Svátky mrtvých po celém světě

Datum: 10. 11. 2019

Dušičky, Halloween, Día de los muertos… přelom října a listopadu provází v různých částech světa různé svátky spojené s tradicemi a zvyky. Vyzpovídali jsme tedy pár studentů, kteří na svém pobytu nebo naopak v své domovské zemi některý z těchto svátků prožili. A jak to dopadlo?

Omar

Výměnný student z Mexika, školní rok 2019/20 tráví v ČROmar2

Letos jsem slavil se svou hostitelskou rodinou. Vytvořili jsme ofrendu (rozestavěné předměty, které většinou uctívají jednu mrtvou blízkou osobu), a pak jsem jel do Prahy, abych tenhle den oslavil s místní mexickou komunitou. Velkým rozdílem pro mě byl hřbitov – tady lidé rozsvěcí svíčky na hrobech a dávají na ně květiny. V Mexiku děláme totéž, ale doprovázíme to jídlem, pitím, barevným papírem a samozřejmě mariachi a hudbou!

 

Vojta

Výměnný student z ČR, školní rok 2019/20 tráví v USAVojta3

Že v USA přichází Halloween zjistíte jednoduše, protože všechny rodiny to tu berou velmi vážně. Už několik týdnů před Halloweenem, který je 31. října, téměř všichni v USA zdobí své domy a připravují se na něj. Moje rodina nebyla výjimkou. Halloween jsme slavili jako asi většina rodin: moje host máma zůstala doma a dávala bonbóny dětem, které přišly. A já s host tátou jsme vyrazili do ulic podívat se, jak správný Halloween v USA vypadá. Musím říct, že občas jsem byl velice překvapen, jak moc tady lidé tento svátek berou vážně a jak moc chtějí aby jejich dům, kostýmy a všechno, co se Halloweenu týká, vypadalo co nejlépe.

 

Karen

Výměnná studentka z Mexika, školní rok 2019/220 tráví v ČROmar1

V Mexiku slvaíme den mrtvých 1.11., kdy se vrací duchové dětí, a 2.11., kdy se vrací duše dospělých. Asi nejreprezentativnějším prvkem oslav jsou oltáře, které věnujeme mrtvým. První den se na ně většinou dává rozsvícená svíčka a bílá květina, další den potom druhá svíčka a sklenice vody (bez té by to nešlo). Dále se přidává chléb, ovoce, sladkosti, čokoláda, dýně a další květiny a svíčky. Hlavní den se pak přidává ještě oblíbené jídlo zesnulých, tequilla, mezcal a pivo.

 

Pavel

Výměnný student z ČR, školní rok 2016/17 strávil v MexikuPavel_4

2.11. Večer jsme jeli do centra kouknout se na program k día de muertos, ale centrum bylo zavřené pro auta, a tak jsme v šíleném provozu objížděli centrum. Nakonec jsme jeli do coyoacánu, abychom zjistili, že je taky zavřený. Domů jsme dorazili kolem 1:40… potom jsem už šel skoro hned spát.

3.11. Ve středu, día de muertos, jsme jeli do rybí restaurace, kde jsme si s tetou dali nějaké jídlo. Potom jsme kolem druhé hodiny jeli do centra, zaparkovali a kousek šli na Zocalo, kde jsme udělali pár fotek. Koukali jsme na lidi v kostýmech, a potom šli kousek severně na další náměstí, kde byli další ,,oběti“ pro mrtvé a ukázka tradičních tanců. Tam jsme zase čekali, a trochu pršelo. Šli jsme zase k autu a cestou jsme něco pokoupili, pak jsme už jeli domů

 

Ana Paola

Výměnná studentka z Mexika, školní rok 2016/17 strávila v ČRAnaPaola1

Día de muertos, nebo "Den mrtvých" je mexický festival. Oslavujeme mrtvé, ne tím smutným způsobem, ale spíš s radostí. Věříme, že naši milovaní žijí posmrtný život a přicházejí nás navštívit a oslavit s námi, že můžeme být ještě jednou spolu. Děláme oltáře/ofrendy s jejich oblíbeným jídlem, pijdeme a hrajeme hry, je slyšet hodně hudby a tancuje se. Vždycky si najdeme způsob, jak být blízko těm, které jsme ztratili. Je to opravdu stará tradice a myslím, že dobře reprezentuje, jak Mexičané vnímají smrt.

 

Anička

Výměnná studentka z ČR, školní rok 2019/20 tráví v USAAnna1

Ahoj, moje jméno je Anička a jsem na ročním pobytu v USA. Jelikož je moje hostitelská maminka z Mexika a hostitelský tatínek z USA, slavila jsem jak Halloween, tak Día de los muertos. Día de los muertos jsme oslavili víkend před Halloweenem v Texaském městě San Antonio, které je blízko Mexika, takže atmosféra byla úžasná! V rytmu Mexické hudby jsme v podstatě protancovali celým městem. A pak tu byl klasický americký Halloween, po škole jsme se s mojí hostitelskou sestrou a naší kamarádkou připravily a vyrazily jsme koledovat v kostýmech. Musím uznat, že jsem z Halloweenu byla více nadšená než většina dětí, byl to neskutečný zážitek. Lidé byli vždy milí a prožila jsem si večer jak z klasického amerického filmu.

Odkazy

Studium v zahraničí

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Staňte se hostitelskou rodinou

Online přihláška

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Marky Forejtová

Marky Forejtová
  • absolventka výměnného pobytu YFU v Belgii 2015/16

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.