"Zážitků už tu mám tolik, jako za celý svůj život v Česku"

"Zážitků už tu mám tolik, jako za celý svůj život v Česku"
Viviana Ajmová
Viviana Ajmová
  • absolventka pobytu v Estonsku 2013/14
  • studentka baltistiky na FF MU v Brně
Další články
Datum:

Viviana v srpnu vycestovala na svůj roční pobyt v Estonsku. Když se řekne studium v zahraničí, spousta lidí si asi představí USA nebo jiné anglicky mluvící země. Jak se ale dočtete ve vyprávění Viviany, o skvělé zážitky, nové přátele a zkušenosti není zdaleka nouze i v zemích, o kterých toho možná mnoho nevíme...

"Učit se estonštinu je neskutečná zábava"

Ahoj, zdravím z Estonska :). Už chybí jen pár dní a mám za sebou tři měsíce svého pobytu. Neskutečně rychle to tu utíká. Mám pocit, že ani nemám šanci všechno stihnout. Ale už jen za tyhle tři měsíce mi přijde, že jsem toho prožila tolik, jako za celý život v Česku. Vůbec netuším, kde začít, tak začnu od estonštiny.

Učit se estonštinu je neskutečná zábava. První dojmy ale byly takové, že jsem si myslela, že ani nerozpoznám jediné slovíčko v konverzaci. A zrovna včera mi moje učitelka estonštiny řekla, že jsem na tom moc dobře a že už s ní můžu konverzovat. Sice moje odpovědi musí znít jako: já být v Praha apod., ale lepší než drátem do oka ;). Dalo mi to neskutečnou energii v tom pokračovat! Docela podstatná věc u estonštiny je, že mají čtrnáct pádů, což je docela utrpení, ale i přesto všechno jsem poznala, že čeština je mnohem mnohem těžší jazyk. A kromě toho, že doufám, že na konci roku si pořádně pokecám v estonštině, je tady další parádní věc. Úplně každý tu umí mluvit anglicky, takže to je taky obrovský skok dopředu a ještě k tomu mám příležitost se učit ruštinu, což se nikdy neztratí. Azbuku jsem se naučila sama a pak to šlo jako po másle, tím, že je nám ruština velmi blízká. A na televizi můžu s mojí rodinkou koukat pořád, protože všechno mají v angličtině jen s titulky.

Viviana-estonsko-2"Čeká nás tu spousta výletů"

Dále bych ráda zmínila nedorozumění o tom, co si myslíme o Estoncích obecně. Říká se, že jsou ostýchaví a na první pohled ne moc přátelští a na nějaké objímání potřebují člověka více poznat. Ale já zažívám úplně pravý opak. Kam přijdu, tak úplně každý se se mnou chce kamarádit a když jsem tu oslavovala narozeniny, tak spolužáci z ostatních tříd chodili do mé třídy, aby mě objali a popřáli mi, dokonce i kuchařky mě objaly a popřály. A každý výměnný student tu má estonskou občanku, takže jaký pak odstup, chtějí si nás tu nechat ;).

A když jsem si vybírala jakou zemi na rok navštívím, tak mi YFU ČR řeklo, že YFU EE je jedna z nejlepších YFU poboček vůbec. Nemohu soudit, protože nemohu vědět, jak jsou na tom ostatní, ale co vím je, že program je tu parádní. Starají se o nás jako o vlastní, vždy se máme na koho obrátit, ať je to velký nebo i sebemenší problém. Za necelé tři týdny vyrážíme do Helsinek a čeká nás spousta dalších výletů. Takže mám obrovskou příležitost poznat nejen Estonsko, ale i sever Evropy.

Viviana-estonsko-3"Estonci jsou naprosto spontánní"

Tak na závěr pro všechny! Není se čeho bát. Jen se otevřít všemu, co se v životě nabízí. Řekla jsem si, že bych chtěla poznat a zkusit všechno, co jen budu moct. Takže jsem se tu naučila plést, chodím na basketbal, tenis, flamengo, NIA lekce a divadelní kroužek a to ani není kolikrát vše. V Estonsku je pořád co objevovat. Až do konce roku 2013 mám naplánovaný každý víkend, což je překvapující, protože Estonci jsou naprosto spontánní. Příroda je tu nádherná, naprosto okouzlující a to nemluvím o Tallinnu. Zamilovala jsem si ho a trávím tam skoro každý víkend.

Kdykoliv budete mít otázky ohledně Estonska nebo obecně o tom, jaké to je strávit rok v zahraničí, neváhejte se na mě obrátit. Jak by řekli Estonci: Head aega.

Odkazy

Studium v zahraničí

Studijní pobyty

Studuj v Estonsku

Předběžná přihláška

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

Chceš to zažít taky? Vyber si z naší nabídky zemí tu, do které se chceš podívat. Pročti informace o studijních výměnných pobytech, studiu střední školy v zahraničí a zajímavosti o každé z nabízených zemí a vyplň přeběžnou přihlášku.

Předběžná přihláška

Turecko

Turecko

Cena: 195 000 Kč
Přihlášení: do 30. října až 31. května
Odjezd na pobyt: srpen

Více
Turecko

USA

Spojené státy americké

Cena: 10 600 - $12 500
Přihlášení: do 15. ledna až 15. března
Odjezd na pobyt: leden, srpen

Více
USA

Rakousko

Rakousko

Cena: 179 000 - 194 000 Kč
Přihlášení: do 20. září až 15. března
Odjezd na pobyt: únor, září

Více
Rakousko