My YFU story: Tereza ve Finsku (1)

Datum: 24. 1. 2011

Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Byl mrazivý podzimní večer, začátek listopadu. Právě jsem se vrátila z hodiny kytary, celkem vyčerpaná, ale jako 90% dnešní mládeže jsem musela nutně před spaním zkontrolovat Facebook. Nikdy bych neřekla, že tahle pětiminutová aktivita změní můj život. Ve sloupci reklam, který obvykle přehlížím, se objevil nápis: „Chceš jet s námi na rok do zahraničí jako výměnný student? Neváhej a pošli přihlášku ještě dnes!“.

Normálně bych tomu nevěnovala pozornost, kdybych nezahlédla ve výčtu zemí, kde můžete strávit „Váš rok“, Finsko.  Wow. Nikdy předtím jsem o YFU neslyšela, i když jsem téměř zoufale hledala letní jazykové kurzy ve Finsku. Ale asi jsem hledala málo. Nicméně jsem okamžitě rozklikla oficiální stránku a během pár minut jsem věděla všechno, co jsem v tu chvíli potřebovala.

Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, že bych mohla být výměnnou studentkou. Spíš jsem tuhle věc měla zafixovanou z amerických filmů, kde vídáte lidi z různých koutů světa studujících na nějaké americké univerzitě. Fakt špatná představa, ale žádného výměnného studenta jsem tehdy neznala.  Ale zpátky k YFU. Na stránkách bylo taky datum příští informační schůzky, která se konala v kanceláři v Praze 25.listopadu. Takže po několika debatách s rodiči jsme si udělali malý výlet. Po asi 20-ti minutovém toulání se po pražském Žižkově jsme konečně našli oranžový nápis na výloze s logem YFU. Vešli jsme dovnitř v doprovodu jednoho z dobrovolníků, a jelikož jsme přišli o něco později, „přednáška“ už byla v plném proudu. Bylo tam docela dost lidí. Rodiče studentů, kteří se chtěli dozvědět víc informací stejně jako my, i těch, kteří právě trávili svůj rok v zahraničí. Samozřejmě osazenstvo YFU kanceláře a dobrovolníci. Každý kdo se chtěl na něco zeptat, měl prostor. Samozřejmě bývalí exchange studenti vyprávěli o svých zážitcích, o tom, jak to všechno funguje. Ale nejvíc mě popravdě zaujala část, kdy nám maminka jedné studentky (která právě byla v Americe) vyprávěla co se tam právě děje, co už se jim stihlo přihodit, a jaké krásné fotky nám přinesla ukázat. Tou dobou jsem byla přesvědčená, že YFU je správná volba. Stejně jako moji rodiče. Než jsme odešli, stihla jsem se pobavit i s Martinem Langpaulem, zakládajícím členem YFU v České Republice a výkonným ředitelem, a Luckou, se kterýma jsem od toho večera byla v kontaktu ohledně mé výměny a se kterými jsem později absolvovala přijímací pohovor.

Hodně dobrá věc na YFU je, že vztah mezi lidmi z organizace a možnými studenty je osobní. Takže se nemusíte bát těch „strašidelných lidí, kteří můžou říct, že nikam nepojedu“ . Tak to vůbec není. Právě naopak. Všechno probíhá v přátelském duchu. Lidi z YFU vám pomáhají se zařizováním všeho potřebného. Taky organizují hodně akcí jak pro exchange studenty v Čechách, tak pro ty, co se na svůj pobyt teprve připravují. Bohužel se většinou odehrávají v Praze, kam to mám z Opavy celkem daleko, takže jsem nemohla být na všech setkáních.

Po přijímacím pohovoru jsem odešla s celkem dobrým pocitem. Teď jsem musela jenom čekat na to, jestli dostanu místo ve Finsku. Což se dost dobře nemuselo stát, protože do Finska bylo jen jedno. Ale 16.prosinec 2009 byl můj šťastný den. Po návratu ze školy na mě doma čekala obálka s logem YFU.“Tak, a je to tady“, řekla jsem si a otevřela obálku. V dopisu psaném na recyklovaném papíře (protože máme rádi přírodu) stálo, že jsem přijata do programu, a školní rok 2010/2011 strávím ve Finsku. Ty pocity se nedají popsat. Právě se mi život obrátil vzhůru nohama. Opravdu krásný vánoční dárek, no ne? Moje představivost začala pracovat na nejvyšší obrátky, ale snažila jsem se držet při zemi. Ale i tak, Finsko.  Těch lidí co poznám, těch známých tváří z mých oblíbených kapel, co potkám :D Ano, takhle reálně-nereálně jsem si začala představovat svůj výměnný rok. Delší dobu se nic moc nedělo. Kromě vyplňování kontaktních informací, lékařských prohlídek a návštěvy zubaře :D A taky seznámení se s Kačkou, druhou YFU studentkou z Čech, která jela taky do Finska, stejně jako já. Zjistila jsem, že jsme si celkem blízko uvažováním i tím, že nás nějakým způsobem ještě víc spojuje to, že „spolu“ strávíme výměnu ve stejné zemi. Psaní dopisu rodině mi zabralo nejvíc času. Celé nedělní odpoledne strávené tím, že jsem přemýšlela jak a co napsat do dopisu, aby to vyznělo přesně tak, jak jsem to myslela.  Nakonec mi s tím Katka docela pomohla, protože měla ten svůj už napsaný, takže jsem měla alespoň nějakou inspiraci. Fotky a vyplněné formuláře jsem poslala zpátky YFU a čekala, až mi najdou rodinu. A pak se to stalo. Na konci března jsem dostala mail s kontaktními informacemi a fotkami mojí hostitelské rodiny. Hned po překonání prvotního šoku jsem jim napsala email, a od té doby jsme byli v kontaktu. Poradili mi, co bych si neměla zapomenout zabalit a podobně. Nakonec jsme dokonce párkrát skypovali s host bratry.

Odkazy

Studium v zahraničí

Studium ve Finsku

Zážitky studentů

Předběžná přihláška

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950
info@yfu.cz
http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.