Jaké to je, vzdát se všeho, co jste doposud měli?

Datum: 10. 2. 2020

Výměnný pobyt je něco jako Turnaj tří kouzelníků z Harryho Pottera: ,,Ti vybraní zůstanou sami.“ A přesně tohle je jeden z důvodů, proč se lidé ve věku 15-18 let často bojí sami na rok někam vycestovat. Já vám ale můžu s klidem říci (a myslím, že budu mluvit za všechny výměnné studenty), že to ani zdaleka není tak zlé. Právě naopak, je to naprosto boží!

Na druhou stranu je to něco jako lékořice. Není to pro každého. A i když ve většině případů jsou studenti se Šimon3svým rokem v zahraničí spokojeni, mohou být i tací, kterým to prostě a jednoduše nesedne. Tím pádem vás tímto článkem nechci přesvědčit, abyste opustili na 11 měsíců vaši rodinu a město, ale spíše vám to doporučit a ukázat, v čem mi moje dobrodružství ve Švýcarsku pomohlo a co jsem si díky tomu uvědomil.

Začal bych asi tím, co jsem zmínil v úvodu článku: samotou. Dorazíte na letiště, oznámíte neznámým lidem, že jste to vy, koho hledají. Ti vás poté předají dalším neznámým lidem a už se v tom topíte jako Jack v ledovém moři. Zároveň vám ale začíná největší dobrodružství v životě (pokud jste tedy neletěli do Země Nezemě s Petrem Panem) a vy o tom ani nevíte, protože váš mozek je naplno zaneprázdněn vymýšlením toho, jak se cizí řečí řekne, že je hezké počasí.Šimon9

A najednou se to všechno rozjede. První noc. První den školy. Hledání třídy. Poznávání nových spolužáků. Druhá noc. Poznávání hostitelské rodiny. První týden. První výlety s novými kamarády. První měsíc. Wow už celkem rozumím cizí řeči. Druhý měsíc. Asi nikdy nebudu rozumět cizí řeči. Třetí měsíc. První párty. Domlouvání s vaší rodinou doma, aby vám poslali zimní oblečení (pokud nejste v Ekvádoru) a s tím i učebnici cizího jazyka z předešlých ročníků. Půl roku… Půl roku a vy si uvědomíte, že jste už v půlce, a že jste si skoro ani nevšimli, jak rychle to uteklo.

A víte, co si uvědomíte po téhle pocitově dlouhé, ale ve skutečnosti poměrně krátké době? U večeře si Šimon8takhle povídáte se svým host-bratrancem a říkáte mu, že jeden z hlavních důvodů, proč jste si vybrali tuto cizí zemi, bylo naučit se cizí jazyk. A v tomto momentě se stane něco jako v Doktoru Strangeovi. Vaše vědomí jakoby odstoupí tak plus mínus metr od vašeho těla. A teď vás tak pozoruje a říká: ,,Ty jo, já to fakt dokázal. Prostě tu sedím s týpkem a mluvím s ním naprosto plynule jako, jako to je neskutečný jo. Sice tam párkrát přilítne nějaká ta chybka, teď zrovna, a teď další, jej. Ale v zásadě je to něco neuvěřitelného a naprosto skvělého.“ A pak se zaseknete, protože se přestanete soustředit na to, co jste vlastně chtěli původně říci.

Občas vás ale dostihne realita. A to je to, že jste vlastně naprosto sami v cizí zemi. Vaši kamarádi si Šimon13užívají společně na nějaké oslavě v Česku a vy sedíte ve svém pokoji a nevíte, co dělat. V těchto, řekl bych, nejtěžších chvílích ale máte desítky dalších studentů z celého světa, kteří jsou ve stejné zemi jako vy a prožívají úplně to samé. Máte YFU. A pokud máte štěstí světa jako já, tak jsou tam s vámi na výměnném pobytu ještě dvě božská sluníčka z Česka. A všichni tito lidé vám velmi ochotně pomohou překonat i ty nejsmutnější chvíle.

Co vám tedy výměnný pobyt přinese a proč bych vám ho doporučil? Za prvé, získáte spoustu nových přátel z celého světa. Poznáte naprosto novou kulturu. Naučíte se plynule ovládat cizí jazyk. Stanete se více samostatnými a poznáte sami sebe. Také ochutnáte pár dobrých pokrmů. Šimon6Podíváte se na mnoho hezkých míst a s trochou štěstí objevíte i směr, kterým se chcete v životě vydat.

A to všechno za výměnu jednoho školního roku v Česku a všeho co jste doposud měli. Já myslím, že je to fair enough.

Šimon, Švýcarsko 2019/20

Odkazy

Studium v zahraničí

Výměnný pobyt ve Švýcarsku

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.