"Vážili jsme si každého dne..."

Datum: 14. 5. 2021

Ahoj! Jmenuji se Míťa a v dnešním článku bych se s vámi chtěla podělit o to, jak zpětně vnímám svůj výměnný pobyt v Irsku, zda se můj pohled na Irsko změnil a také vám povím, jak proběhlo moje (dvojí) loučení.

Už je to necelý měsíc, co jsem se vrátila ze svého ročního programu v Irsku a zážitky mám úplně jiné, nežCaherlistrane jsem očekávala. Někdy si říkám, že si vlastně ani neuvědomujeme, jak moc se toho za jeden rok dokáže změnit. Třeba z mých předpokladů o tom, jak budu doma vyprávět o tropické Austrálii se staly historky o celkem deštivém Irsku a půlce času stráveného v lockdownu.

Uteklo to rychleji, než jsem si představovala. Ještě si pamatuji, jak jsem nedávno stěží zavírala kufr a doufala, aby jeho váha nepřesahovala přes limit a byla v nejistotě, jestli jsem náhodou ráno před odjezdem na letiště nezapomněla ty nejdůležitější dokumenty. No a teď už je to všechno za mnou.

Po příletu do Irska všichni museli povinně do čtrnáctidenní karantény, kterou jsem já strávila spolu s dalšíNational University of Ireland-Galway studentkou z mé host rodiny a se dvěma studentkami, které hostili naši sousedé. Původně jen jedna z nás čtyř plánovala už od začátku do Irska na svou výměnu jet, takže si tu atmosféru na začátek asi dokážete představit.

Po nějaké době, když jsme byly z karantény venku, konečně si utvořily nějaké zážitky a poznaly nové lidi, se nám začal náš pohled na Irsko pozitivně měnit, i když si z nás naše host rodiny dělali legraci, že po naší zkušenosti se tam už nikdy nebudeme chtít vrátit. Opak se stal ale pravdou a už plánujeme, že se tam rozhodně společně musíme vrátit a procestovat místa, kam jsme se bohužel kvůli restrikcím nemohly vydat.

A jaké mám pocity z mé výměny po návratu domů a jak si myslím, že mě doba strávená mimo mojí komfortníLough Corrib - Inchagoill Island zónu ovlivnila?

Na začátku výměny jsme si ještě všichni kladli otázku, jestli to vůbec byl dobrý nápad vycestovat právě teď v době pandemie, když jsme neměli žádnou jistotu, jak se věci budou mít. A já mohu říci jen to, že o to víc jsme si vážili každého dne, kdy jsme se mohli setkat společně s kamarády a vydat se na nějaký výlet. Pořád jsem měla tu možnost potkat plno nových lidí z jiných zemí a dozvědět se od nich plno zajímavých věcí ohledně jejich kultury a možná si i rozšířit znalosti dalších cizích jazyků.

Jelikož jsem vždycky byla spíš introvert a moc jsem se do komunikace s ostatními nehrnula, tak mi výměnaSnow in Ireland hodně pomohla v tom, abych sama od sebe například začala navazovat konverzaci a nebo začala řešit různé problémy a nesrovnalosti sama za sebe. Zpětně si doma říkám, že pokud jsem nějakou věc zvládla v cizím jazyce, tak by mi nemělo dělat žádný problém věc vyřešit v češtině a moje zbytečné stresování je v tu chvíli pryč.

A jak probíhalo loučení? Den před odletem pro mě host rodina společně se sousedy připravili rozlučkovou večeři, na které jsme ještě žertovali o tom, že by byla sranda, kdybych se z letiště vrátila zpátky. Další den ve čtyři ráno se se mnou ještě všichni jeli rozloučit až k autobusu. Ale to ještě nikdo netušil, že já se opravdu z toho letiště vrátím zpátky! Moc nadšená jsem z toho v tu chvíli nebyla, ale další den jsme to všichni vzali s humorem a už se nad tím jenom smáli. Tak znovu - vybalit z kufru to nejdůležitější, objednat se na další covid test a čekat na nejbližší možný let domů. Den před odletem jsem se podruhé a naposledy se všemi rozloučila a další den brzy ráno odjížděla na letiště a úspěšně doletěla až do Česka.

Jelikož jsme všichni věděli, že se rozhodně nevidíme naposledy, protože nikdo z nás nebydlí na druhém183257573_492218218869545_4393651588851091641_n konci světa, o to jednodušší to loučení vlastně bylo. S mojí host rodinou si voláme párkrát do týdne a s kamarády si píšeme pořád.

Samozřejmě nad celým mým časem stráveném v Irsku měla největší vliv skupina lidí, kterou jsem byla obklopena. Od prvních minut na letišti až po úplný konec naší výměny jsem kolem sebe měla snad ten nejlepší okruh lidí. S tím se také spojuje můj určitý výstup z komfortní zóny, protože jak jinak se zapojit do konverzace, než komunikací.

Někdy jsem se s pozitivní náladou hrnula do všeho, jindy jsem nejradši chtěla zůstat v pokoji a prostě si jen užívat klidu, protože jsem ze všeho byla strašně unavená. Ale to k tomu patří. Zpětně si říkám, že to byla fakt jedna z těch nejlepších zkušeností a nemůžu uvěřit, že moje obavy se vlastně ani nevyplnily. Hlavní bylo se toho nebát a vědět, že v tom rozhodně nejsem sama.

Míťa, Irsko 2020/21

Odkazy

Studium v zahraničí

Výměnný pobyt v Irsku

Předběžná přihláška

Zážitky studentů

Kalendář akcí

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.