10 důvodů proč se stát dobrovolníkem YFU

Datum: 17. 7. 2018

Právě jsi se vrátil/a z výměny a přemýšlíš, jestli se zapojit? Nebo jsi přijel/a už před pár lety, ale stále Ti vrtá hlavou, proč ses vlastně nezapojil/a? Přečti si tento článeček a připoj se k nám!

1. Poznáš nové skvělé YFU lidi

_DSC4470Na YFU jsou nejlepší lidi, se kterými máš vždycky něco společného. Všichni jsme si nějak prošli kulturní výměnou – buď jsme vyjeli někam do zahraničí, nebo jsme zahraničí nechali přijet k nám domů a „jen“ jsme otevřeli naše dveře. Poznáš se s pestrou škálou YFU dobrovolníků z celého světa, a takové kontakty se v budoucnu určitě neztratí.

Ve YFU budeš někam patřit, konkrétně do skupiny podporující motto „make the world your home“ (buď doma ve světě).

2. Předáš své zkušenosti dalším studentům

IMG_3864Pomatuješ si ještě na předodjezdový seminář? Spousta dobrovolníků, kteří skákali při energizers, vedli sessions a dali Ti spoustu rad pro Tvou budoucí výměnu. Pojď také pomáhat nově vyjíždějícím studentům a vzpomínat, jak jsi sám/sama byl/a natěšený/á na odjezd a měl/a spoustu otázek JAť už to je na společných seminářích, na prezentacích, pohovorech či jako kontaktní osoba. Jako absolvent programu máš zkušeností na rozdávání a byla by škoda si to vše jen nechávat pro sebe!

3. Můžeš se osobně rozvíjet a dozvíš se něco o sobě

YFU PDO 2017 216Ve YFU si můžeš vyzkoušet cokoliv, nemáme žádné kariérní žebříčky ani speciální požadavky (kromě otevřenosti novým věcem, přístupům a zážitkům). S námi se můžeš zdokonalit v komunikaci s lidmi, prezentačních dovednostech, PR nebo v čemkoliv dalším. Jako základní zkušenost Ti postačí Tvůj příběh z pobytu případně ochota a otevřenost okolnímu světu. Všechno ostatní se naučíš za běhu.

Tak jako na výměně, i během dobrovolnictví se budeš neustále rozvíjet. A to jak kreativně, tak pracovně i osobně. Dobrovolnictví patří k těm nejvíce rozvojovým aktivitám, hlavně díky tomu, že to člověk dělá ze své vlastní vůle a motivace. Just do it!

4. Vyzkoušíš si činnosti, které jsi nikdy předtím nedělal/a

IMG_6680Už jsi někdy vedl/a pohovor, prezentoval/a na cizích školách nebo vedl/a workshop? Asi na to zatím moc příležitostí nebylo… S YFU si můžeš vyzkoušet vše od připravování flipchartů na semináře, přes organizace cesty pro studenty a dobrovolníky na semináře či výlety, po doprovázení studentů na letiště nebo na nádraží. A spousta věcí se dá samozřejmě dělat online nebo i ve Tvém kraji, né všechno se děje jen v Praze :) Vlastní iniciativě se vůbec meze nekladou!

Praktické zkušenosti se holt dají získat jen tak, že si je člověk zkusí. Tak proč ne zrovna s YFU?

Nebojíme se Ti dát zodpovědnost, všichni si věříme a nikdo Tě nebude peskovat za „špatně udělaný úkol“, takový tu zkrátka neexistuje. Vždycky si sám/sama určíš co si chceš vyzkoušet a kolik nám chceš věnovat času.

5. Můžeš jezdit na semináře

YFU PDO 2017 362YFU každoročně pořádá zhruba 4 semináře – 3 pro studenty a jeden pro dobrovolníky. Tyto prodloužené víkendy jsou jedny z nejlepších! Mimo to můžeš vycestovat na zahraniční semináře a workshopy a následně předvést, co ses v zahraničí naučil/a. Uvidíš se tak se svými kamarády z pobytu a poznáš další lidi z YFU komunity (no jo, je to prostě o lidech!). Navíc se formou těchto workshopů můžeš dále vzdělávat, vědomosti nikdy nikomu neuškodily. No a jednoho dne budeš třeba Ty připravovat svůj vlastní workshop...

6. Můžeš dál šířit YFU spirit

Charakterizuješ výměnu jako „nejlepší rok mého dosavadního života“? A nebylo by prostě skvělé, kdyby každý měl možnost a šanci zažít to co Ty? Díky tomu, že se párkrát zmíníš kamarádům, známým, či ve škole někomu můžeš změnit život. Z každé YFU akce se odjíždí s nově nabitou energií a motivací!

7. Staneš se součástí rozvoje naší organizace

YESTak jako organizace a dobrovolnická činnost posune Tebe, i Ty můžeš posunout komunitu YFU na lepší úroveň, a to jak svojí zkušeností ze zahraničí, tak zkušeností se zahraničními YFU a z Tvého života.

Často si lidé myslí, že není v jejich moci dělat svět lepším a raději volí pasivní přístup k jakékoli problematice. Každý však má možnost stát se součástí řešení a pomoci. Nikdo od Tebe nečeká žádné zázraky a Tebou zlepšené maličkosti jsou kolikrát na první pohled nepatrné, ale v běhu na dlouhou trať se vždy ukážou.

8. Najdeš sám/sama sebe a budeš mít víc jasno v tom, co bys chtěl/a v životě dělat a dokázat

11103036_10206937360460828_8536877881517849071_nBěhem dobrovolnictví zjistíš, co Ti jde, co jsou Tvé slabší a silnější stránky a co Tě opravdu baví. Tak si ušetříš nějaké přešlapy v budoucnu, které by Tě mohly stát zbytečně moc času.

Naučíš se pracovat se zodpovědností a nebudeš pak vystrašený/á, když na Tobě bude ležet celý projekt

Navíc kdo kdy řekl, že v životopise vypadá blbě, když děláš něco prospěšného jen tak pro radost, tedy dobrovolně?

9. Dobrovolnictví je zkrátka super

_DSC4480Dobrovolnictví je ve většině světa fenomén, až na ČR. Každý má své hodnoty nastavené jinak, spousta lidí je ale dnes založená materialisticky. Přesto, se tomu pocitu být potřebný a pomáhat druhým nic nevyrovná. Pojďme pomáhat a rozšiřovat kulturní obzory druhým – pomáhat mladým lidem, hostitelským, ale i vysílajícím rodinám, školám a dalším lidem či institucím a organizacím v našem okolí na cestě k mezikulturnímu poznání, poznávání světa, vlastního domova a sebe sama, na cestě k lepšímu světu bez předsudků, stereotypů a rasismu. Na světě plného lásky, respektu a tolerance.

10. Pro dobrou věc

IMG_0029Ať už je to hoštění a zažívání kulturní výměny „z druhé strany“, připravování vyjíždějících studentů do zahraničí nebo pomáhání studentům v ČR, pokud jsi byl/a na výměně, někdo to pro Tebe dělal taky. Je hezké šířit radost a nadšení, pomáhá to nám samým být v pohodě a být šťastnými.

 

Tak tedy vyplň přihlášku dobrovolníka anebo si prostě vyber nějakou akci v našem kalendáři akcí a zapoj se!

Make the world your home!

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Karolína Kopková

Karolína Kopková
  • výměnná studentka v USA 2014/15
  • studentka mezinárodních vztahů
  • YFU kampaňová koordinátorka

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.