10 důvodů proč jet na studijní pobyt do Belgie

Datum: 2. 3. 2016

Hranolky, vafle, tři oficiální jazyky, otevření lidé, sídlo EU - tento výpis může charakterizovat jenom jednu zemi - Belgii! Právě tam se vydala Markéta na svůj roční studijní pobyt v zahraničí. Zde pro vás sestavila 10 důvodů, proč si myslí, že by se čeští středoškoláci měli vydat na studium právě do této země Beneluxu. 

1. JídloHranolky

Pokud rádi jíte, Belgie je pro vás skutečným rájem. Belgickou čokoládu určitě znáte, ale byli jste se někdy podívat do továrny, jak se vyrábí nebo jste si ji dokonce vyrobili sami? A koupili jste někdy pár kilo pralinek za pár eur? To je tady v Belgii totiž naprosto běžné...
Tradiční pokrm, o kterém se ale ve světě moc neví, jsou hranolky. Přesně tak, nám známé „french fries“ jsou ve skutečnosti belgickým vynálezem! A hranolkám, které si dáte v Česku, se ani při nejmenším nevyrovnají.

2. Svátky a tradice

Nejdřív jsem měla dojem, že po odjezdu z Česka mi budou všechny ty tradice chybět, ale nakonec se ukázalo, že belgické tradice jsou také zajímavé. Sice nejsou tak staré a nemají v sobě tolik folkloru, jako ty české, ale zase jsou vážně zajímavé. Například na Tři krále si koupíte koláč, ve kterém je schovaná malá porcelánová figurka. Pak se koláč rozkrájí a kdo najde ve svém dílu figurku, je králem a může celý den nosit papírovou korunku, která je ke koláči rovnou přibalená... Mně se sice vyhrát nepodařilo, ale koláč byl vynikající!

3. Vlaky

Belgie je skutečně malá země a všude jste za chvilku. Není to však jen díky její velikosti, ale především kvůli skvělému a rychlému systému železnice. Vlaky jsou moderní a pohodlné a dostanou vás skoro všude. Dokonce jsem objevila, že si tam můžete nabít mobil, což mě nejednou zachránilo! Takže pro cestovatele rozhodně doporučuji.

4. Různorodost

Sice jsem právě napsala, že je Belgie malinká (přesněji 2,7 krát menší než Česká republika se zhruba stejným počtem obyvatel), ale různorodější zemi byste těžko hledali... V Belgii najdete venkov, ruch velkoměsta, staré památky i moderní budovy, muzea, moře a hory.Vafle Zkrátka záleží, kam vás vítr zavane. A ještě ke všemu se tu mluví dvěma různými jazyky – francouzsky ve Valonsku a vlámsky ve Flandrech.

5. Mezinárodnost

Belgičané sami o sobě často tvrdí, že nic takového, jak „Belgičan“ neexistuje. Každý pochází odjinud a něco takového jako národnost nebo barva pleti se tu skutečně neřeší, což bylo pro mě jako studentku ze zahraničí ideální prostředí pro přivítání. Kromě toho tu také najdete sídlo Evropské komise, díky kterému je z hlavního města Bruselu opravdu mezinárodní město.

6. Humor

Na Belgičany to nezkoušejte s českým sarkastickým černým humorem - mají své vlastní vtipy, které vám ze začátku nejspíš vůbec zábavné připadat nebudou, ale postupem času jim přijdete na chuť. Já osobně považuji pochopení belgického humoru za jeden ze svých dosavadních největších úspěchů.

7. RodinyRodina

Belgické rodiny mají takovou hezkou vlastnost, že drží skutečně pospolu. Velkou část odpoledne mají ve zvyku trávit v obývacím pokoji, povídají si, učí se, nebo dělají cokoliv jiného, ale zkrátka a dobře jsou spolu a sdílejí spolu co nejvíce času. Stejně tak je to s jídlem – ráno i večer jí všichni společně a když to znamená počkat na opozdilce nebo vstávat dřív, udělají to, protože zkrátka drží pospolu.

8. Povaha

Belgičané skutečně dokáží skutečně překvapit: stále jsou v klidu a všechno berou s nadhledem, a pak vás najednou pořádně překvapí. Třeba se rozhodnou, že za deset minut půjdou do kina, druhý den pojedou na návštěvu za příbuznými na druhém konci země (ještě štěstí, že je ta Belgie tak malá!). Při pobytu v Belgii se naučíte očekávat neočekávané a (ne)čeká vás mnoho překvapení.

9. Škola

Belgický školní systém se od českého docela výrazně liší především v přístupu k učení. Tady se nebudete biflovat nazpaměť letopočty, ale spíše analyzovat dokumenty nebo kreslit grafy. Škola nikdy nezačíná v 8 hodin, spíše o 30 – 40 minut později, takže si ráno přispíte, a ve středu odpoledne se všechny školy zavírají.

10. Bisous

To nejlepší na konec: znáte takové ty pusinky na tvář, které si lidé často dávají ve filmech? Tak ty si Belgičané dávají pořád. Jejich Školavýznam se těžko popisuje, ale není to „jen“ pozdrav a už vůbec ne pusa. Ovšem je to pocit k nezaplacení, když vás někdo zastaví uprostřed chodby, jen aby vám dal „bisous“, nebo když přijdete do své skupiny na skautu a dáte „bisous“ každému z těch dvaceti lidí, kteří už tam stojí. Tohle je jedna z věcí, která mi bude chybět asi nejvíc, právě proto, že je tak belgická.

Markéta, Belgie 2015/16

Odkazy

Studium v zahraničí

Studijní pobyt v Belgii

Zážitky studentů

Předběžná přihláška

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Marky Forejtová

Marky Forejtová
  • absolventka výměnného pobytu YFU v Belgii 2015/16

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.