"This year changed my life"

Come to Czech Republic. Get some inspiration from Tessa. A student from the Netherlands, who is on her exchange program in Prague, Czech Republic .

"In the free time I sing in choir..."

"Whaaat? Where is it?", that´s what Kira´s classmates in Germany said, when Kira applied to spend one year in the Czech Republic. Look at Kira´s story and see how is her experience...

Luisa's first impressions

13. 1. 2020

Luisa is an Exchange student from Germany to the Czech Republic. How's her first impressions so far?

Kacin from the USA in the Czech Republic

13. 1. 2020

Kacin is an Exchange student from the USA, spending his year abroad in the Czech Republic. His story is amazing. It wasn't always easy for Kacin, but he gained a lot from his vivid experience.

Trip for students, host families and contact persons to Beroun

25. 9. 2017

On 16. September, YFU CZ organised a trip for inbound students, host families and contact persons to Beroun. In Beroun, we visited a glass factory, a brewery and had lunch together, enjoying the Czech cousine and talking about the plans for the future.

More news more articles

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

» Nalezeny žádné akce.