Proč jsou hostitelské rodiny důležité?

Datum: 27. 5. 2020

Co se studenti, kteří trávili svůj výměnný rok v ČR, naučili od svých hostitelských rodin? Čeho si na nich nejvíce váží? A jsou s nimi doteď v kontaktu? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v dnešním článku, a také zjistíte, že hostitelské rodiny jsou opravdu důležité.

Proč jsou hostitelské rodiny důležité?1488_BrazilGermany_StudIndra_HmomMonika_BeachPortrait

Hostitelské rodiny jsou jednou ze stěžejních součástí výměnných pobytů. Tři čtvrtiny výměnných studentů je dokonce hodnotí jak nejdůležitější aspekt celé výměny, který je do budoucna nejvíce ovlivnil.

Kromě toho, že hostitelská rodina studentovi ukazuje českou kulturu, jazyk a hodnoty, mu také pomáhá dospívat a provází ho strastmi každodenního života. Výměnná studentka Julia z USA o své hostitelské rodině říká: "Naučili mě samostatnosti, ale taky mě podporovali, když jsem zkoušela nové věci."

Čeho si studenti na svých hostitelských rodinách váží?934_NetherlandsEstonia_2015_StudKrista_Hmom_OutdoorPortrait

Podle Lisy z Německa byla její hostitelská rodina "otevřená a milující, a to už od začátku. Přijali mě takovou, jaká jsem, a hned jsem se stala součástí rodiny. Jezdili jsme spolu na spoustu výletů a brzy jsem měla pocit, že mi důvěřují. Svoji českou rodinu mám moc ráda."

Benjamin z Argentiny jako klíčovou "jejich trpělivost. Myslím, že to se mnou na výměně občas nebylo jednoduché, ale oni mi stejně chtěli pomoct a dodat mi pocit domova - což se jim povedlo. A teď zpětně to doopravdy oceňuju."

Andrea, výměnná studentka z Mexika, považuje u hostitelských rodin za důležité, aby "komunikovali a měli se studentem/ studentkou trpělivost, zvlášť na začátku při učení jazyka."

Jaká by měla být hostitelská rodina?138_Finland_Stud_Hdad_Hbro_Skateboarding

Hostitelská rodina musí splňovat následující podmínky:

  • Ochota přijmout studenta bez nároku na finanční ohodnocení
  • V domácnosti žijí minimálně 2 osoby v příbuzenském vztahu
  • Student má k dispozici vlastní postel a pracovní stůl (vlastní pokoj není podmínkou)
  • Student může sdílet pokoj pouze se sourozencem stejného pohlaví
  • Poskytnout studentovi ubytování a stravu

Toto jsou formální kritéria - pro studenty je ale často nejdůležitější podpora a rozvoj společného soužití. Hikari z Japonska na své české hostitelské rodině nejvíce ocenila to, že ji "přijali jako člena své rodiny."

Studenti se totiž od rodin naučí spoustu věcí, aniž byste jim museli připravovat jakýkoli "speciální program". Aom z Thajska je své hostitelské rodině vděčná za to, že se díky nim "naučila jezdit sama hromadnou dopravou." A Julie z USA se od své české rodiny naučila "toleranci a trpělivosti, která jí předtím v životě chyběla."

Co hoštěním studenta získáte vy?3075_France_2018_Stud_HappyBigHug

93% studentů je i několik let po pobytu stále v kontaktu se svou hostitelskou rodinou a většina z nich už ji znovu navštívila nebo je pozvala na návštěvu do své země. Dlouhodobé pouto, které se mezi studentem a rodinou vytvoří, je k nezaplacení.

Jak říká hostitelská maminka Monika: "My sami máme s mnoha našimi studenty už řadu let přetrvávající vztah, který se rozšířil i na jejich rodiny a musím říct, že je to skvělé."

Dlouholeté pouto samozřejmě není jediným benefitem. Hostitelským programem získáte:

  • Neopakovatelný mezikulturní zážitek
  • Vztah se studentem na celý život
  • Kamaráda a nového sourozence pro vaše děti
  • Čerstvý vítr do rodinného života
  • Možnost mluvit cizím jazykem

Jak se stát hostitelskou rodinou?P3060272

Stačí se rozhodnout a ozvat se nám! Pokud máte zájem stát se hostitelkou rodinou, můžete také přímo vyplnit online formulář. Následně se s vámi telefonicky spojíme a poskytneme vám informace o studentovi, a také se domluvíme na osobní návštěvě. Více o tom, jak se přihlásit, si můžete přečíst zde.

Odkazy

Staňte se hostitelskou rodinou

Přihláška hostitelské rodiny

Jak se přihlásit

Často kladené dotazy

Studium v zahraničí

Zážitky studentů

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.