"Člověk tu je sám za sebe"

Datum: 20. 11. 2013

Kamila se sice nevydala do nejvzdálenější země na naší planetě, ale i tak ji nepřestává každodenní život v Německu překvapovat. Přečtěte si vyprávění studentky, která si vybrala roční pobyt v Německu.

"Událo se toho tolik, že bych to nevypsala ani za několik hodin"

Jmenuju se Kamča a právě jsem aspoň na nějakou dobu občankou Německa. Do Hamburku jsem přijela 12. 8. 2013 v 15:28 hodin přesně. Na nádraží nás vyzvedla dobrovolnice z YFU Chiara a zhruba za 3 hodiny nás vysadil autobus  v Jugendherberge v Lauenburgu. Lauenburg je malý město kousek od Hamburku s dobrovolnickejma hasičema, červenym křížem, vlastníma novinama a častejma povodněma protože leží přímo u Labe.

Jugendherberge se v Německu využívá jako takový středisko kam se jezdí např. na školní výlety, školení nebo semináře jako jsem jela já. Spolu se mnou bylo do Lauenburgu přivezeno ještě dalších 34 studentů z celého světa. Mám tím na mysli Rumunsko, USA, Srbsko, Polsko, Moldávii, Gruzii, Bulharsko, Itálii a samozřejmě Česko.

Za ten tejden se toho událo tolik, že bych to nevypsala ani za několik hodin. Každopádně jsem za ten seminář hrozně vděčná protože sem tam poznala spoustu novejch, zajímavejch a skvělejch lidí který mi rozšířili obzory, dali novou perspektivu pohledu a změnili některý moje předsudky který ve střední evropě máme :D

"Objevuju spousty rozdílů každý den"

Ke kulturním rozdílům bych řekla toho je spostu a to mě nepřestává překvapovat. Člověk by si myslel že když s Německem sousedíme, je to kultivovaná země v Evropě a kulturu máme téměř stejnou, že ho tu nic nepřekvapí. Ale to je omyl. Právě každodennim životem tady zjišťuju, jak moc jsme vlastně rozdílný a hrozně mě to baví objevovat!

Když sem se pak po jednom z nejlepších tejdnů mýho života na nádraží v Hamburku znova rozloučila, vůbec jsem netušila co mě čeká. Naštěstí jsem dobře vystoupila a na nádraží potkala svojí rodinu. Rodina je asi to nejdůležitější na pobytu a proto je skvělé že tomu YFU věnuje takovou pozornost.
Přijela jsem v neděli odpoledne, vybalila se, navečeřela a v pondělí ráno hned do školy. U mě škola začíná v 7:30 kvůli spojům protože většina žáků tu vesměs bydlí dál. Já každé ráno dojíždím 8,5 km, ted už na kole a chci to vydržet až do prvního sněhu.

"Je to vážně úžasnej pocit bejt v cizí zemi, úplně sama"

Třídu mám hrozně milou! Hned první den se mě ujaly Gréta, Katharina a Lara. Druhej den se přidala i Kim a spousta dalších. Dokonce jsem byla pozvaná o jedný volný hodině spolu s touhle  partou ke Grétě na oběd kterej byl mimochodem vážně výbornej, ale hlavně to bylo hrozně velkorysý gesto!

Škola je docela těžká, pro ně taky a natož pro mě v cizím jazyce. Chodím do stejného ročníku jako v čechách, to znamená 3. ročník na Gymnáziu. Domů chodím občas frustrovaná, protože to nezvládám. Pak se ale vždycky vyspim a je to lepší :D

Moje heslo na prvních pár týdnů/měsíců je: Nejdřív jazyk, teprve pak látku!

Jsem hrozně vděčná YFU Česká republika a YFU Deutschland! Je to vážně úžasnej pocit bejt v cizí zemi, úplně sama a bez „pevný půdy pod nohama“, protože člověk je tu jen sám za sebe, má šanci všechno začít od znova a zjistí o světě ale hlavně o sobě spoustu věcí. Například jak na lidi působí, co jsou jeho silný a co naopak slabý stránky a kolik moc vlastně vydrží.

Myslim a doufám, že se ten čas strávenej tady vážně vyplatí a doporučuju to každýmu, kdo má eště šanci udělat tenhle krok. Seberte odvahu a vycestujte! Nikdy to nemůže bejt horší než zůstat sedět doma na zadku a nepoznat vůbec nic kromě pohodlí, jistoty a naší malý český zemičky.

Už po skoro měsíci strávenym za Německými hranicemi jsem poznala tolik novejch lidí který mi toho tolik dali, otevřeli oči a umožnili vnímat věci z jiný perspektivy že kdyby to ted mělo bejt dál jenom špatný, nikdy bych toho rozhodnutí jet studovat do zahraničí nelitovala!

Odkazy

Studium v Německu

Výměnné pobyty v zahraničí

Hostitelský program

Hodnoty YFU

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.