Hoštění s lockdownem? A proč ne?

Datum: 28. 6. 2021

Od konce srpna minulého roku hostíme zahraničního studenta. Protože je to již naše několikáté hoštění, ale první od doby, kdy se svět změnil nástupem covidu, mám co srovnávat. Jsem přesvědčená, že hoštění i za těchto podmínek má smysl, je možné a stále má co dát. Jde o jinou zkušenost, samozřejmě v některých směrech ochuzenou, ale v mnoha i bohatší.

Škola a kamarádi

Vytvoření vztahu s vrstevníky je jedna z důležitých složek pobytu, za kterou sem studenti jedou. DistančníIMG_20200927_1524554 výuka je náhražka a komunikace je komplikovanější a chudší, to je jednoznačné. Pokud se podaří alespoň několik týdnů docházky, jako to měl náš student, tak není nic ztraceno. Tato generace bere on-line komunikaci mnohem přirozeněji a dokáže ji využít. Student mi často říká, jak si se spolužáky „povídali“ o tom, co bylo ve škole a jaké dělají vtípky.

Pokud student nemá možnost zažít ani část běžné výuky, tak v tomto směru skutečně ochuzen bude. Ale situace je na celém světě podobná, studenti sem jedou s vědomím omezení, která je čekají, většinou to doma měli podobné a tak se s tím dokážou vyrovnat i tady.

Kontakt s ostatními zahraničními studentythumbnail (1)

Běžnou součástí pobytu bývá setkávání studentů, sdílení zkušeností a zážitků, které se nyní velmi zkomplikovalo. Pro některé studenty je to velmi nepříjemné a omezení v tomto směru hůře snášejí. Ale i tady pomáhá jejich schopnost přenést komunikaci do on-line prostoru. Důležitá je v tomto směru podpora kontaktních osob z řad dobrovolníků.

Soukromí

Hoštění s sebou vždy přináší zásah do soukromí všech zúčastněných. Ať už jde o pokoje sdílenéDSCF3462 s hostitelskými sourozenci nebo využívání společných prostor, kde je najednou o člověka víc. Nyní, když studenti tráví víc času doma, často i s dalšími členy hostitelské rodiny, tak je situace ještě o něco náročnější. Ale zase jde jen o to, jak se nastaví pravidla, aby členové rodiny měli i nadále svůj osobní prostor a čas sami pro sebe. Není to nemožné, je to jen jiné.

Vazba na hostitelskou rodinu

V tomto směru má současná situace rozhodně pozitivní vliv. Dříve běžné aktivity nejsou možné, studenti i ostatní členové rodiny jsou více pohromadě. A protože všichni cítíme potřebu vyplnit čas jinak, tak vyhledávají aktivity, které nepřináší zbytečné riziko nákazy. Pokud už cestují, tak většinou jen společně autem a do míst, kde je zase jen rodina se studentem. Vztahy s rodinou se, jak mohu pozorovat nejen u nás doma, vytvářejí mnohem rychleji. A jak doufám, budou i vlivem okolností, ve kterých vznikly, pevnější.

Čeština

Znalost češtiny patří k položkám, které jsou ve výčtu rozdílů jednoznačně v plusu. Studenti jsou ve většímDSCF2545 kontaktu s rodinami, více s nimi mluví česky a jazyk si lépe fixují. Jednou týdně vedu lekce češtiny a jsem nadšená, jak studenti po 6 měsících dokáží komunikovat a jak se zlepšuje jejich schopnost pohotově česky reagovat. Jde o různorodou skupinu, ve které jsou i dva studenti z Japonska, kteří mají z důvodu komplikací s příjezdem proti ostatním jeden a půl měsíce zpoždění. A i ti už teď mluví velmi dobře a s nadšením. Počítám, že do konce pobytu budou všichni mluvit naprosto plynule a možná jim to v budoucnu i otevře nové profesní vyhlídky. Kdo ví?

Příležitost vidět situaci z jiné perspektivyDSCF3224

Dříve jsme se studenty také vedli debaty na téma „jak to děláme tady a jak u vás“, ale teď je to trochu jiné. Takové aktuálnější, protože covid řeší celý svět, ale ne všude stejně. S chutí porovnávám to, co mi říká náš současný student i ti minulí, se kterými jsme nadále v kontaktu, o zvládání epidemie v jejich zemi. Je to mnohem zajímavější a barvitější, než si o tom jen přečíst v novinách. A také mi to pomáhá získat větší nadhled nad děním tady. Stejně tak studenti vidí, jak se s omezeními vyrovnáváme u nás. Možná i tyto zkušenosti časem využijí.

Kdo opravdu jsme, se ukazuje právě teď

Kromě toho, že hostíme, tak dělám už řadu let také kontaktní osobu dalším hostitelským rodinám. I díky tomu si troufám říct, že to, co se děje, je v řadě případů i přínosné.

Na straně rodin cítím odhodlání situaci zvládnout a studentům, navzdory okolnostem, poskytnout co nejvíc. I u studentů je vidět více tolerance a snahy pomáhat, věci zbytečně nekomplikovat. Skutečně si toho, co pro ně rodiny dělají, váží a dávají to najevo. Myslím, že je to příležitost vyrůst, kterou by za normálního průběhu pobytu možná tak dobře nevyužili.

Přestože některé zážitky na obou stranách chybí, tak nepovažuji letošní hoštění za horší, než byla ta předchozí. Je jiné, jiným způsobem obohacující, možná náročnější, ale v mnoha směrech i více inspirující. Jen se na věci musíme začít dívat zase trochu jinak a nebránit se změnám. Tak proč to nevyužít?

Další odkazy

Hostěte výměnného studenta

Předběžná přihláška do hostitelského programu

Zážitky studentů

Předběžná přihláška

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Monika Černá

Monika Černá
  • hostitelská maminka

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.