Výměnou to nekončí - první část

Datum: 7. 8. 2021

Většinou tu sdílíme informace o tom, jaká je výměna, proč na ní jet, připadně proč hostit. Ale (jak všichni, co na výměně byli, ví) výměnou to nekončí! Přímo bych řekla, že naopak – výměnou to začíná. Jako YFU dobrovolnice, která nebyla na pobytu, si myslím, že jsem poměrně dost kvalifikovaná k tomu vám tady představit pár způsobů, jak po návratu rozvíjet hodnoty, zkušenosti, dovednosti a další věci, které můžete na výměně načerpat.

Dobrovolničení v YFU10

Nejjednodušší způsob, jak dál pokračovat v duchu výměny, je začít dobrovolničit ve YFU. Z velké části to totiz obnáší předávání vašich zážitků a zkušeností dalším studentům, což vám pomáhá je zpracovávat a také znovu a znovu prožívat. Jak říká naše social media manažerka: „YFU je jediný místo, kde můžu mluvit o Belgii 4 hodiny v kuse, aniž bych tim někoho otravovala.“ V „normálním“ režimu máme pro studenty čtyři semináře ročně. Je na nich skvělé multikulturní prostředí a máte možnost se učit a rozvíjet skrz facilitaci programu pro studenty.

Pro evropské studenty má YFU i mezinárodní seminář YES, kam se sjíždí všichni YFU studenti toho roku4 z Evropy, kde je také možné dobrovolničit. Tohoto semináře se v roce 2019 jako organizátor zůčastnila Šárka. Byla motivovaná se zapojit v roli dobrovolníka, protože si YES moc užila jako studentka, a chtěla ho zažít také z druhé strany. Měla tam roli freestylera, což znamená, že prováděla různé pomocné aktivity jako například péči o dobrovolníky, kteří facilitovali program, hlídala, zda se všichni studenti dostavili na ty správně sessions, pomáhala na baru, a tak dále.

Byl to pro ní neuvěřitelný zážitek, během kterého si uvědomila, co všechno je potřeba zařídit na seminář pro několik stovek studentů. Zároveň si připomněla svoje zážitky z výměny ve Švýcarsku a měla možnost se potkat s kamarádkou odtamtud.

Dobrovolničení a aktivismus3

Dobrovolničit se dá samozřejmě i jinde, a já vám to velmi doporučuju – zamyslete se nad tím, co vás zajímá, na čem vám záleží, kde byste mohli pomoci. Je velmi pravděpodobné, že existuje organizace nebo místo, které se dané problematice věnuje.

Honza, který byl na výměně v Uruguayi v roce 2016/17, měl před odletem pocit, že všechno končí. Později si ale uvědomil, jak jsem psala v úvodu, že výměna je jen začátek. Hned po příjezdu se zapojil jako YFU dobrovolník. YFU ho vedlo k tomu, aby se více zajímal o svět okolo2 sebe. Věděl, že možnosti, které má, jsou přístupné jen úzké vrstvě lidí. Chtěl tuto výhodu využít tak, aby pomáhal lidem, kteří jsou na tom špatně. Zapojil se v Turecku, kde dělal vzdělávací aktivity pro děti, které znaly jenom nedůstojné podmínky uprchlických táborů v zemi, kam jejich rodiny utekly před válkou v Sýrii.

Zároveň ho to táhlo stále do zahraničí a tak se rozhodl studovat vysokou školu v Anglii. Tam také dobrovolničil, například ve studentském spolku Amnesty International, kde pořádali sbírky nebo koncerty na podporu lidských práv. Taky se účastnil vzdělávacích seminářů od Amnesty pro studenty vysokých škol z celé Británie.

Teď se angažuje v Extinction Rebellion – hnutí, které bojuje za řešení klimatické krize.  Co má7 společného výměna a klima? U obou dochází k propojení globálního a lokálního. Ale zatímco výměna komunity obohacuje, klimatická krize může mít katastrofální následky. V klimatickém hnutí se zapojuje proto, že věří, ze když se spojíme, dokážeme politiky přimět k tomu, aby se problému postavili čelem.

(Druhá část článku vyjde příští týden.)

Káťa, dobrovolnice

Odkazy

10 důvodů, proč se stát dobrovolníkem

Příběhy dobrovolníků

Studium v zahraničí

Často kladené dotazy

Hostitelská rodina

Zážitky studentů

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Kateřina Strouhalová

Kateřina Strouhalová

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.