Seminář LOOP ve Wroclawi

Datum: 18. 12. 2017

Když jsem se v červnu roku 2016 vrátila ze svého výměnného pobytu v Belgii, bylo mi jasné, že chci ve YFU dál zůstat jako dobrovolník. Stejně tak se vedlo i Aničce po jejím návratu z Dánska a Samře po příletu z Japonska. Už jsme společně organizovaly několik seminářů, ale stále se máme co učit. Proto jsme se společně vypravily do polské Wroclawi na čtyřdenní seminář pro současné či budoucí organizátory seminářů YFU.

Semináře se účastnilo celkem asi 20 dobrovolníků z různých zemí... 25323505_1760314334010895_957139165_n

Ve čtvrtek 7. prosince jsme se všechny tři sešly kolem půl sedmé na autobusovém nádraží Florenc, natěšené na příštích několik dní. Cesta ale bohužel nebyla docela jednoduchá – i přes všechny komplikace jsme ale kolem třetí odpoledne dorazily do cílového hotelu ve Wroclawi, kde seminář mohl konečně začít.

Po oficiálním zahájení jsme se věnovali prvním aktivitám, týkajících se konceptu „Global Citizenship Education“, který YFU nově podporuje. Jde o rozvoj mezinárodního občanství a myšlenky, že člověk nepatří jen do nějaké země, ale také do celého světa a od toho by se měly odvíjet jeho činy. Během volného večera se naše trojice také seznámila s celou skupinou účastníků a organizátorů. Semináře se účastnilo celkem asi 20 dobrovolníků z různých zemí od Německa a Polska, přes Bulharsko a Turecko až po Mexiko. I organizátoři tvořili skvělý tým z celého světa, sdružuje je organizace EEE YFU.

Global Citizenship Education

Druhý den účastníky čekaly další informace a aktivity týkající se Global Citizenship Education. Kromě toho jsme měli možnost se seznámit s novým LOOPem, tedy manuálem pro vytváření sessions a seminářů celkově tak, aby reprezentovaly aktuální myšlenky a cíle, které YFU prosazuje. Také jsme se dozvěděli něco o různých formách vzdělávání a předávání informací, protože samozřejmě nevedeme hodiny v lavicích jako ve škole, ale snažíme se o vzdělávání zajímavou a zábavnou formou. Večer jsme zjistili, jak se dělá debriefing, tedy analýza a feedback nějaké session/aktivity spolu s jejími účastníky.

Komunikace, NAOMIE, Feedback, Budoucí Seminaře... 25317101_1760314807344181_1281199596_o

V sobotu jsme se dozvěděli, jak klíčová je komunikace nejen při samotných pobytech (to jsme si zažili na vlastní kůži), ale také při seminářích. Také nám byla představena technika „NAOMIE“, která se při vytváření jednotlivých aktivit, ale také seminářů, používá. Odpoledne jsme se pak rozdělili do skupin a věnovali se přípravě vlastní session, která by se měla na některém ze seminářů přidat či pozměnit.

Tuto session jsme si pak v neděli měli možnost vyzkoušet na ostatních účastnících a obdrželi jsme feedback od organizátorů o tom, co a jak by se dalo zlepšit. Musím ovšem říct, že všem skupinkám se jejich práce podařila a pravděpodobně některé ze sessions použijeme na budoucích seminářích. Po feedbacku nás už čekalo jen balení, úklid a dlouhá cesta domů...

''Jsem opravdu vděčná za to, že jsem měla možnost se tohoto semináře zúčastnit.''

Nejenže jsem poznala spoustu skvělých lidí a naučila se spoustu nových věcí, ale také jsme spolu s Aničkou a Samrou popřemýšlely nad tím, co by se dalo změnit či zaktualizovat v českém YFU. Máme teď spoustu plánů a doufáme, že se nám podaří v budoucnu pořádat semináře tak, aby stále reprezentovaly naše myšlenky a cíle, ale přesto zůstaly tak zábavné a zajímavé, jako byly doteď.

Odkazy

Dobrovolníci

Studium v zahraničí

Jak se přihlásit

Často kladené dotazy

Zážitky studentů

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Marky Forejtová

Marky Forejtová
  • absolventka výměnného pobytu YFU v Belgii 2015/16

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.