10 let od odjezdu na výměnný pobyt do Atlanty

Datum: 13. 4. 2020

Nynější doba karanténní mi dává ideální příležitost trochu zreflektovat můj výměnný pobyt s YFU. Letmým pohledem na kalendář totiž s hrůzou zjišťuji, že to v srpnu bude již deset let od toho momentu, kdy jsem se vydal na jedno z největších dobrodružství svého života.

Vše začalo celkem nevinně, když jsem zjistil, že jedna z mých kamarádek bydlí v Německu. Byl jsem 90975780_2866242176775256_6686847352080171008_nv prvním ročníku na střední škole a o výměnných pobytech v zahraničí jsem měl jen mlhavou představu. Potom, co mi ona kamarádka vysvětlila jak se do Německa dostala a co to je YFU, jsem se okamžitě začal zajímat jestli bych mohl na rok vyjet taky.

O jednu návštěvu kanceláře YFU a jeden rozhovor s rodiči později bylo rozhodnuto! Školní rok 2010/11 strávím v zahraničí. Tedy v Americe. O jiné zemi jsem tehdy ani nepřemýšlel, Amerika pro mě byla jakýmsi grálem. Zlepším si angličtinu, a konečně zažiju život na té pravé americké High School, říkal jsem si. Pravda, teď bych již nad výběrem země přemýšlel podstatně hlouběji, a Ameriku bych si asi nevybral, ale po bitvě je každý generál. Čistě pro zajímavost – vybral bych si nějakou exotičtější zemi, například Brazílii, Jižní Koreu nebo Estonsko... ale o tom někdy příště!

V polovině srpna 2010 jsem se tedy vydal po trase Praha – Frankfurt – Chicago až do mé cílové destinace –91323751_260192144992655_4112733504372998144_n Atlanty. Pro fanouška letectví bylo už jen přistání na nejfrekventovanšjím letišti na světě velkým zážitkem. To si však nezadalo s tím pocitem, když jsem o pár minut později poprvé potkal svoji nevelkou hostitelskou rodinuhostmámu Molly a hostbráchu Maxe. Jako jednu z prvních věci mi nabídli plechovku studené Coly (Coca Cola pochází z Atlanty a o Pepsi v této části USA se snad ani nesmí žertovat!), vzali mě na rychloprohlídku atlantského Downtown a můj americký sen mohl začít.

Všichni, kteří si ročním pobytem v zahraničí prošli se se mnou shodnou na tom, že oněch 10 měsíců opravdu uteče jako voda a ačkoliv se to na první pohled nezdá, je výměnný pobyt velmi krátký. Domů do Prahy jsem se vrátil v červnu 2011 a tehdy jsem možná ještě ani netušil, jak moc mi uplynulých 10 měsíců změnilo život.

Pohybovat se v mezinárodním prostředí mi od té doby přišlo jako samozřejmost, ne-li nutnost. I to 90921372_880133285791425_6436386806660333568_nbyl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se téměř hned po návratu stal dobrovolníkem pro naše YFU. Vítat zahraniční studenty u nás, organizovat pro ně semináře a pozorovat jak se učí česky a jak se sžívají s českou kulturu mě nesmírně obohacovalo a dávalo mému času ten největší smysl. Stejně tak jsem si užíval předávání své zkušenosti ze studia v zahraničí novým studentům, kteří se každý rok vydávali na podobné dobrodružství jako já.

Abych ukojil svoji potřebu zkusit si život v jiné cizí zemi, vydal jsem se během studia na VŠ do polské Poznaně na semestrální pobyt v rámci programu Erasmus. I to byl skvělý zážitek, nicméně velmi odlišný od mého roku v Americe. Středoškolský pobyt je jedinečný právě v tom, že žijete s lokální hostitelskou rodinou, skrze kterou máte možnost poznat život dané země opravdu do hloubky.

Ještě před dokončením vysokoškolského studia v Praze se mi dostalo příležitosti vyzkoušet si život ve IMG_2383Francii, jen tak na zkoušku, na semestr... budou to teď v létě již čtyři roky, co žiju v zemi galského kohouta a co každým dnem těžím ze zkušenosti, kterou jsem získal tím, že jsem na střední škole vycestoval na rok do zahraničí. Například když jsem se na přijímacím pohovoru na stáž, která byla povinnou součástí mého zdejšího studia, rozpovídal o mé zkušenosti s YFU a o tom, co vše jsem díky němu zažil (samotný pobyt v USA, organizace seminářů v ČR ale i po Evropě) hned bylo vidět, že jsem získal pomyslné plusové body. A na onu stáž jsem poté byl přijat.

Jak zde již napsal Martin Langpaul, bývalý výkonný ředitel YFU CZ: „Poznávat svět na vlastní kůži je v době svobody povinnost“. A proto si myslím, že každý z vás, kdo si teď čte tento článek, by tu možnost měl zvážit. Odjezdem na studium v zahraničí vám doma nic neuteče, naopak. Po návratu totiž budete mít dvě doma.

Luděk, dobrovolník, USA 2010/11

Odkazy

10 důvodů, proč se stát dobrovolníkem

Příběhy dobrovolníků

Studium v zahraničí

Studijní pobyt v USA

Často kladené dotazy

Hostitelská rodina

Zážitky studentů

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Luděk Jando

Luděk Jando
  • absolvent výměnného pobytu YFU v USA
  • koordinátor kampaně YFU Česká republika
  • student a dobrovolník YFU Česká republika & YFU Francie

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.