"Obdivuji, že na to mají Australané odvahu."

Datum: 15. 11. 2019

Ahoj! Jmenuji se Eliška a už 3 a půl měsíce jsem výměnným studentem v Austrálii. Austrálie je obří země a já jsem měla veliké štěstí, protože jsem se dostala do města, které se jmenuje Bundaberg, je součástí Queenslandu a má nádhernou a dlouhou pláž podél oceánu. Jsem moc ráda, že jsem skončila právě tady, protože příroda Queenslandu je úplně jiná, než jakou byste našli v Česku.

Kupříkladu tady nemají žádné jehličnaté stromy, ale zato snad všechny druhy palem, které si jen dokážete eliška6představit. Dům, ve kterém s mojí rodinou bydlíme, je v podstatě hned vedle řeky, což znamená, že kdykoliv máme s rodinnou v týdnu čas, tak si můžeme jen tak vyjet na vodní lyžování, které moje rodina zbožňuje a já jsem si ho zamilovala taky. A když už tu zmiňuji adrenalinové sporty, tak nemůžu opomenout, že Australané milují rodeo, a je jedno, jestli je s koňmi, nebo býky, jakmile se někde koná rodeo, tak je to velká událost. Sama už jsem jedno rodeo viděla a dost obdivuji, že na to mají Australané odvahu.

Dalším velkým rozdílem jsou zvířata. První měsíc jsem byla mimo vždy, když jsem uviděla klokana, eliška2papouška nebo třeba kukabaru. Ale potom už mi to nepřipadalo, jako něco zvláštního, protože je tu těchto zvířat plno. Mám štěstí, že žijeme na kraji města v přírodě a tak se občas prostě posadím na zahradu, nechám kolem sebe poletovat různobarevné papoušky a čekám, jestli třeba náhodou nespatřím skákat klokana. Člověk se výměnným pobytem hodně naučí a zjistí i hromadu random informací, například, že klokani jsou vždy alespoň ve dvojicích a nikdy je nepotkáte samotné.  Další věc, která je o Austrálii známá je, že tu jsou i nebezpečná zvířata a ano to je pravda, ale kdyby to tu bylo tak nebezpečné, tak by tu nikdo nežil. Je prostě potřeba používat trochu rozumu.

Co se týká australské školy, tak systém školství je tu úplně jiný. Škola začíná vždy v 8:40 a končí v 15:00 a eliška3to platí pro všechny ročníky stejně. Studenti tady mají jen 6 hlavních předmětů, které si sami navolí z několika možností.  A třeba matematiku tady mají rozdělenou do třech úrovní a každý si může vybrat, jakou úroveň chce studovat, což záleží na tom, jestli ji bude potřebovat na univerzitě, nebo ne.  V Queenslandu se letos zavádí nový školní systém, kde všechny školy probírají úplně stejnou látku a všechny testy a zadání jim posílá vláda, takže každá škola dělá přesně to stejné. Tím je pak třeba jednodušší přestup z jedné školy na jinou.

Velký rozdíl také je, jestli chodíte do státní nebo privátní školy. V Austrálii je tak trochu rivalita mezi privátními eliška1a státními školami a privátní školy pak i tak trochu válčí mezi sebou. Privátní školy jsou však známé tím, že tam chodí lépe vychovaní lidé a jsou tam trochu lepší učitelé. Já jsem měla to štěstí, že mi rodina domluvila, že můžu zadarmo chodit na privátní školu, která je úžasná a má i obří farmu na kterou se chodíme procházet.  V každé škole v Austrálii je také povinnost nosit uniformu. Další zajímavostí je, že tady každý den jezdím ze školy školním autobusem, jako je to v amerických filmech, jen to není ten typický, žlutý.

Mohla bych tady popsat ještě hromadu věcí, které jsem tu poznala, ale lepší než si o zážitcích číst, je zažít je. A já vážně doporučuji vyjet a užít si jedno z největších dobrodružství vašeho života. A mě Austrálie naprosto uchvátila.

Odkazy

Studium v zahraničí

Výměnný pobyt v Austrálii

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.