Nizozemí v deseti bodech

Datum: 15. 1. 2021

Ahoj, já jsem Laurens! Jsem mezinárodní dobrovolník a od října 2020 pracuju v kanceláři YFU. Pocházím z Nizozemí a rád bych vám představil svoji zemi. Podle mě totiž právě výměna v Nizozemí rozhodně stojí za to!

1. Kola

Laurenswithbikes
Pokud máte rádi sport a jezdíte na kole, pak vás holandská krajina prostě musí nalákat. 
Většina lidí tu má kolo (stejně jako já). Nebo spíš dvě, a používají je každý den. Na cestě do školy, do práce, za kamarády i na nákup. Na fotce jsem já a studentská kolej se spoustou kol. Protože Nizozemci jezdí na kole rádi a často, je bezpečné jezdit vedle silnice a většinou je pro cyklisy vyhrazený zvláštní pruh.

2. Větrné mlýny

Holandská krajina je typicky plochá a zelená, plná farem, krav a větrných mlýnů. Pár kopců se tu najde, ale s českými horami se nedají moc srovnávat. Mlýny jsou ovšem všude - ten v mém městě je dokonce z roku 

WindmillNijmegen

1849! Větrné mlýny se používaly
 na mletí obilí - proto taky pod mlýnem na obrázku najdete pekárnu, kde si můžete koupit různé druhy chleba nebo mouku na tvorbu vlastního. Občas se tam rád stavím.
 

3. Jídlo

Pokud máte rádi svačinky a jiné dobroty, v Nizozemí budete naprosto spokojení. Na výběr máte třeba:
  • "Snackbar" = fastfood, kde si můžete kupit různé smažené maso, sýr, zeleninu nebo hranolky. Mám pár takových oblíbených míst - nejvíc asi právě to na fotce. Pracuje tam moc milý pán a mám rád místní jídlo. Taky existují "snackwalls", kde si můžete smaženou dobrotu vzít do ruky s sebou.
  • Nejtypičtější nizozemské sladké sušenky jsou stroopwafels’ plněné karamelem, ‘gevulde koeken’  a jablečný koláč. Docel populární je u nás ale i sladká nebo slaná lékořice.snackbarcorry
  • Samozřejmě sýr! Nizozemci jedí opravdu hodně holanského sýra - vyprodukuje se u nás asi 650 kg za rok!

4. Umění

Jestli jste fanoušky umění, Nizozemí je místo, kam byste se určitě měli aspoň podívat. Najdete tu spoustu muzeí plných obrazů Van Gogha, Mondriaana a Rembrandta. Na své si ale přijdou i fanoušci moderního umění atd.
 

5. Jazyky

Holanďané se učí mezinárodnější jazyky - nejvíce samozřejmě anglicky a německy. Protože jsou tyto dvě řeči dost podobné nizozemštině, snadno se domluvíte a je jedondušší překonat jazykovou bariéru. Pokud mluvíte anglicky, nebude pro vás na denní bázi komunikace problém.
 

6. Architektura

Zajímáte se o architekturu? Nizozemí může nabídnout spoustu historických budov z různých epoch. Každé většé město má historické centrum, kde se můžete podívat na zajímavou architekturu. Amsterdam, Haarlem,
Zaandam a Nijmegen mají takzvané ‘herenhuizen’ různých velikostí a tvatů. Na fotce je moje město Nijmegen, respektive jeho část, která se mi architektonicky nejvíc líbí.Nijmegen waal

 

7. Pochody

V Nizozemí existuje tradice dlouhých pochodů. Známou cestou je například ‘Pieterpad’, který vede od města Groningen (North) k městu Limburg, 498 km. Další známá stezka vede skrz moje město, Nijmegen, a jmenuje se ‘Vierdaagse van Nijmegen’. Je to čtyřdenní trasa, kde můžete ujít 30/40/50 km za den. Já jsem ji neabsolvoval, ale moje přítelkyně zvládla 40km verzi. Z pochodů je ale událost vhodná i pro ostatní, kdo túry nemají rádi - ve městech je totiž spousta festivalů a dalších aktivit.
 

8. Povaha Nizozemců

Nizozemci dokážou být hodně přímí a upřímní a většinou vám řeknou svůj názor na rovinu. To ale nemyslím špatně - jen vás to může na začátku trochu zarazit. Holanďané jsou také pracovití, disciplinovaní a organizovaní a pečlivě si hlídají svoje soukromí. Když potkávají nové lidi, dovedou být svéhlaví, a taky si hodně stěžují - na počasí, na práci, na politiku a sport. Ale to tady v Česku znáte taky.
 

9. Ostrovy

Nizozemí má spoustu ostrovů - souostroví Waddeneilanden  se nachází v Severním moři. Každý ostrov je něčím unikátní a speciický. Jednou jsem navštívil ‘Ameland’, kde jsem hrál turnaj v plážovém rugby, a celý ten ostrov na mě zapůsobil svou milou atmosférou klidu a pohodlí. 
 

Keukenhof

10. Květiny

Pokud máte rádi květiny, určitě znáte ‘Keukenhof’, nejkrásnější jarní zahradu na světě. V Nizozemí najdete spoustu zahrad s různými květinami, všude se často pořádají různé akce a představení. V Keukenhofu mají dokonce pře 7 milionůjarních květin! Je to hodně turistické místo, takže tam moc Nizozemců nepotkáte, ale květiny máme rádi (skoro) všichni...
 

Laurens Bardsley, stážista 2020/21

dobrovolník Evropského sboru Solidarity

esc-logo-en

Odkazy

Studium v zahraničí

Výměnný pobyt v Nizozemi

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.