"Čas zpátky nezískáš, ale vzpomínky zůstanou."

Datum: 21. 12. 2021

Ahoj, já jsem Hanka a přibližně již 4 měsíce žiji v Irsku, kde trávím svoji roční výměnu. Doma žiji v Praze, a tady jsem skončila na vesnici s 1400 obyvateli, což je vážně změna. Celkový kulturní šok po příjezdu nebyl ale tak veliký, jak by člověk asi očekával. Všechno je nové a vy se musíte přizpůsobit, jak nejrychleji to jde. Moc času na to být smutný nezbývá. Všechno se děje hrozně rychle a najednou jsou Vánoce a vám to přijde jako necelé dva týdny. Několik kamarádů za měsíc odjíždí a vám pomalu dochází, že jste v polovině a všechny lidi za půl roku nebudete už vídat každý den.

Tady v Irsku se YFU spojuje s organizací InterStudies, což znamená, že pravděpodobně budete mít v rodině host sourozence z jiné země, rodiny si zde studenty nevybírají, ale dostávají je přidělené. Ve škole vás bude minimálně 10 výměnných studentů a lidé v Irsku vás nebudou považovat za unikát tak moc, jak by si člověk mohl myslet. Nás je tady celkem 18 studentů ve dvou ročnících – 15 v 5th year a 3 v transition year. InterStudies měsíčně plánuje výlety, kde se většinou spojují 2–3 skupiny studentu z 2–3 měst v dojezdové vzdálenosti. Každá skupina má jednoho LSC (local support coordinator), který na nás každý měsíc pravidelně dohlíží a je v kontaktu se všemi host rodinami.

To, že je nás tady tak moc výměnných studentů, mi přijde jako výhoda i nevýhoda. Dohromady jsme1 vytvořili skvělou partu lidí a přátelství, která přetrvají snad i po tomto roce. Na druhou stranu pro komunikaci (aspoň tady u nás) s irskými studenty to není úplně nápomocné. My máme svojí vlastní skupinu a oni také, vzniká tedy problém, že ani jedna strana se nemá k tomu začínat konverzaci s těmi druhými. Ale co jsem se tak ptala jiných studentů z jiných měst, ne vždycky to tak je, asi záleží na tom, do kterého místa budete umístěni.

Moje host rodina je opravdu skvělá, a myslím, že můžu s jistotou říct, že ta nejlepší, kterou jsem si mohla přát. V host rodině je jen moje host mamka a host ségra z Německa. Každý večer spolu sledujeme seriál, občas jezdíme na výlety, host mamka nás párkrát vezme na večeři do restaurace nebo nás jen doveze do většího města vzdáleného cca 20 minut. Celkový dojem nakonec opravdu připomíná rodinu. S mojí host ségrou máme sem tam rozepře, ostatně jako všichni sourozenci. Obě jsme starší sestry a obě máme svoje návyky, jak dávat pozor na naše mladší sourozence. Ale všechny hádky a neshody se dají vyřešit mluvením, takže si tady žijeme vlastně krásně. Všichni moji kamarádi z výměny se za ty čtyři měsíce hrozně moc zlepšili v angličtině, a i já sama samozřejmě zlepšení v angličtině cítím také. Musím říct, že sledovat, jak se tady všichni dostáváme z minimálních základů na výbornou úroveň, je skvělý.

Co bych vám asi tak doporučila tady na výměně doporučila, co můžete nejlépe udělat, je vystoupit ze svojí komfortní zóny, mluvit s lidmi, zkoušet nové věci, a hlavně se nebát, co si ostatní budou myslet. Moje motto je: Udělej všechno, co chceš, protože čas zpátky nezískáš, ale vzpomínky zůstanou. A přeci jen tady jsem pouze na 9 měsíců, a pak už se sem nikdy vracet nemusím, tak proč z toho nevytěžit to nejlepší.

Jestli uvažujete o výměně, určitě do toho jděte, stojí to za to, ať už chcete jet do anglicky mluvící země nebo pojedete do jiné země s minimální znalostí jazyka. Zvolíte-li si anglicky mluvící zemi, nikdy si neříkejte, že si to děláte lehčí, možná trochu, ale dojem z toho zůstane stejný.

Hodně štěstí,

Hanka, Irsko 2021/22

Odkazy

Studium v zahraničí

Výměnný pobyt v Irsku

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.