"This year changed my life"

Come to Czech Republic. Get some inspiration from Tessa. A student from the Netherlands, who is on her exchange program in Prague, Czech Republic .

"In the free time I sing in choir..."

"Whaaat? Where is it?", that´s what Kira´s classmates in Germany said, when Kira applied to spend one year in the Czech Republic. Look at Kira´s story and see how is her experience...

Czech Easter from Italian perspective

26. 4. 2022

Rita is an exchange student from Italy that is spending her year abroad in the Czech Republic. We have asked her to tell us how she has spend the Easter holidays in Czechia and what does she think about it.

Luisa's first impressions

13. 1. 2020

Luisa is an Exchange student from Germany to the Czech Republic. How's her first impressions so far?

Kacin from the USA in the Czech Republic

13. 1. 2020

Kacin is an Exchange student from the USA, spending his year abroad in the Czech Republic. His story is amazing. It wasn't always easy for Kacin, but he gained a lot from his vivid experience.

More news more articles

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

» Nalezeny žádné akce.