Seminář YES: Global edition

Datum: 8. 12. 2020

Dne 29-30. srpna se uskutečnil YES takový, jaký ho neznáte. Na jednu stranu se konal online, a na druhou stranu se ho poprvé za historii mohli zúčastnit studenti z celého světa, nejen z Evropy, byla to tedy první „global edition“. Z českého YFU se mimo jiné semináře účastnila Míša Kosařová jako dobrovolnice a Míša Filip jako student, který se v tom roce musel vrátit z výměny dříve.

Na plánu semináře byly čtyři sessions, které se opakovaly: Inspiration, Reflection, Fun a Learning session. Oba dny začaly Inspiration session, ve kterých ke všem účastnícím se studentům hromadně promluvili hlavní organizátoři za cílem inspirovat je k tomuto semináři a jeho hlavnímu tématu, kterým byla „interconnectedness“, čili propojenost.

V následných reflection session se studenti opakovaně scházeli v malých skupinkách, které byly pro celý seminář stejné. Každou skupinku vedl jeden reflection leader, kterým byla na tyto dva dny i naše Míša. Nejprve se v ní studenti seznámili, poté diskutovali o tom, jak propojený je dnešní svět. Na základě vizualizace studenti reflektovali svůj výměnný rok a jeho náhlé ukončení způsobené pandemií COVID-19. Ze soboty na neděli pak dostali studenti za úkol udělat, ať už v online prostředí, nebo off-line, nějaký dobrý skutek. V druhém dni reflection leaders mluvili se studenty o jejich budoucnosti a jak můžou přispět ke zlepšení propojeného světa, ve kterém žijeme.

Náš Míša se každý den zúčastnil dvou learning sessions. A co se naučil? „Já jsem byl na workshopu Perspectives and their conditions, Virtual connection a taky na Linguistic Diversity and Accentrism. Zaujala mě především ta lingvistika, protože patří k mým zájmům. Vedoucí session nám dávala otázky, o kterých jsme poté diskutovali. Šlo například o dialekt a přízvuk, jaké existují a jestli může člověk může mít oba zároveň. S ostatními jsem se pak neshodl, že by jeden člověk mohl mít víc přízvuků zároveň. Myslím totiž, že jsem měl ve švédštině jednak přízvuk cizince, ale k tomu také smålandský.“

V rámci fun session si studenti mohli vyzkoušet různé zábavné aktivity. Mohli vařit, péct citronový dort, zpívat karaoke anebo se vyjadřovat umělecky. Míša se zúčastnil „Smarty pants party“, ve které soutěžil s ostatními ve vědomostní interaktivní soutěži kahoot, a také „Scattergories“, zase jiné soutěže.

Jak už zmíněno byl celý seminář online, což se neobejde bez určitých technických potíží, ale nakonec fascinující tým YFU dobrovolníků z celého světa a nadšených bývalých výměnných studentů postavili na nohy skvělý seminář, na který všichni budou dlouho vzpomínat.

I Míša byla ze spolupráce na tomto semináři ohromená: „Byl to neuvěřitelný zážitek. Celá komunita dobrovolníků byla pro tento seminář nadšená, i když první i druhá generálka byla absolutní katastrofa a celý systém nefungoval tak, jak by měl. Nicméně společnými silami se podařilo, především za pomoci spousty dobrovolníků, kteří jako technická podpora byli v pozadí, že v dnech konání (téměř) všechno běhalo jako na drátkách a celému komplexnímu programu a všem jeho cílům nebránily technické potíže. Po skončení semináře jsem byla naplněna YFU-Spirit a mrzelo mě, že tímto alespoň na nějakou dobu tato fascinující spolupráce končí.“

Míša & Míša

Další odkazy

Informace pro rodiče

Stipendia

Často kladené dotazy

Zážitky studentů

Předběžná přihláška

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.