10 rozdílů mezi ČR a Švýcarskem

Datum: 31. 3. 2020

Na první pohled by člověk řekl, že tyto dvě země jsou si hodně podobné: obě v Evropě, nemají přístup k moři, snad jen Švýcarsko není v EU. Ale opak je pravdou. Chcete-li i vy poznat rozdíly mezi těmito dvěma státy, přečtěte si následující článek od Tiny, která ve Švýcarsku strávila svůj výměnný rok.

1) NacionalismusKristina_4

A to opravdu ve všech směrech. Vždyť právě ona hrdost na svou zem a její historii je to, co tento jinak velmi rozmanitý a jazykově různorodý národ pohání, a také drží pohromadě. Vlajku najdete skoro u každého domu. Určitě si všimnete i zvyšujícího se množství předmětů s helvétským křížem, když se blíží datum 1. srpna – státní svátek založení Švýcarska.

2) Horské túry

K tomuto bodu asi není třeba nic moc dovysvětlit. Hory tam jsou skoro všude, a jakmile je alespoň trochu hezky, každý správný Švýcar si obuje pohorky a vyrazí. Túry můžou být dost náročné, ale ten výhled potom stojí fakt za to. Jak řekl můj hostitelský táta: „Když nevystoupáš alespoň 1000 výškových metrů, byla to jen procházka.“

3) SýrKristina_3

Troufnu si tvrdit, že na tento bod mnoho z vás čekalo – a oprávněně. Poté, co jednou ochutnáte Gruyéres nebo jiný švýcarský sýr, český Eidam už sýrem nenazvete. A co teprve národní jídla z něj! Třeba Fondue, Raclette nebo Älplermagrönli… (Doporučuju vygooglit!)

4) Kolo

Pokud se rozhodnete pro to strávit rok ve Švýcarsku, kolo se stane jedním z vašich hlavních společníků. IMG_9363Budete na něm jezdit do školy a ze školy, na nákupy, ve sněhu i v dešti.

5) Vlaky

Ty jsou na Švýcarsku asi nejlepší. Dojdete s nimi opravdu všude, jsou pohodlné a jezdí bez výjimky včas. Bohužel je s tím spojená také o něco vyšší cena, než na jakou jsme z Česka zvyklí, ale věřte mi, opravdu to stojí za to.

6) Systém výuky ve škole

Ve třídě je okolo dvaceti lidí, vztah s profesorem není tak striktně nastavený, a tudíž k němu mají žáci mnohem blíž. I proto jsou na denním pořádku různé diskuze, ať už v rámci výuky nebo mimo ni. Navíc tam nejsou fakta servírována jako na běžícím páse, studenti si všechno odvozují a vysvětlují. I testy vypadají jinak, důraz je kladen hlavně na porozumění látce – ne na učení se nazpaměť.

7) Svátky během rokuPICT0020

To se sice liší v každém kantonu, nicméně je to něco, co jsem v Česku nezažila. Ať už se jedná o Zibelemärit (cibulový trh) na začátku zimy v Bernu, Fasnachty (karnevaly) například v Lucernu nebo Basileji, anebo Sechsläuten v Zürichu. To jsou události, kterými země žije a pokud budete mít tu možnost, rozhodně stojí za to je navštívit.

8) Rozdíly mezi kantony

A tím nemyslím jen jazyk. I když o jazykových rozdílech jen mezi německy mluvícími kantony bych mohla napsat fakt hodně. Každý Švýcar je hrdý na svůj kanton a podle dialektu se pozná, odkud kdo pochází. Každý má také svůj školský systém (liší se třeba i počet let povinné školní docházky) a o většině věcí si rozhoduje každý kanton sám. Čímž se dostáváme k dalšímu bodu, a tím jsou:

9) ReferendaKristina_8

Ne nadarmo je Švýcarsko považováno za zemi s nejpřímější demokracií na světě. Referendy rozhodují skoro o všem, a to na kantonální i celostátní úrovni. Naštěstí mohou hlasovat poštou, tak nemusí několikrát do roka běhat k urnám.

10) Cizinci

Těch je ve Švýcarsku opravdu hodně a je to asi věc, která mě ze všech nejvíce překvapila. A asi ještě lepší je jejich snaha o asimilaci, i když se stále snaží o udržení si vlastní kultury. Ať už jsou z Balkánu, Afriky, Asie nebo Latinské Ameriky, je strašně zajímavé, že si všichni zvolili k životu zrovna Švýcarsko.

Bonus: otevřenost ŠvýcarůKristina_2

Jako bonus přidávám ne tak docela rozdíl, jako spíše klišé, které bych moc ráda vyvrátila. Než jsem se do Švýcarska vydala, všichni mi tvrdili, jací jsou to „studení čumáci“. Nicméně opak je pravdou - všichni Švýcaři, které jsem potkala, byli velmi milí a otevření. V autobuse se na mě usmáli cizí lidé, ve vlaku se se mnou čas od času také dal někdo do řeči. A to ani nemluvím o obligátním „Grüezi“, kdykoli někoho potkáte na ulici. Nevěříte? Sbalte si svůj kufr, přihlaste se k pobytu do Švýcarska a zažijte všechny tyto věci na vlastní kůži.

Tina, dobrovolnice, Švýcarsko 2017/18image2

Odkazy

Studium v zahraničí

Výměnný pobyt ve Švýcarsku

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Kristina Agnes Bauerová

Kristina Agnes Bauerová
  • výměnná studentka ve Švýcarsku 2017/18

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.