s jídlem jsou skvělé!“

"V ČR jsem ochotná zkusit cokoliv nového!"

Ve svém volném čase ráda čte, nebo se kouká na sport, zejména na fotbal, volejbal či thajský box. Pokud máte rádi hry, určitě si s ní můžete zahrát thajské šachy nebo vyluštit křížovku. Nueva také ráda plave, dělá zumbu a hodně se věnuje škole.

Mezi domácí práce patří uklízení svého pokoje stejně tak jako dalších částí domu, pere si prádlo a pomáhá s mladšími sourozenci a domácími mazlíčky.

Studentka z Thajska

 • Znalosti jazyka: thajština (rodilá mluvčí), angličtina (11 let)
 • Věk: 17 let
 • Zájmy: zumba, thajské šachy, plavání
 • Další zájmy: badminton, věda, křížovky
 • Zahájení programu: konec srpna 2018
 • Délka pobytu v ČR: 10 měsíců
 • Škola: gymnázium

Nechte si poslat dopis výměnných studentů a otevřete svůj domov něčemu novému. Určitě to za to stojí!

Odkazy

Hostitelská rodina

Požádejte o dopis od vybraného studenta

Jak se zapojit

Často kladené dotazy

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Karolína Kopková

Karolína Kopková
 • výměnná studentka v USA 2014/15
 • studentka mezinárodních vztahů
 • YFU kampaňová koordinátorka

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.