Výměnou to nekončí - druhá část

Datum: 11. 8. 2021

Většinou tu sdílíme informace o tom, jaká je výměna, proč na ní jet, připadně proč hostit. Ale (jak všichni, co na výměně byli, ví) výměnou to nekončí! Přímo bych řekla, že naopak – výměnou to začíná. Jako YFU dobrovolnice, která nebyla na pobytu, si myslím, že jsem poměrně dost kvalifikovaná k tomu vám tady představit pár způsobů, jak po návratu rozvíjet hodnoty, zkušenosti, dovednosti a další věci, které můžete na výměně načerpat.

První část článku najdete zde.

Mezinárodní semináře9

Výhoda dobrovolničení pro YFU je, že pořádáme semináře nejen pro studenty, ale i pro dobrovolníky! Díky tomu se učíte dovednosti, které využijete při práci pro YFU, ale jsou i hodně seberozvojové. V rámci YFU je také možnost dostat se na mezinárodní semináře tohoto typu. Na pár takových byla Anežka, pro kterou asi nejintenzivnější byl seminář pro trenéry v Norsku, který její dosavadní znalosti pozvedl na jinou úroveň.

Do toho momentu sessions vedla, případně improvizovaně vymýšlela, ale tento seminář se zaměřoval na5 všechny elementy, které musí člověk zahrnout, když session nebo seminář vymýšlí. Témata a sessions byly opravdu přínosné a hodně z toho čerpá i v osobním životě. Taky se naučila hodně o sobě a o tom, jak pracuje v týmu. Zpětnou vazbu mohla nejen dávat, ale taky ji dostávala během celého tréninku.

Podle Anežky mají mezinárodní semináře hodnotu drahých seberozvojových manažerských seminářů. Díký mezinárodním tréninkům se člověk potká s ostatními YFU dobrovolníky z celého světa. Výhodou je pak diverzita názorů a sdílení, jak některé věci fungují ve YFU v jiných zemích. V neposlední řadě je to motivační booster – opravdu jí to zvedlo ze zadku a dalo jí to chuť předat to, co se naučila.IMG_2271

Na mezinárodní semináře se lze samozřejmě dostat i mimo YFU – Marky byla na letní akademii Discover, což je akce, kde se středoškoláci můžou během jednoho týdne učit od týmu lektorů, kteří studovali na znamých světových nebo domácích univerzitách a své nadšení chtějí předávat dál. Discover nabízí široké spektrum kurzů, na kterých formou experimentů, simulací a diskuzí účastníci objevují obory, které je fascinují nebo které chtějí v budoucnu studovat.

Na Discover se Marky přihlásila úplně náhodou na doporučení svého učitele na gymnáziu, protože poIMG_5176 Nataly výměně s YFU si zvykla na zajímavé příležitosti říkat „ano“. Discover pro ní byla možnost, jak poznat lidi, kteří se o něco zajímají a baví je dozvídat se víc o světě kolem sebe. Bavila jí i kombinace dopoledních kurzů (focení, sociologie, vazba knih nebo teorie politiky) a odpoledních týmových aktivit v táborovém duchu. Ale ve výsledku si z Discoveru odvezla hlavně skvělá přátelství, o kterých věří, že jí vydrží na celý život.

Univerzita v zahraničí

Poslední téma, kterému se chci věnovat, je studium na zahraničních univerzitách. Já jsem se rozhodla, že bych chtěla studovat vysokou školu v zahraničí, už v septimě. Následovaly dlouhé měsíce zjišťování6 informací – ohledně jednotlivých univerzit, nabízených oborů, finančních podmínek, kritérií pro přijetí... Nakonec se mi podařilo se dostat na University of Exeter v Anglii na obor Flexible Combined Honours, což je program, který nabízí možnost kombinace 2-3 oborů dle vašeho rozhodnutí. Ten program mě nadchnul, protože jsem chtěla studovat biologii, ale nechtěla jsem se vzdávat své lasky k jazykům. Studovala jsem tam buněčnou biologii se španělštinou.

Studium v Anglii mi sice dalo vědomosti, ale hlavně mi to dalo spoustu „transferable skills“, tedy dovedností, které užívám ve studiu a práci dodnes. Právě tyto schopnosti podle mě zvyšují kvalitu mojí práce oproti lidem, co studovali v ČR a mají toho sice našprtáno víc, ale například17 neumí udělat slušnou prezentaci.

V rámci mého programu byl zahrnut rok v zahraničí, takže jsem automaticky jela na dva semestry na Erasmus, a to do Valencie. Erasmus a podobné programy jsou samozřejmě skvělá možnost, jak se na rok nebo semestr dostat do zahraničí při vysoké škole, ale není to ten samý zážitek, jako studovat celého bakaláře nebo magistra v cizí zemi. Studenti na Erasmu často drží pospolu, chodí na různorodý výběr přednášek atd., tudíž se tolik nedostanou mezi tamní studenty a nemají tak autentický kontakt s kulturou toho místa. Zároveň nepoznají tak dobře ani svojí univerzitu.

Na magistru jsem pokračovala v biologii v Madridu, takže jsem Španělštinu dál využívala. Vybrala jsem14 si obor, který byl vyučován na třech madridských univerzitách. Lákalo mě, že nám svoje vědomosti a zkušenosti bude předávat tak široká škála lidí. Měli jsme tím pádem i obrovský výběr institutů, kde jsme mohli dělat výzkum na diplomovou práci. Díky tomu si každý mohl najít přesně to, co ho zajímalo.

Upřímně, to nejcennější, co jsem za těhle 5 let nasbírala, nejsou ani vědomosti, ani zkušenosti v laboratoři, ani nic podobného. Tím, v jakém jsem byla prostředí, a jaké kultury jsem zažívala, jsem se neuvěřitelně vyvinula jako člověk. Zformovaly se mi hodnoty, názory, zažila jsem, jaké to je, žít ve společnostech, které přijímají věci, které jsou u nás často kritizovány a tak podobně. Jsem si celkem jistá, že kdybych byla bývala těch 5 let13 strávila v Česku, tak bych byla velmi jiný člověk.

Hodně jsem to vnímala hlavně v Exeteru. Myslím, že tomu hodně přispívá život na kampusu a 200+ student societies (od Harryho Pottera, přes milovníky čokolády, po aktivismus v místním zvířecím útulku), které tam existují – vytváří se tím úžasná komunita mladých lidí, a obrovské možnosti, jak se zapojit do věcí, které vás baví.

A tak bych článek ráda zakončila heslem z letáčku studentské asociace z Universidad Complutense de Madrid: La Universidad no es sólo ir a clase – Univerzita není jen o chození na přednášky. Doporučuju15 k tomu přihlížet i při výběru. Šířeji se to dá aplikovat na celé mládí – není jen o chození do školy, tak ten čas využijte k formování vás samotných a k přispívání do vašich komunit!

Káťa, dobrovolnice

Odkazy

10 důvodů, proč se stát dobrovolníkem

Příběhy dobrovolníků

Studium v zahraničí

Často kladené dotazy

Hostitelská rodina

Zážitky studentů

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Kateřina Strouhalová

Kateřina Strouhalová

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.