10 důvodů proč jet na studijní pobyt do Dánska

Datum: 18. 9. 2019

Hmm, Dánsko… O tom skoro nic nevím, nikdy jsem tam nebyla, dánštinou se nemluví nikde jinde, tak proč ne? Pojedu do Dánska! I takhle může vypadat výběr destinace ve které strávíte svých pár měsíců výměny. Alespoň já jsem to tak udělala. Ale teď když už tu jsem o něco déle než měsíc, vidím nespočet důvodů, proč by sem mělo vyrazit víc lidí. Třeba i ty!

1)  HyggeWhatsApp Image 2019-09-14 at 09.59.32

Naprostá jednička v Dánsku je ”hygge”. Slovo hygge je čistě dánské, proto pro něj ve většině jazyků není překlad. Znamená to ale něco jako dobře strávený čas. Vím, že spousta lidí (včetně mě před příjezdem pod tímto slovem představí deštivý den, strávený u okna zachumlaný do deky, v ruce knížku a horkou čokoládu. Ikdyž to by samozřejmě dánové také nazvali ”hyggelig”, není to zdaleka jediná příležitost pro kterou se tohle slovo hodí. Hygge může být klidně sportovní aktivita s několika vašimi dobrými přáteli. Je to zkrátka cokoliv při čem se cítíte šťastní a milovaní. A můžu vás ujistit, že dánové dbají na to, aby měli vždycky dost Hygge.

2) Škola

Hodně Dánů chodí do školy rádo. Hlavním důvodem k tomu jsou asi učitelé. Dánský učitel je někdo, komu se můžete svěřit, popovídat si s ním o čemkoliv, někdo, kdo se k vám chová mile, zároveň ale někdo, koho WhatsApp Image 2019-09-14 at 09.59.48respektujete  a neděláte mu práci učitele v hodinách težší. Studenti učitele oslovují křestním jménem a kdyby jste jim někdy začali vykat, asi by se docela divili. O přestávce si hezky popovídáte o tom, co budete dělat o víkendu a v hodinách spolu budete společně diskutovat o tématu. Zjistíte, že pokud máte učitele rádi, je daleko jednodušší dávat pozor při výkladu a nerušit ho povídáním si se sousedem.

3) Dánský humor a ironie

Specifický typ humoru a ironie je velikou součástí dánské mluvy. Ze začátku prostě nikdy nevíte, jestli to co říkají myslí vážně, nebo ne, protože někdy jakožto amatér prostě nemáte šanci, jak to poznat. Na druhou stranu si po nějaké době všimnete, jak i vy začínáte být sarkastičtí.

4) Upravenost a pořádek

Dánové jsou organizovaní, hodně věcí si plánují a mají rádi mít ve všem pořádek. Jsou dobří v pořádání aktivit a umí si výborně rozvrhnout čas. Dánská města jsou hezky upravená a to platí i o domech a zahradách. Nikde žádné odpadky a všechno jako ze škatulky.

5) Brambory a lékořice a rugbrod- celozrnný chléb

Brambory na všechny možné způsoby dají Dánové úplně do všecho a na cWhatsApp Image 2019-09-14 at 09.59.43 (1)okoliv. Jako přílohu k hlavnímu jídlu, na chleba, který jí taky hodně, hodně často, i na pizzu… A lékořici taky  najdete všude. 99% sladkostí je s lékořicí, lékořicové čaje atd.. Na lékořici si podle mě musíte zvyknout, ale oni to s ní vážne dobře umí.

6) Moře a mosty

Výborná věc na Dánsku je, že nikdy nejste tak daleko od vody. Hodně dánských rodin má loďku a jednou za čas vyrazí rybařit. Kvůli množství ostrovů, které Dánsko má, tu taky najdete plno masivních mostů, do kterých jsem se já úplně zamilovala.

 7) Kola

Jeden z častých prostředků je tady kolo. A kole můžete jezdit do školy, nakoupit, nebo jen tak se projet. A k ježdění na kole se váže ještě jedna výhoda na Dánsku:

 8) Žádné kopce

Protože nejvyšší vrchol Dánska má zhruba 170 metrů nad mořem, všechno je tady jako placka, takže vám nedá žádnou práci kamkoliv dojet na kole.

9) PřírodaWhatsApp Image 2019-09-14 at 09.59.40 (3)

Příroda je jeden z důvodů, proč jsem do Dánska jela já, ačkoliv jsem toho o Dánsku moc nevěděla. Pláže a útesy, ale nejen to, díky tomu, jak je Dánsko placté, většinou je možný vidět hodně daleko. Taky mají spoustu větrných elektráren a to taky vypadá krásně.

10) Lego

Legoland v Dánsku....musím ještě něco dodávat?

Odkazy

Studium v zahraničí

Od ledna výměna: na semestr nebo na rok

Výměnný pobyt v Dánsku

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.