"Můj výměnný rok mi dal více času na přemýšlení o mém životě"

Datum: 14. 2. 2019

Přijet na rok do České republiky není vždy jednoduché. Jazyk je odlišný a těžký, spousta lidí neumí anglicky a ve škole musí student sedět ve škole a poslouchat dlouhé hodiny učivo v češtině. Pokud se ale člověk snaží, začíná se vše rapidně zlepšovat a zjednodušovat. Přesně takhle to má Matilde z Estonska. Když v srpnu přijela do ČR, uměla jen základní frázi a nic víc. Dnes, po 5 měsících, ale používá jenom češtinu, i tento článek napsala úplně sama! Přečtěte si její článek a zjistíte, co tu dělá a co jí výměnný pobyt dal!

DSC09384Poprvé jsem o YFU slyšela už čtyři roky zpátky, když jsem četla knihu, kterou napsala jedna výměnná studentka. Už tehdy jsem to věděla, že chci taky někam vycestovat na celý rok, naučit se nějaký nový jazyk a prozkoumat svět - tak tady jsem! Žiji v České republice už pět měsíců a jsem šťastná, že jsem tady, protože první polovina mého výměnného roku byla fakt úžasná!

České rodiny tráví hodně čas spolu a to se mi moc líbí, protože mám tak milou hostitelskou rodinu: maminka, tatínek, sestra, tři bratři a pes (dva bratři a ségra jsou ve skutečnosti starší než já a nebydlí tady) a spolu děláme hodně věci: chodíme do divadla, kina nebo zpíváme s mladším bratrem Queenový písničky. Jezdíme taky často na výlety, jsem už byla na Ještědu a Sněžce, byli jsme na Pravčické bráně, párkrát v Praze a na podzim jsme strávili víkend ve Frankfurtu. To je vždycky zajímavý vidět nová místa a já prostě miluju českou přírodu!

DSC09196Když jsem sem přijela, uměla jsem říct v češtině skoro jenom: “Ahoj, jmenuji se Matilde, jsem výměnná studentka z Estonska.”, ale tedˇ rozumím skoro všechno a od listopadu-prosince mluvím s rodinou jenom v češtině! Ve škole v hodinách dělám od začátku všechno jako další studenti, často píšu taky testy, ale obvykle nedostávám známky. Moji spolužáci jsou hodni a mi také pomáhají!

Přijel jsem sem s klasickém ročním programem, ale jak jsem hrála na housle deset let, chtěla jsem v tom pokračovat. Tak, mám dvakrát za týden houslové lekce, chodím na houslový sbor, kde hrají studenti mého učitele (oni jsou všichni mladší než já, ale jsou velmi milí děti a bavíme se) a hraju taky v Rumburském komorním orchestru (tam jsem nejmladší, ale to je taky fajn). S orchestrem jsem měla hodně vánočních koncertů a tak teď znám všechny nejznámější české vánoční koledy a hrála jsem “Česká mše vánoční” (Jakub Jan Ryba). Zúčastnila jsem se taky tanečních kurzů a díky tomu jsem potkala se mnoho nových lidí a udělala nové přátele!

47213080_1871991429514598_8065466102441836544_oMůj výměnný rok mi dal více času na přemýšlení o mém životě. Zjistila jsem, že hudba je největším mezinárodním jazykem a bez hudby bych nemohla žít. Že existuje ještě tolik míst, na která bych chtěla jet (opravdu celý svět). Že to nevadí, jak daleko jsem z Estonska, protože moje rodina a přátelé tam budou vždycky, přemýšlejí o mně a chtějí pro mě to nejlepší. Že je možné jít do jiné země a dostat novou milou rodinu, která se o tebe postará jako o své vlastní dítě. Že je možné najít mnoho dobrých přátel z celého světa. Tady jsem se naučila, že jsem opravdu šťastná osoba, protože mám lidi, kteří mě milují a mám možnost cestovat a vidět svět!

Odkazy

Studium v zahraničí

Hostitelská rodina

Poznejte další výměnné studenty

Jak se zapojit

Často kladené dotazy

Nahoru Tisk Zpět

Řekni to rodičům

Matilde Kivisilla

Matilde Kivisilla
  • výměnná studentka v ČR z Estonska 2018/19

další články

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.