Austrálie: očekávání vs. realita

Datum: 15. 9. 2020

Ahoj, jmenuji se Eliška a v loňském roce jsem byla na semestrálním pobytu v Austrálii. Samozřejmě jsem už předtím o Austrálii slyšela, proto jsem měla určitá očekávání, která se občas naplnila a občas také ne. Jak to tedy je s těmi nejznámějšími stereotypy o Austrálii?

Nebezpečná zvířataeliška5

Prvním stereotypem a také mým očekáváním bylo, že budu obklopena nebezpečnými zvířaty. Myslela jsem si, že budu muset dávat pozor na hady a na jedovaté pavouky. Nejspíš je to v každé části Austrálie jiné (já jsem žila v Queenslandu na východě), ale realita napůl souhlasila a napůl nesouhlasila s očekáváním.  Za celou dobu jsem narazila jen na jednoho nebo možná dva větší pavouky, kteří vypadali spíš jako přerostlí křižáci. Zato hadů jsem se bála oprávněně. Sice na mě nikdy žádný nezaútočil, ale pár jsem jich viděla. Občas se objevili i u nás na zahradě a Australané s nimi mají doopravdy potíž (například jeden z nich zabil prvního psa, kterého má rodina vlastnila).

Pohodovosteliška1

Asi nejvíce mě zajímalo, jestli je pravdivé očekávání, že správný Australan je pohodový (laid back). Je tomu doopravdy tak. Myslím si, že Australané si zvládli osvojit pomalý způsob života, kdy nemají přeplněné kalendáře, ale radši si udělají každý den pohodu a například zajdou s rodinou k moři a dají si barbecue. S tím také souvisí fakt, že jsou velmi společenští a otevření. Je zvykem, že se několikrát týdně spřátelené rodiny schází u společné večeře. Styl života, který tady popisuji, náleží lidem ze středně velkých, či menších měst, žila jsem totiž v městě Bundaberg, které se velikostí nejvíce blíží Českým Budějovicím. Nikdy jsem pořádně nepoznala život ve větších městech jako Sydney nebo Brisbane, kde možná převažuje uspěchaný způsob života, který je běžný i u nás v České Republice. To však nic nemění na tom, že mě lehkost života na menších městech uchvátila.

Křesťanstvíeliška6

Když jsem někdy na jaře minulého roku zjistila, jakou mám rodinu a v jakém budu městě, tak jsem se také dozvěděla, že budu součástí místní křesťanské komunity. Asi jsem až moc ovlivněná představami o křesťanství z Evropy a tak jsem čekala něco podobného, co máme v ČR, realita byla však úplně jiná. V Austrálii je oblíbené křesťanství pentacostal, kde se hodně klade důraz na osobní prožitky s bohem. Typická mše vypadá vlastně podobně, jako nějaká demonstrace, alespoň tak na mě vždy působili knězi, kteří nemají nějaké speciální oblečení, ale vystačí si s džíny a s trikem a většinou velmi plamenně pronášeli svá kázání. Hodně času ze mše se stráví zpěvem o bohu. Styl hudby je většinou pop. Taky kostely vypadají jinak. Člověk by si o nich ani nepomyslel, že by mohlo jít o kostel, protože většinou to jsou normální hezky upravené domy. Je pravda, že jsem do té doby pořádně neznala ani běžné typy křesťanství v Evropě, ale to, co jsem poznala v Austrálii, jsem doopravdy nečekala.

To jsou asi tři hlavní očekávání, která jsem měla před Austrálií a také to, jestli se má očekávání naplnila, čieliška2 ne. Austrálie je skvělá a velká země a určitě by se v ní dalo dál objevovat a zjišťovat víc o australském stylu života. Jsem ráda, že mi výměna dala možnost se do Austrálie podívat a doufám, že budu mít ještě někdy příležitost ji prozkoumat dál.

Eliška, dobrovolnice, Austrálie 2019

Odkazy

Studium v zahraničí

Výměnný pobyt v Austrálii

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.