"Je to šance, kterou nesmíte promarnit!"

Datum: 3. 2. 2019

Anička se vydala na svůj výměnný pobyt do Švýcarska. Bydlí na hranici německé a francouzské části, kde se jazyky míchají o sto šest! To může znít jako splněný sen, když si tuto zemi vybírala právě kvůli tomu, že si chtěla zlepšit němčinu nebo francouzštinu, ale ze začátku je tolik jazyků spíše matoucích než nápomocných. V jejím článku si přečtete nejen o jejím švýcarském dobrodružství, ale zároveň jaký byl ski camp, půlroční seminář v Alpách!

Ahoj, jmenuji se Anna a dneska Vám trochu přiblížím, jak probíhá život v zemi plné sýru, čokolády a překrásné přírody. 

51378248_1157466991098838_3627956512699187200_nJak jsem již nastínila, jako svojí hostitelskou zemi jsem si vybrala Švýcarsko. Spoustu lidí se mě ptalo, proč zrovna Švýcarsko. Mám na to jedinou odpověď: “A proč ne Švýcarsko?” Nechtěla jsem pryč z Evropy, chtěla jsem se učit buď německy nebo francouzsky, chtěla jsem do země, kde budu mít možnost lyžovat a podnikat výlety do přírody, takže pro mě, se Švýcarsko zdálo ideální volbou. 

Od mého rozhodnutí neuběhlo moc času a najednou jsem stála s přecpaným kufrem a lyžemi ve švýcarské Ženevě a vyhlížela svoji hostitelskou rodinu, která se skládá z hostitelské mámy, jejího syna a samozřejmě nezapomenutelného člena rodiny - úžasné třináctileté kočky. 

51276370_1148620935299091_3928625084075343872_nŽiji kousek od města Fribourg, což je město řekneme na pomyslné hranici mezi německou a francouzskou částí Švýcarska. Jak to vypadá v praxi? Kamkoliv v tomhle městě půjdete, uvidíte dvojjazyčné nápisy a někdy i vícejazyčné. Lidé na vás budou mluvit několika jazyky, než se dobádají, jakým jazykem mluvíte vy.

Já chodím na jednu ze zdejších největších a také nejstarších škol. Trochu mi to tady připomíná Bradavice, což pro mě jako fanynku J. K. Rowlingové, je skvělá zkušenost. Budova z venku vypadá vážně historicky, ale vevnitř je všechno moderní. Výuka se taky velmi liší stylu, na který jsem zvyklá z Čech. Polovina školy je francouzská a polovina německá, kvůli čemuž není vždy úplně snadné komunikovat s ostatními studenty a někdy i profesory.

51500083_347362679450700_2063360610359312384_nMinulý víkend skončila přesně první polovina mých “velkých prázdnin” jak tenhle pobyt nazývám. A je neskutečné, jak strašně rychle všechno letí. Zažila jsem tady spoustu skvělých zážitků. Je pravda, že ne vždy to bylo jednoduché, ale s tím musíte počítat, jestli se chcete taky vydat na tuhle dobrodružnou cestu. A jestli to za to stojí? Tuhle otázku jsem si pokládala mnohokrát, hlavně ze začátku, protože moje úroveň francouzštiny při příjezdu byla hluboce pod bodem mrazu a všechno pro mě bylo vážně velmi obtížné. Ale jsem si jistá, že to za to stojí! Naučíte se jazyk, poznáte novou kulturu, možná najdete sami sebe, navážete spoustu kontaktů s lidmi z celého světa a hlavně prožijete nezapomenutelné dobrodružství, zkušenost, ze které budete čerpat celý život. 

51286810_2575328359175890_323595656558018560_nJedním z těch mnoha skvělých zážitků byl skicamp spolu s půlročním seminářem, který se konal druhý lednový týden. V neděli kolem poledne se na vlakovém nádraží v Meringenu sjeli všichni výměnní studenti a odtamtud se pěšky pokračovalo na malebnou chatu, kde jsme byli ubytovaní. Když jsme se ptali, jak je to daleko, bylo nám řečeno, že jenom kousíček. Takový kousíček to teda nebyl a ještě s těmi zavazadly…?! Ale tak přežili jsme. Ubytovali jsme se, rozkoukali jsme se, ale o vybalování nemůže být řeč, protože na to tam nebyl ani čas a rozhodně na to nebyl prostor. V jednom nevelikém pokoji nás bylo 18 holek, jedna zásuvka a jedno mini zrcadlo. Tak si zkuste představit, jaké to byly boje. A to ještě nemluvím o bojích o teplou sprchu po lyžování. Ale jak se říká, zážitek musí být silný, abychom si ho zapamatovali a to to tady rozhodně bylo. A zpětně bych rozhodně neměnila. Později odpoledne proběhly seance ve skupinách, které byli součástí půlročního semináře. Večer byl volný program a sledování přípravného videa, jak se chovat na lyžích - bezpečnost především. A navíc převážná většina lidí neuměla moc lyžovat nebo ani v životě na lyžích nestála. A musím říct, že i když byly nějaké jejich začátky komické, všichni udělali strašný pokrok za těch pár dní.

51198152_304347920266878_8449911472670113792_nKdyž jsme se v pondělí ráno, všichni připravení a natěšení, blížili k nedaleké lanovce, co nás měla vyvézt výš ke sjezdovkám, počasí nebylo nic moc. Ale jakmile jsme se dostali nad mraky, bylo to úchvatné. Výhled byl dech beroucí. A ten den jsme si vážně užili a snažili se lyžovat, co nejvíc to šlo. A udělali jsme dobře, protože následující dny to byla apokalypsa. Bylo to spíše o tom přežít cestu dolů, bez nějakého zranění, ale i přesto dobrovolníci, kteří byli zároveň vedoucí lyžařských skupin, vymýšleli všemožné aktivity, abychom si i přes nepřející počasí užili spoustu legrace. Po lyžování jsme měli většinou čas pro sebe. Takže jsme hráli vyhlášené UNO (verzi YFU), ping pong, poslouchali hudbu, anebo se bavili s přáteli. Ke konci týdne samozřejmě nechybělo tradiční vyhlášení královny a krále ski campu. A jediné co bylo méně příjemné byl konec a loučení se s ostatními. Všichni byli strašně smutní, že už je ski camp za námi a chtěli jsme tam zůstat ještě minimálně další týden.

51038288_380319375884291_3328199131519778816_nMyslím si, že nebudu jediná, když řeknu, že tenhle camp byl naprosto úžasný a překonal i PAO (popříjezdový camp), který se konal na začátku října. Bylo skvělé vidět všechny kamarády, trávit s nimi čas a na chvíli si odpočinout od zdejšího života. Potkala jsem tady skvělé lidi a doufám, že tohle byl jenom jeden ze spousty skvělých zážitků, které s nimi prožiji a ne jenom tenhle rok. Třeba se za nimi jednou přijedu podívat do Švédska, Turecka, Mexika, Finska, Německa... 

Jestli tohle bude číst někdo, kdo pořád váhá, jestli jet nebo nejet, tak jeďte! Je to šance, kterou nesmíte promarnit. Jednou byste toho totiž strašně litovali. 

Teď už budu muset běžet, přece jenom času není nazbyt a já chci využít každou minutu, a užít si zbytek mých “velkých prázdnin.”

Odkazy

Studium v zahraničí

Studijní pobyt ve Švýcarsku

Zážitky studentů

Předběžná přihláška

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Anna Grussmannová

Anna Grussmannová
  • výměnná studentka ve Švýcarsku 2018/19

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.