"Ať už sport, tak i život není jen o výhrách"

Datum: 9. 2. 2019

Výměnný pobyt je skvělá příležitost vyzkoušet si nové aktivity. Nebo naopak získat zkušenosti a zlepšit tak oblíbený koníček. Každá země má jiný oblíbený sport a stejně tak se liší i způsob tréninku. Verči rodina v podstatě žije házenou, a celé se to přeneslo i na ní. Přečtěte si skvělý článek od stipendistky Verči o nových zážitcích a sportování na výměnném pobytě. 

50917038_737850586601034_5610492701905518592_nJednou z největších součástí mého života v Německu se stala házená. Hrála jsem ji už předchozí dva roky v České Republice, ale tady se pro mě stala o dost podstatnější částí. Mám možnost trénovat minimálně 4x týdně v mém stálém týmu a s týmem 1. ženami. Když je potřeba, pomáhám naší trenérce s mladšími dětmi, kde trénuje i moje host sestra. Někdy také máme víkendové dobrovolné tréninky a pravidelné zápasy. Často je většina mého dne v hale. Takové dny jsou jedny z nejlepších, protože se z toho pro mě nestal jen sport a hra, ale našla jsem tam spoustu blízkých přátel, druhou rodinu. Pokud netrávím svůj čas s kamarády ze školy, tak jsem na házené. Také s rodinou jezdíme na zápasy ostatních sourozenců. Co se týče házené, nemohla jsem dostat lepší hostitelskou rodinu. Moje host máma hrála v Bundeslize a poté i dělala trenérku a rovněž další tři mí mladší sourozenci hrají za stejný klub jako já. Prakticky celá má rodina házenou žije, až na nejstarší host sestru, která už o ní nemůže ani slyšet.

51036506_708256392908872_4714252573350035456_nV tomto roce jsem se byla podívat se spoluhráčkou v Hannoveru na zápas Česko/ Německo. V poločase jsme se setkaly s dalšími spoluhráčkami. Nikdy dřív jsem na takovém zápase nebyla. Byl to ten nejintenzivnější zážitek, co jsem tu zažila. V hale bylo deset tisíc lidí a ta atmosféra byla naprosto nepopsatelná. Sice všichni fandili pochopitelně německému týmu, který nakonec vyhrál, ale i přesto to bylo úžasné a myslím si, že je to nezapomenutelný životní zážitek. Líbí se mi, že je tu spoustu lidí, co tímto sportem žijí a vědí o něm úplně vše. Tolik fanoušků pohromadě, co máme s týmem na běžných zápasech tady, se v Česku stává jen výjimečně. Celkově haly jsou tu větší a zázemí je tu úplně jiné. Házená se tu bere spolu s fotbalem jako národní sport a je to vidět.

Němci tento sport berou doopravdy vážně.

50853105_604757806632442_2920851350696755200_nTeď v lednu se hrálo Mistrovství světa v házené tady Německu a v Dánsku. To jsme si samozřejmě nemohli s rodinou nechat ujít. K Vánocům jsem dostala vstupenky a vyrazili jsme do Berlína. Tam jsme byli na slavnostním zahájení a prvním zápase Německo/ Korea. Působilo to na mne úplně jinak, než první zápas, na kterém jsem byla. Hala byla ještě větší a vyprodaná, atmosféra nepopsatelná. Německo s přehledem vyhrálo, ale i tak pro mne bylo asi větší zážitek vidět hrát náš národní český tým. Díky házené mám spoustu zážitků, o kterých jsem dříve ani nesnila a doopravdy si je užívám. I přes to, že jsem se v prosinci těžce zranila, jsem se díky pomoci mého trenéra mohla brzy vrátit a zase začít trénovat na první zápas. Můj tým je super, všichni se navzájem hodně podporují, a to úplně ve všem. Zároveň dokáží i upřímně posoudit situaci a říci vše z plných plic a popravdě. Němci jsou velmi upřímní a tato vlastnost se mi na nich doopravdy líbí.

50917008_1163728840473073_4986227709467164672_nTento víkend jsme odehrály nejlepší zápas sezóny, a i přes to, že nám výhra utekla jen o pár bodů, byly jsme spokojené s výkonem, který jsme předvedly. Hrály jsme s nejlepším týmem v tabulce a všichni si mysleli, že naše prohra je daná., ale ještě v padesáté minutě hry byl stav nerozhodný. Myslím, že jsme všechny naše fanoušky, ale protihráče velmi překvapily. Díky týmu jsem pochopila, že ať už sport, tak i život není jen o výhrách. Ten pocit při a po zápase, který byl v hale a hlavně potom i v kabině, je důvod, proč ten sport pro nás tolik znamená. Samozřejmě se domů lépe odchází s pohárem, ale právě tyto prohry nás zcelují a posouvají dál. Je až neuvěřitelné, jak toto dokáže tým namotivovat a o to víc posunout výš. V týmu jsem našla pár z mých nejbližších kamarádek, se kterými trávím nejen čas na hřišti, ale i mimo něj. Měla jsem možnost s nimi oslavit i mé osmnácté narozeniny a myslím, že lepší oslavu jsem si ani nemohla přát.  V rámci teambuildingu spolu chodíme do kina, na večeře, anebo podpořit ostatní týmy z klubu. Nikdo tady nefunguje sám za sebe, ale celkově všichni jsou tu jedna velká rodina. Jsem moc ráda, že jsem měla možnost hrát zrovna tady, protože si myslím, že se v Čechách máme ještě co učit a doufám, že jednou bude házená v České republice stejně tak populární, jako tady v Německu.

Odkazy

Studium v zahraničí

Studijní pobyt v Německu

Jak se přihlásit

Často kladené dotazy

Hostitelská rodina

Zážitky studentů

 

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Veronika Rátonyi

Veronika Rátonyi

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.