Co mě naučilo 10 měsíců v Austrálii – 1. díl

Datum: 25. 3. 2019

Výměnný pobyt ovlivňuje člověka i několik let po návratu, ne-li do konce života. Přesně toto platí pro Vítka, který se jako první student za historie českého YFU vydal do Austrálie. Pro Austrálii později nadchl i svojí ségru Verču, která na pobyt vyjela pár let po něm. Austrálie je pro nás exotika, nechte si ji přiblížit tímto článkem. A pozor, článek má dva díly! Přečtěte si více článků od Vítka – rovnou na jeho webu!

vítek23Naposledy mávám své hostitelské rodině, otáčím se a mířím k pasové kontrole. Oni brečí, já brečím a v duchu děkuji za každý den uplynulých deseti měsíců. Život v Austrálii mi změnil život.

O tři a půl roku později sedím v kavárně ve Vršovicích a sepisuji vše, co jsem se během výměnném pobytu naučil, abych na to nikdy nezapomněl. V tomto článku vám chci předat svou zkušenost s životem v zahraničí – nejen jakco, ale hlavně proč.

Jestli už nechodíte na střední a ani nemáte děti, které by tam chodily, nascrollujte rovnou níže k výčtu lekcí, které jsem si z druhé strany světa odnesl a které mohou pomoci i vám.

Vitek3Pokud nechcete číst celý článek, zde je shrnutí:

Máte–li možnost vycestovat do zahraničí, jděte do toho. Dva měsíce jsou lepší než dva týdny. Deset měsíců je lepších než dva měsíce. Peněžní investice se vám vrátí v podobě zkušeností, které využijete celý život. Miluji Austrálii.

Bylo, nebylo…

Jako první to napadlo mamku, psal se rok 2013.

vítek10“Co takhle vyjet studovat někam do zahraničí?”

Do té doby jsem netušil, že je něco takového možné. O Erasmu jsem slyšel, ale neměl jsem páru, že existují výměnné pobyty v rámci střední školy. Ihned se mi ten nápad zalíbil – utéct na rok před ubíjejícím stereotypem osmiletého gymnázia znělo skvěle.

Nejprve jsem myslel, že poletím do USA. Většina článků, které jsem na internetu našel, vyprávěla o pobytech ve Státech. Později jsem ale zjistil, že je možné odcestovat až do Austrálie. Nevěděl jsem o ní nic, jen že je to země nebezpečné havěti, sluníčka, surfování a vyklidněných lidí s divným přízvukem. Více jsem nepotřeboval. Co by mohlo být lepší?

vítek2Prvního července 2014, o celý rok a desítky vyplněných formulářů později, již sedím v letadle mířícím do Sydney, natěšený na nadcházejících deset měsíců.

Po šesti měsících jsem se začal cítit jako doma

Výměnný pobyt na střední škole je úžasná a neopakovatelná příležitost. Na vejšce sice také můžete strávit rok studia v zahraničí, nejspíše ale bez možnosti zažít tamní život z pohledu hostitelské rodiny a taková zkušenost je mnohem autentičtější.

Vitek2Jako zahraniční student/ka na střední na vás navíc nejsou kladeny vysoké nároky. Získáte tak desetiměsíční prázdniny v cizině, alespoň v mém případě to tak bylo. Poprvé v životě jsem si začal užívat školu.

Desetiměsíční pobyt mi dal dostatek příležitostí najít si opravdové přátele, se kterými po letech zůstávám stále v kontaktu a mám tak dva domovy. Přišlo mi, že teprve po šesti měsících jsem se opravdu včlenil do australského života. Proto váháte–li mezi kratším nebo delším pobytem, berte ten delší!

Jak na to a kolik za to?

Vitek7Matoucí může být název “výměnný pobyt”. V mém případě to nebyla výměna, nikdo mi v mém českém pokoji neoxidoval, zatímco jsem byl pryč, takže to byl spíše bezvýměnný pobyt.

Díky známosti a dobrým referencím jsem si vybral organizaci YFU, která mi celý výjezd pomohla zorganizovat. Je to moc milá banda lidí, tak mrkněte na jejich možnosti pobytů.

Narovinu říkám, že to není levná švanda. Jak je to s kratšími pobyty netuším, ale jedete-li na šest měsíců a déle, připravte si stovky tisíc. Určitě to proto bohužel není pro každého. Na druhou stranu můžu s klidem říct, že ROI (Return on Investments, návratnost investic pozn. YFU) takové investice je obrovské. Zažil jsem deset nejlepších měsíců svého života a osobní rozvoj, který byl s touto zkušeností spojený, má nevyčíslitelnou hodnotu.

vítek22Při výběru organizace koukejte hlavně na to, jestli hostitelské rodiny dostávají peníze za to, že u nich bydlíte. Vyvarujte se firmám, které to tak mají. Řekněte sami – chtěli byste radši bydlet u rodiny, která je motivována financemi, nebo u rodiny, která chce poznat vaši kulturu a představit vám tu svou?

Pokračování příště... Přečtěte si druhý díl článku!

Odkazy

Studium v zahraničí

Studijní pobyt v Austrálii

Jak se přihlásit

Často kladené dotazy

Hostitelská rodina

Zážitky studentů

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Vít Libovický

Vít Libovický
  • absolvent výměnného pobytu YFU v Austrálii 2014/15
  • student & dobrovolník YFU Česká republika

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.