10 důvodů proč vyrazit na zkušenou do Nizozemí

Datum: 24. 10. 2019

Můj výběr země byla spíš náhoda než záměr. Chtěla jsem do Skandinávie, ale tam se pro mě nenašlo místo, a tak jsem v srpnu přistála na letišti v Amsterdamu. Otevřely se mi tak dveře do jedné z nejkrásnějších zemí, které jsem kdy navštívila. A proč je Nizozemí tak skvělé? To si můžete přečíst v mém článku.

Lidéeliska1

O Nizozemcích se říká, že jsou uzavření a na evropské poměry až moc upřímní. Ani jedno z těchto tvrzení nepopírám, ale jsou to jen první dojmy. Když poznáte Holanďany víc a po nějakém čase se stanou vašimi přáteli, je to ten nejlepší pocit! Jsou vřelí, ochotní a upřímnost se změní v dobrou vlastnost. Když získáte kamarády v Nizozemí, věřím, že jsou to přátelé na více než jeden rok!

 

Kola

Na kolech se tady děti pomalu rodí! Jestliže si vyberete Nizozemí jako vaši cílovou zemi, užijete si jízdy na kole až až. Je to rychlé, levné a vždy najdete místo, kde kolo můžete zaparkovat a užít si čas s kamarády. A hlavně, Nizozemí nemá v podstatě žádné kopce, proto když vyrazíte na kole, nebudete po deseti minutách hned zpocení. Po rovině je to docela nenáročná činnost.

 

Jazykeliska6

Teď se asi většina z vás ptá „Proč?“ Na tuto otázku vám hned odpovím. Za prvé: budete za frajera, protože kdo může říct: „No, víš, mluvím plynně holandsky.“ Za druhé: začnete rozumět i trochu němčině. Tyto dva jazyky si jsou docela podobné. Jsem tu dva měsíce a moje holandština pořád není hvězdná, a i přesto v psané němčině rozeznám spoustu slov. A za třetí: nizozemština je nádherná! Pro neznalé ucho zní trochu jako chrochtání, ale po nějakém čase objevíte její kouzlo.

 

Jídlo

Tak jako každá země má i Nizozemí své speciality. Ať už máte chuť na slané nebo na sladké, vždy najdete řešení. K snídani či k obědu si můžete pochutnat na hagelslag (čokoládové sprinkles), které si dávají na chleba s máslem. Zní to zvláštně, ale je to skvělé! Také tu jedí spoustu smažených pochoutek – třeba bitterballen nebo kroketten, které jedí společně s hutspot, což bych popsala jako brambory rozmačkané společně se zeleninou. O oblíbených stroopwaflích asi nemusím ani mluvit. V neposlední řadě musím zmínit mé oblíbené vla. Jedná se o dezert, který připomíná náš pudink, ale dle mého názoru je vla lepší! A ochutnáte spoustu dalších skvělých jídel!

 

Školaeliska2

Chodit do školy jen jednou týdně na osmou je sen každého studenta v České republice. Jestliže si správně navolíte předměty, tak si můžete přispat! Taky přístup ve škole je trochu jiný. Mají tady tzv. toetsweken. Jedná se o týden na konci čtvrtletí, kdy se píšou testy. Je to v podstatě jediné období, kdy získáváte známky. Oproti mé škole v Praze je to rozhodně méně stresující. Na druhou stranu se toho člověk musí naučit opravdu hodně.

 

Příroda

Nizozemí není velká země, a i přesto tady naleznete rozmanitou přírodu. Můžete zajít do jehličnatého lesa, vykoupat se v moři, pozorovat lachtany anebo hladit krávy. Jih a severu země se docela liší, a to nemluvím o nizozemských ostrovech.

 

Koněeliska3

Nizozemí je proslulé chovem koní a pokud vyrazíte ze svého dočasného domova, jsem si jistá, že do deseti minut na nějaké koně narazíte. Spousta exchange studentů (především studentek) sem kvůli koním jezdí a jsou dokonce i v rodinách, které koně vlastní. Plní si zde své dětské sny!

 

Kanály

Kanály v Nizozemí plní funkci zábran proti zatopení. Je skvělé, že ani ochranná funkce nebrání skvělému vzhledu. V létě si můžete díky kanálům krajinu prohlédnout z lodě a v zimě na bruslích.

 

Mlýnyeliska4

Mlýny jsou všude, kam se podíváte. Některé jsou stále funkční a můžete se podívat, jak se vyrábí mouka. A taky v krajině skvěle vypadají.

 

Kultura

Každá kultura je něčím zajímavá. Nejvíc se mi na holandské kultuře líbí, jak se lidé snaží dodržovat zvyky a tradice. Téměř každá rodina večeří pospolu a na ulici není výjimkou potkat ženu v tradičním kroji nebo děti v dřevákách.

 

O Nizozemí jsem před svým odjezdem nevěděla téměř nic, jazyk jsem slýchala jen v Rakousku na horách a netušila jsem, co mě čeká. Kdybych si musela vybrat zemi znova, rozhodně bych neváhala a Nizozemí by bylo na prvním místě! Ale ať už uvažujete nad Nizozemím jako o cílové zemí nebo ne, rozhodně jeďte na zkušenou, ať už to bude kamkoliv!

Odkazy

Studium v zahraničí

Výměnný pobyt v Nizozemí

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.