Justý na stáži v Belgii

Datum: 16. 9. 2022

Ahoj, zdravím všechny příznivce YFU z roční stáže v Belgii. Tuhle stáž bych zařadila k mým nejimpulzivnějším rozhodnutím v životě, ale samozřejmě toho nelituji. První jsem jen pokukovala po nabídkách stáží a nakonec se rozhoupala k odeslání žádosti o toto místo. Přemlouvala se, že to určitě nevyjde, že půjdu normálně studovat, ale po dvou online pohovorech mi ředitel belgického YFU napsal, že mě berou. První reakce byl radostný výkřik a druhá uvědomění, co jsem to zas udělala se svým životem.

WhatsApp Image 2022-09-16 at 19.59.23Po dvouměsíčním zařizování a prázdninování jsem si zabalila a nasedla na bus do Bruselu (jela jsem radši 14 hodin busem než letadlem, abych si mohla vzít více věcí a neřešit nadváhu a další blbosti, což se v 7 hodin ráno v Bruselu ukázalo jako méně dobré rozhodnutí.) Stála jsem rozespalá uprostřed neznámého města, hledala správné nástupiště a kupovala jízdenku směr Mechelen, kde momentálně pracuji i bydlím. Pořád nechápu Belgičany a jejich miliony oficiálních jazyků, dvojjazyčné nápisy a obyvatele, kteří na sebe občas mohou jen hloupě hledět, protože jeden je z Flander a druhý z Valonska a tak si nerozumí (co se týče jazyku, kultury i humoru). 

WhatsApp Image 2022-09-16 at 19.59.24Belgie má něco do sebe, tak multikulti zemi v Evropě jen tak nenajdete. Nikdy nevíte, kdo na vás promluví jakým jazykem nebo kolik Čechů potkáte v jedné ulici. To má své výhody, nikdy se tu necítíte jako úplný cizinec a kromě belgických vaflí, hranolek, čokolády a piva tu můžete ochutnat i autentické jídlo z různých koutů světa.

 

 

Mám ráda jejich různorodou, avšak typicky belgickou architekturu, jejich otevřenost vůči světu i ostatním lidem. 

WhatsApp Image 2022-09-16 at 19.59.25A na to bych chtěla navázat v souvislosti s Nizozemím. Jak někteří víte, v roce 20/21 jsem byla v nejsevernější provincii Nizozemí na své výměně. Největší rozdíl (kromě toho, že Belgie není taková placka), co mezi těmito státy vnímám, jsou lidé. Sever Nizozemí je hodně pracovitý, i když ochotný, tak odtažitější a chladnější. Belgie mě tímto mile překvapila. Nejenže se na vás lidé usmějí, když kolem nich projíždíte na kole, ale vždycky vám pomůžou nebo si zajdou pokecat u piva. To tady zbožňuju. Ráda Belgii přirovnávám k naší roztomilé zemičce, takové Česko na západě (nechytej mě za slovo, je to jen můj pohled na věc). Český humor je ovšem jiná liga.

Takže jestli zrovna váháš kam na výměnu, tak ti Nizozemí i Belgii vřele doporučuju. Výhody: není to daleko, kulturní šok tě nesejme úplně (takže nebudeš spát 11 hodin za noc, ale jen 10), všichni tu umí v poho anglicky, můžeš se učit nizozemsky nebo francouzsky (plus na škole mají na výběr spoustu dalších jazyků), dobrá úroveň školství a skvělý lidi. To ani nebudu zmiňovat ty teplý vafle a hranolky. Belgii tedy vidím jako různorodou zemi s krásnými městy i plážemi, fajn podnebím (ok, někdy tu moc prší) i multikulturním prostředí, do kterého snadno zapadneš. Máš otázky? Tak zkoukni můj take-over na instagramu nebo napiš do chatu. Ráda odpovím, pomůžu nebo jen pokecám.

Měj se fanfárově a nezapomeň: výměnou to vše teprve začíná! Pak budeš otevírat jedny vrátka za druhými a ani si nevšimneš, jak daleko jsi došel/došla.

Tak čau,

Justýna

 

Další odkazy

Studium v zahraničí

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Justýna Königsmarková

Justýna Königsmarková
  • Absolventka výměnného pobytu YFU v Nizozemí 2020/21
  • Stážistka v YFU Belgie 2022/23
  • Dobrovolnice YFU Česká republika

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.