Jak se zapojit

Přečtěte si stručný popis průběhu zapojení vaší rodiny do hostitelského programu YFU. Mnoho dalších odpovědí na vaše otázky naleznete také na stránce Často kladené dotazy.

1) Rozhodnutí2641_China_2016_Stud_Hsis_Relationship

Vaše rodina se rozhodne pro přijetí patnácti až osmnáctileté studentky nebo studenta. Členové rodiny jsou připraveni přijmout studenta mezi sebe na jeden školní rok. Zároveň jste srozuměni, že za přijetí studenta není finanční ohodnocení. Student má svoje kapesné a samozřejmě je také pojištěn.

2) Přihlášení

Vyplňte online formulář. V tomto formuláři vyplňte kromě kontaktních údajů další informace o sobě - např. jaké koníčky pěstujete, jak tráví vaše rodina svůj volný čas atp. Můžete také přiložit rodinné fotografie. Do programu se také mohou přihlásit bezdětné rodiny, nebo rodina skládající se z jednoho rodiče a dítěte. (YFU samozřejmě garantuje, že vyplněné údaje zůstanou důvěrné a budou zpracovány pouze za účelem umístění studenta do rodiny).

3) Návštěva od YFUYFU PDO 2017 347

Každá hostitelská rodina musí být před přijetím studenta navštívena pracovníky YFU. Termín pro návštěvu je vždy po dohodě s rodinou. Návštěva je příležitost pro osobní seznámení rodiny s programem YFU, pro zodpovězení otázek a pro představení zkrácených formulářů studentů. Po návštěve rodiny je často již známo, který student bude do rodiny umístěn. Pro rozhodnutí, který student nebo studentka bude do rodiny umístěn, je také rozhodující, jaké doporučení poslala partnerská organizace YFU.  

4) Škola

V dosahu bydliště hostitelské rodiny musí být střední škola, která je ochotna přijmout zahraničního studenta. Administrativu s tímto související vyřizuje YFU. Je však výhodou, pokud má rodina zkušenosti s danou školou - např. když sourozenci z hostitelské rodiny na školu chodili nebo chodí.  

DSC_21435) Přiřazení studenta

Hostitelská rodina může určit, zda chce studentku nebo studenta. Může také nastavit preferenci, z jaké země studenta chce. Může si rodina vybrat z více zkrácených profilů, nebo se může nechat překvapit, odkud jejich "nové dítě" bude.

6) Informace

Jakmile YFU rozhodne o přiřazení studenta, budete o tom písemně informováni. Obdržíte také příručku pro hostitelské rodiny a další informace, které se týkají příjezdu studenta a organizace v průběhu roku.

7) Příjezd

Zahraniční studenti přijíždějí do České republiky v létě - na konci srpna, nebo také na konci ledna. Hned po příjezdu jedou studenti nejprve k hostitelské rodině. O příjezdu bude hostitelská rodina informována, dohoneme se předem také na tom, na jakém příjezdovém místě studenta vyzvednete (letiště/nádraží). 

8) Podpora

Každá hostitelská rodina a student má kontaktní osobu. Kontaktní osoba je dobrovolník, který má vlastní zkušenost s YFU - buď jako zahraniční student nebo jako hostitelská rodina. Kontaktní osoba s vámi v průběhu roku komunikuje a je k dispozici i při řešení případných problémů. DSC_0020 

9) Pojištění a úřad

Každý student je pojištěn u pojišťovny, která dostatečně kryje náklady spojené s ošetřením při nemoci nebo při úrazu. Ohledně přihlášení na úřadech vás bude YFU informovat. Přihlašovací procedura se liší podle země původu studentů. V případě studentů, kteří mají vízovou povinnost do ČR, také zařizujeme dokumentaci potřebnou pro získání víz.  

10) Semináře a setkání

V průběhu roku organizuje YFU několik seminářů a řadu setkání. Na těchto se studenti jednak mohou potkat s ostatními a vyměnit si tak svoje dosavadní zkušenosti. Na seminářích také dostanou studenti rady a doporučení, jak ještě zintenzivnit svoji integraci do nového prostředí. Pořádáme také setkání hostitelských rodin, kde mohou také rodiny vyměnit svoje zkušenosti.DSC_2229 

11) Odjezd

Po jednom roce společného soužití je rozloučení se studentem či studentkou těžké. Evropští studenti jedou do Berlína na seminář YES (Young european´s seminar), všichni ostatní studenti odlétají přímo domů.

12) Udržování kontaktu

 Výměnný pobyt skončil, ale zkušenost z něj, přátelství a vztahy setrvávají roky, často vydrží po celý život. Výměnní studenti se mohou čas od času vrátit zpátky do České republiky, řadě hostitelských rodin je jasné, do jaké země se pojedou podívat na svou příští dovolenou. Ve YFU máme také radost, pokud se bývalé hostitelské rodiny zapojí do činnosti naší organizace a pomáhají nám šířit myšlenku mezikulturních výměnných pobytů.

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Hostitelský program

Hostitelský program

Zuzana Zahradníčková

  • absolventka programu
  • koordinátorka hostitelského programu
  • zuzana.zahradnickova(@)yfu.cz

Jaké podmínky musí splňovat hostitelská rodina?

Jaké podmínky musí splňovat hostitelská rodina?
  • Ochota přijmout studenta bez nároku na finanční ohodnocení
  • V domácnosti žijí minimálně 2 osoby v příbuzenském vztahu
  • Student má k dispozici vlastní postel a pracovní stůl (vlastní pokoj není podmínkou)
  • Poskytnout studentovi ubytování a stravu po dobu deseti měsíců (1 školní rok)

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.