"Jednou jsem si vzpomněl, že chci umět finsky..."

Datum: 29. 12. 2014

Jak se člověk dostane k tomu, že se rozhodne studovat třeba ve Finsku? Přečtěte si zkušenosti českého studenta Matyáše, který popisuje své dojmy ze studijního pobytu ve Finsku...

"Jednou jsem si prostě vzpomněl, že chci umět finsky..."

Jak jsem se dostal k volbě Finska a proč mě tato severská země plná jezer a lesů lákala a stále láká, protože po dobu celého roku je co nového objevovat, si neumím ani já sám pořádně vysvětlit. Hlavním důvodem bylo, že jsem se již tři roky před odjezdem učil finsky a že jsem tuto zemi ještě nenavštívil. Jednou jsem si prostě vzpomněl, že se chci naučit Finsky, v tu dobu jsem o vycestování ještě nepřemýšlel, to přišlo později, ale již jsem věděl, že chci Finsko někdy navštívit. Finština je velmi těžký jazyk, je to výzva se sem vydat bez znalosti jazyka, ale rozhodně není čeho se bát, protože Finové jsou velmi nápomocní a vždy vám poradí. Všichni zde navíc mluví velmi dobře anglicky.

Před ca. čtyřmi lety, kdy jsem se začal finštinu učit jsem věděl o Finsku maximálně to, že tam žijí blonďaté holky, že jsou dobří v hokeji, že za Finsko jezdí ve Formuli 1 Kimi Räikkönen a že je to jedna ze zemí na severu, Země tisíců jezer. Chtěl jsem si přibrat další jazyk ke studiu, něco originálního. Ale co, zněla otázka. O finštině jako takové jsem nevěděl už vůbec nic a protože to byl první jazyk, co mě napadl, vrhl jsem se na něj. A nyní? Již studuji finštinu čtvrtý rok a zde ve Finsku pochopitelně denodenně.

"Poskytnou vám pomoc i společnost..."

Po předchozí zkušenosti z Česka vím, že velká většina z nás je přesvědčena o tom, že Finové jsou uzavření a tiší. S Finy to není vůbec jednoduché. Zezačátku je většina z nich opravdu tichá a rozmluví se až potom, co je aspoň trochu poznáte (sedíte s nimi u oběda, na hodině, máte společné zájmy). Po tomto jakémsi představení se na ně můžete kdykoliv obrátit a oni vám poskytnou ať už pomoc tak i společnost. 

"Rodina, u které bydlím, má dvě sauny..."

Neoddělitelná součást finské kultury je sauna, do které chodíme pravidelně více jak jednou týdně. Finové chodí do sauny nazí a obyčejně jdou nejdříve ženy a poté muži nebo naopak. Průměrná příjemná teplota v sauně je od 60 do 100 stupňů Celsia. Potom, co se vyválíte ve sněhu nebo vykoupete v ledové díře v jezeře a vrátíte se zpět do sauny, máte ten skvělý pocit: ,,Zvládl/a jsem to a bylo to vlastně celkem příjemné.“ Rodina, u které bydlím, má dvě sauny, jednu doma a jednu venku u jezera.

Salmiakki

Salmiakki je finská pochoutka, bonbón, jež většina Finů zbožňuje a prohlašuje o ni, že je nejlepší. Mají zde desítky druhů a i po půl roce pobytu mám s některými opravdu problém, nedají se jíst. Ale to je jen další nezvyk, který je potřeba přijmout a naučit ovládat.

Oběd v 11 a večeře v 5

Ve Finsku je zvykem obědvat v 11 hodin dopoledne a večeřet v 5 hodin odpoledne. Obědy ve škole jsou zadarmo a studenti si tak nemusí nosit vlastní svačinu z domova. Po večeři následuje ještě večerní svačina, která je přibližně v půl deváté.
Rodina
Dostal jsem se do rodiny jež bydlí ve vesnici Kurkimäki v části Finska jménem Savo. V rodině na mě čekalo již pět sourozenců a protože jsou většina z nich menší děti, je v domě poměrně rušno. Zato venku rušno není. Dům stojí u jezera, v rozlehlé přírodě, kde je velmi příjemné ticho. Pod napadlým sněhem vypadají místní bílé pláně nádherně. Nejdříve jsem měl trochu obavy, že pojedu na venkov, ale nyní z toho mám jen radost.
Ve Finsku zažijete dobrodružství jak v létě tak v zimě a přesto, že Finsko není od Česka tak vzdálené, je toho zde mnoho k objevování a překvapení Vás čeká na každém kroku. Jsem velmi vděčný za svoji volbu a ani trochu nelituji, že jsem se vydal právě sem, do Země tisíců jezer.   

- Matyáš, Finsko, 2014/15

Odkazy

Studijní pobyt ve Finsku

Studijní pobyty

Zážitky studentů

Jak se přihlásit

Předběžná přihláška

 

      

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Matyáš Nebřenský

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.