"Ať už strávíte rok na Floridě, či v Minnesotě, vždycky to bude mít něco do sebe..."

Datum: 19. 5. 2015

Bára odjela do Spojených států amerických v létě 2014. Nyní žije v městečku Oak Harbor ve státě Washington a jak sama říká - během studijního pobytu se učí každý den něco nového. Přečtěte si v čem konkrétně ji pobyt v USA obohatil a jestli by se na takové dobrodružství vydala znovu! Toto jsou její dojmy...

"Co se mi na Americe a YFU líbí je, že je to taková sázka do loterie, až na to, že vyhrajete pokaždé..."

Více než před rokem jsem přemlouvala svoji mamku,aby mě pustila na rok pryč. Což, upřímně řečeno, nebylo vůbec jednoduchá výzva. Ale po hodinách a hodinách dlouhého přemlouvání a smutných očích jsem nakonec dosáhla úspěchu a já věděla, že strávím svůj příští rok v USA. Amerika. Často jsem slýchávala, jak teenageři mBara_Novotna_1ilují Ameriku, protože tam mají spoustu známejch značek (a za dobrý ceny), velký a známý města (jako NYC či Las Vegas), všechno je hrozně cool a tak. Já jsem o Americe věděla asi tak to, že mají rádi hambáče a hranolky a nějaký věci ze zeměpisu ze školy. A taky jsem se rozhodla, že to tak nechám. Proč bych si taky měla zjišťovat nějaký stereotypy, když stejně za chvilku zjistím, jak to je doopravdy. Co se mi o Americe a YFU líbí je, že nikdy nevíte, kde skončíte. Je to taková sázka do loterie, až na to, že vyhrajete pokaždé. Možností je spousty (přece jenom je Amerika větší, než třeba taková Evropa). Ale ať už strávíte rok na Floridě či v Minnesotě, vždycky to bude mít něco do sebe. Já 'vyhrála' rok ve Washingtonu, za což jsem nesmírně
šťastná. Rodina, která si mě vybrala, žije v městě Oak Harbor (já bych to spíše nazvala vesničkou v poměru k milionové Praze), které je na ostrově, propojeným s pevninou velikým mostem. Okolí je nádherné, jsem obklopena oceánem a zároveň vysokými horami. Na druhou stranu tady neni nic moc dělat o víkendu, kromě kina a supermarketu a nějakejch barů, do kterejch ani nemůžu vstoupit, tu nic neni. Ale naštěstí Seattle, hlavní město Washingtonu, je jen hoďku a půl odsuď.Před mým příjezdem jsem si ani ve snu nedokázala představit, že mě nějakej úplně neznámej manželskej pár přijme jako svoji dceru. (Naopak jsem se nestala jen dcerou, ale i kamarádem). Taky jsem se nikdy nemyslela, že se budu stydět. Ale když jsem se ocitla po 23 hodinovém letu na letišti v Americe, připadala jsem si jako malý, opuštěný štěně, který bylo právě vhozeno do hlubin nového světa, bez kterýkoliv kamarádů a rodiny.
První dny byli zvláštní. Nikoho neznat, všechno je nové, snažíte se chovat velmi slušně a spořádaně, aby si nikdo nemyslel o vás nic zlého.

"Vím, že odjedu se zlomeným srdcem, ale šťastná..."

Od té doby již uběhlo 9 měsíců a mnoho věcí se změnilo. Jak v mém okolí, tak i v mém myšlení. Ráda bych se s vámi podělila spoň o některé z nich:Bara_Novotna_2

  • Jsem plně sžita s mojí hostitelskou rodinou. Všechny věci, kterých jsem se ze začátku obávala, jsou teď pro mě normální, např.: permanentní chození do ledničky není problém, moje sestra z Německa tam chodí víc než já.
  • Když si zpívám v autě na nějaký pořádný vypalovačky, neni to trapný protože si nezpívám sama. 
  • Kompletně jsem změnila svůj pohled na Česko. Už nás nevidim jenom v ponožkách a sandálech s pivem v jedný ruce a řízkem v druhý (i když po tom řízku se mi už celkem stejská.) Naopak mi začala chybět česká mentalita a hlavně Praha a její nádherné památky.
  • Začala jsem jíst slaninu, ba co více, oddala jsem ji svůj život!
  • Zjistila jsem, že Američani si o USA nemyslí, že je to cool země. Naopak je to celkem překvapuje, že my si to o nich myslíme.
  • Začala jsem si mnohem více vážit mé vlastní rodiny a přestala ji brát jako úplnou samozřejmost.
  • Uvědomila jsem si, kteří kamarádi v Česku jsou ti praví a vydrží mi na celý život.
V Americe jsem se naučila nějakou novou věc každný den. Třeba, že nic netrvá věčně. Zbývá mi přesně 40 dní do mého odjezdu. Snažím se na to nemyslet. Ještě jsem si totiž nezvládla připustit, že ani ne za měsíc a půl tady nechám všechny moje kamarády, rodinu, učitele, města, přírodu. Ale rozhodně neodjedu s prázdnou. Jsem plna nových zážitků, chvílích štěstí i zármutků. Vím, že odjedu se zlomeným srdcem, ale šťastná!! Nejenom, že mám teď kamarády v Česku a Americe, ale taky v Německu, Japonsku, Brazílii, Thajsku, Číně, Kazachstánu, Mongolsku a dalších zemí.

"Jestli i ty přemýšlíš o tom, jestli jet či nejet, není o čem rozhodovat - 100% jeď!"

A proto jestli i ty přemýšlíš o tom, jestli jet či nejet na rok pryč, není o čem se rozhodovat - 100% jeď!!! Nová země, rodina, škola, kamarádi, jazyk, kultura a celý svět čekají jen a jen na tebe. Kdybych měla kdykoliv možnost vybrat si znovu, moje odpověď by byla vždycky stejná, i kdyby to bylo v tu nejtěžší chvíli. ANO! Pokud jste opatrný rodič, který se bojí o svou malou ratolest a o to, že by už vyletěla z hnízda, berte v potaz, že tohle je zkušenost, která se naskytne jen jednou za život, ale je na život celý. A můžu vám slíbit, že dá vašemu dítěti víc, než všechny ty roky předtím dohromady.Bara_Novotna_3
Pokud jsi výměnný student, místo truchlení si vzpomeň na ty super úžasný chvilky, co si zažil v tomto roce! A naplno si užij ty dny, který ti zbývaj! A pokud patříš mezi dobrovolníky YFU, tak ti moc děkuju! Protože bez vás by nic takovýho nebylo možné.
 
Bára, USA 2014/2015
 

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Barbora Novotná

Barbora Novotná
  • absolventka výměnného pobytu YFU v USA 2014/15
  • studentka & dobrovolnice YFU Česká republika

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.