Zážitky studentů

Přečti si, co účastníci studijních pobytů YFU zažili v cizích zemích. Přihlas se ke studijnímu pobytu v zahraničí a může zde být i tvůj příběh.

Speciální podcast: Vánoce ve světě

Speciální podcast: Vánoce ve světě

Datum: 31. 12. 2021

Jak probíhají Vánoce v USA, Švýcarksu nebo Dánsku? A jak vnímají zahraniční výměnní studenti naše české vánoční tradice? Poslechněte si vyprávění Angeliny, Emy, Zorky a Andy o tom, jak si užily svátky na výměně... a jeďte si to příští rok vyzkoušet taky!

Aller guten Dinge sind drei

Aller guten Dinge sind drei

Datum: 28. 12. 2021

Ahoj, já jsem Štěpán a travím rok v Německu. Svůj výměnný pobyt jsem začal v polovině srpna. Nasedl jsem společně s Péťou (další výměnnou studentkou) do vlaku směrem Hamburk a nechal Česko na rok za sebou. Po devíti hodinách ve vlaku jsem se konečně potkal se svojí hostitelskou rodinou. Bylo to úžasné a těšil jsem se na vše, co spolu zažijeme.

"Čas zpátky nezískáš, ale vzpomínky zůstanou."

"Čas zpátky nezískáš, ale vzpomínky zůstanou."

Datum: 21. 12. 2021

Ahoj, já jsem Hanka a přibližně již 4 měsíce žiji v Irsku, kde trávím svoji roční výměnu. Doma žiji v Praze, a tady jsem skončila na vesnici s 1400 obyvateli, což je vážně změna. Celkový kulturní šok po příjezdu nebyl ale tak veliký, jak by člověk asi očekával. Všechno je nové a vy se musíte přizpůsobit, jak nejrychleji to jde. Moc času na to být smutný nezbývá. Všechno se děje hrozně rychle a najednou jsou Vánoce a vám to přijde jako necelé dva týdny. Několik kamarádů za měsíc odjíždí a vám pomalu dochází, že jste v polovině a všechny lidi za půl roku nebudete už vídat každý den.

Podcast: Skotsko očima Veroniky

Podcast: Skotsko očima Veroniky

Datum: 16. 12. 2021

Veronika tráví půlrok ve Skotsku, kde už stihla cestovat, zlepšit si angličtiny, srovnat si priority, ale také změnit hostitelskou rodinu. Jak se vlastně dostala k této volbě, co očekávala a jak se její předpoklady splnily? Odpovědi na tyto a další otázky najdete ve dnešní epizodě podcastu Doma ve světě.

Adventní výlet podle Lotty z Estonska

Adventní výlet podle Lotty z Estonska

Datum: 8. 12. 2021

V sobotu a v neděli jsme byli v Praze s YFU. Seznámili jsme se v hlavní nádraží a potom šli jsme tramvají do Černínského palác a do kostela Loreta. Potom jsme šli do Pražského hradu. To je moc hezký a veliký - jak malé město! Já s ostatní exchange students hráli jsme s sníhem , postavili jsme sněhuláka. Takže jsme měli sněhovou bitvu, ale nikdy (naštěstí) neumřel. 

Podcast: Irsko očima Majdy

Podcast: Irsko očima Majdy

Datum: 3. 12. 2021

Majda tráví svůj výměnný rok v Irsku. Před odjezdem očekávala déšť a ovce, teď ale žije ve velké rodině a učí se spoustu nových věcí. Jaké jsou kulturní rozdíly mezi Irskem a Českem? A jak Majda hodnotí výběr anglicky mluvící země pro svou výměnu? Odpovědi na tyto a další otázky najdete ve dnešní epizodě podcastu Doma ve světě.

"Vždy ze sebe vydám maximum."

"Vždy ze sebe vydám maximum."

Datum: 26. 11. 2021

Ahoj! Jsem Carlotta z Itálie a trávím rok v České republice. Zkoušela jsem dva roky žít v zahraničí, ale kvůli covidu to nebylo možné. YFU mi k tomu dalo příležitost a jsem za to vděčná.

Podcast: Norsko očima Naty

Podcast: Norsko očima Naty

Datum: 19. 11. 2021

Naty tráví svůj výměnný rok v chladném Norsku. Jak vnímá rozdíly ve škole a v trávení volného času? Jaký je život v půlroční tmě? A jsou Norové doopravdy tak odtažití, jak si o nich myslíme? Na tyto a další otázky odpovídá Naty v dnešní epizodě podcastu Doma ve světě.

5 Halloweenských tradic podle Kristíny

5 Halloweenských tradic podle Kristíny

Datum: 15. 11. 2021

Halloween je tu jeden z najoslavovanejších sviatkov v USA. Začína to v začiatkom septembra kedy už viete vidieť vyzdobené domy a záhrady strašiakmi a v noci sú niektoré z tých domov naozaj strašidelné. Ja keď som videla po 2 týždňoch, čo som bola v Amerike, prvý vyzdobený dom, tak som mojej hostiteľskej rodine povedala: „Presne to čo sa vraví - crazy Americans.“ 

Podcast: Jaké jsou začátky výměny?

Podcast: Jaké jsou začátky výměny?

Datum: 5. 11. 2021

Lea tráví svůj výměnný pobyt v německém Darmstadtu. Jak probíhají první dny na výměně? Jak se sžívá s hostitelskou rodinou? Jak se jí daří ve škole a v učení němčiny? A jaké má cíle na zbytek výměny? To vše se dozvíte v dnešní epizodě podcastu Doma ve světě.

"Dvakrát jsem byl sám v opeře a učím se česky."

"Dvakrát jsem byl sám v opeře a učím se česky."

Datum: 25. 10. 2021

Sander z Německa tráví tento školní rok v České republice. Za první dva měsíce své výměny stihl ochutnat svíčkovou, obléct si tradiční kroj a naučit se aspoň trochu česky. Jak vnímá zemi, která je od Německa v něčem blízko a v něčem zase daleko? Přečtěte si jeho článek.

Nemohla jsem dostat lepší rodinu

Nemohla jsem dostat lepší rodinu

Datum: 14. 10. 2021

Ahoj! Já jsem Lea a už 7 týdnů žiju v Darmstadtu se svou hostitelskou rodinou. Mám mladšího host bráchu, kterému je 13, a taky host ségru, které je 15, ale ta je na rok v Irsku, takže jsme tu s rodiči a bráchou jen my čtyři.

" Moje třída mi se vším pomáhá a nikdy nejsem sama."

" Moje třída mi se vším pomáhá a nikdy nejsem sama."

Datum: 11. 10. 2021

Ahoj, jmenuji se Ema a rozhodla jsem se svůj výměnný půlrok strávit v malebném bavorském městě Bamberg. V tomto článku bych vám chtěla představit, jak se mi tady doposud žije.

Podcast: Majda po čtyřech letech zpátky ve Švýcarsku

Podcast: Majda po čtyřech letech zpátky ve Švýcarsku

Datum: 7. 10. 2021

Majda byla před čtyřmi lety na výměně ve frankofonní části Švýcarska. Právě tam objevila svou velkou vášeň - akrobacii na kruhu. A díky této vášni se teď do Švýcarska vrátila, aby tam studovala na cirkusové škole. Jak vypadá její druhá výměna a v čem se liší od té první? To si můžete poslechnout ve nejnovější epizodě YFU podcastu Doma ve světě.

"Výměně vděčím za to, že jsem ve svém životě tam, kde jsem."

"Výměně vděčím za to, že jsem ve svém životě tam, kde jsem."

Datum: 30. 9. 2021

Ahoj! Já jsem Majda a před čtyřmi lety jsem se vydala na svoji výměnu do frankofonní části Švýcarska. Strávila jsem ji v úžasné hostitelské rodině ve vesnici poblíž města Fribourg. Tou ale moje švýcarská cesta zdaleka neskončila...

Podcast: Jaký je doopravdy Ázerbajdžán? (část druhá)

Podcast: Jaký je doopravdy Ázerbajdžán? (část druhá)

Datum: 24. 9. 2021

Pavlína si pro svou výměnu vybrala neobvyklou zemi, o které toho u nás víme jen velmi málo - Ázerbájdžán.Právě tam opět tráví prázdniny, a tak se rozhodla své poznatky o Ázerbájdžánu sdílet v rámci podcastu. V dnešní druhé části se dozvíte více například o náboženství a dalších společenských rozdílech

Jak proběhlo PAO 2021?

Jak proběhlo PAO 2021?

Datum: 17. 9. 2021

Přes víkend jsme se ve Svitavách potkali s novými inbound studenty, kteří tento školní rok stráví v České republice. Pro inbound studenty byl popříjezdový seminář PAO (Post Arrival Orientation) první oficiální příležitost, kde se mohli potkat a seznámit se, protože bydlí napříč celou republikou. Seminář je organizován hlavně proto, abychom studenty připravili a nachystali na možné překážky a nedorozumění, ke kterým by mohlo dojít během jejich výměny.

Podcast: Jaký je doopravdy Ázerbajdžán? (část první)

Podcast: Jaký je doopravdy Ázerbajdžán? (část první)

Datum: 10. 9. 2021

Pavlína si před lety pro svou výměnu vybrala neobvyklou zemi, o které toho u nás víme jen velmi málo - Ázerbájdžán. Momentálně tam po dlouhé době zase tráví prázdniny, a tak se rozhodla své poznatky o Ázerbájdžánu sdílet v rámci podcastu. V dnešní první části se dozvíte, jak se tato země za poslední roky změnila, jak tu funguje hromadná doprava, ale třeba i námluvy a svatby. V příští epizodě si budete moci poslechnout druhou polovinu rozhovoru, kde Pavlína sdílí například informace o náboženství a dalších společenských rozdílech.

Jak se sbalit na rok do jednoho kufru?

Jak se sbalit na rok do jednoho kufru?

Datum: 2. 9. 2021

Z našich sociálních sítí jistě víte, že právě v těchto dnech studenti odjíždějí na své výměnné pobyty do zahraničí a k nám do České republiky přijíždějí naopak studenti zahraniční. A tak přicházíme s odpovědí na jednu z nejčastějších předodjezdových otázek: Jak se na celou výměnu sbalit do jediného kufru?

Podcast: Nizozemí podle Justýny

Podcast: Nizozemí podle Justýny

Datum: 27. 8. 2021

Justýna se před dvěma měsíci vrátila ze své výměny v Nizozemí a je plná dojmů. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak fungují v Nizozemí školy, jak se učila jazyk, a jak se dostala ke své hostitelské rodině (tak trochu díky pandemii). 

Sessions a vôňa palaciniek - PEO 2021

Sessions a vôňa palaciniek - PEO 2021

Datum: 17. 8. 2021

Každý má po výmene veľa zážitkov, príhod, skúseností a otázok do budúcna. Mnoho z výmenných študentov čoskoro po výmene zistí, že návrat do domoviny nie je jednoduchý. Preto majú možnosť ísť ešte na posledný „študentský“ ponávratový seminár (PEO =  Post Exchange Orientation), ktorý im snáď pomôže k spätnej integrácie do rodnej zeme. Tento rok sa konal začiatkom augusta v nadácii Josefa Plívy vo Svitavách.

Podcast: Rakousko podle Ely

Podcast: Rakousko podle Ely

Datum: 13. 8. 2021

Ela se sice nevydala na druhý konec světa, i výměna v sousedním Rakousku jí ale poskytla spoustu zajímavých zážitků a zkušeností. Co se naučila o sobě a jak si zlepšila němčinu? Jak se v době pandemie seznamovala s kamarády a sbližovala se svou hostitelskou rodinou? To vše se dozvíte v nejnovější epizodě podcastu Doma ve světě.

Výměnou to nekončí - druhá část

Výměnou to nekončí - druhá část

Datum: 11. 8. 2021

Většinou tu sdílíme informace o tom, jaká je výměna, proč na ní jet, připadně proč hostit. Ale (jak všichni, co na výměně byli, ví) výměnou to nekončí! Přímo bych řekla, že naopak – výměnou to začíná. Jako YFU dobrovolnice, která nebyla na pobytu, si myslím, že jsem poměrně dost kvalifikovaná k tomu vám tady představit pár způsobů, jak po návratu rozvíjet hodnoty, zkušenosti, dovednosti a další věci, které můžete na výměně načerpat.

Výměnou to nekončí - první část

Výměnou to nekončí - první část

Datum: 7. 8. 2021

Většinou tu sdílíme informace o tom, jaká je výměna, proč na ní jet, připadně proč hostit. Ale (jak všichni, co na výměně byli, ví) výměnou to nekončí! Přímo bych řekla, že naopak – výměnou to začíná. Jako YFU dobrovolnice, která nebyla na pobytu, si myslím, že jsem poměrně dost kvalifikovaná k tomu vám tady představit pár způsobů, jak po návratu rozvíjet hodnoty, zkušenosti, dovednosti a další věci, které můžete na výměně načerpat.

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.