Zážitky studentů

Přečti si, co účastníci studijních pobytů YFU zažili v cizích zemích. Přihlas se ke studijnímu pobytu v zahraničí a může zde být i tvůj příběh.

Moje první dva měsíce v ráji, kde končí svět

Moje první dva měsíce v ráji, kde končí svět

Datum: 27. 9. 2022

¡Holaaa! Já vás moc zdravím z mého půlročního exchange pobytu, který právě teď žiju v zemi na druhý straně zeměkoule – Chile. Za tohle šílený rozhodnutí jsem neskutečně ráda a děkuju rodině, rodičům za to, že mi ho umožnili.

YES 2022 očima Hanky

YES 2022 očima Hanky

Datum: 7. 8. 2022

"YFU YES, je podle většiny dobrovolníků jednou z nejlepších, ne-li nejlepší akcí celého výměnného roku. Sama jsem jiný seminář přes rok neměla, takže seminář No.1 to asi bude," říká Hanka, která strávila svůh výměnný rok v Irsku.

COME & GO 2022

COME & GO 2022

Datum: 21. 7. 2022

Natěšení, odhodlaní, plní očekávání… v několika případech už dokonce i sbalení! Chystají se rozjet do světa a zažít dobrodružství, o němž si zatím mohli nechat jen zdát. Čím víc se však onen den blíží, tím víc na ně dopadá mlha nejistoty. Jsou připraveni? Ano. My víme, že jsou. Na poslední chvíli jim však před očima vyskakují otázky jako notifikace na mobilu a chtějí se jich zbavit. A kdo jiný by jim s tím pomohl lépe než jejich vrstevníci a naši studenti, kteří ještě před pár týdny nasávali atmosféru Německa, Ameriky a dalších zákoutí světa?

Výměna přichází se změnou

Výměna přichází se změnou

Datum: 10. 6. 2022

Ahoj, já jsem Štěpán a už 9,5 měsíců trávím svoji výměnu v Německu. Jsem tu od srpna 2021 a byl jsem ve třech různých městech - Neubrandenburg, Tübingen a Göttingen. Své příhody z prvního půl roku jsem popsal v minulém článku - Aller guten Dinge sind drei, který je taky zde na yfu.cz stránkách. V tomto článku se pokusím popsat co jsem se naučil za rok života v Německu a jak mě to změnilo.

Když se váš host sourozenec vrátí po roce domů...

Když se váš host sourozenec vrátí po roce domů...

Datum: 7. 6. 2022

Jaké to je, když se host sourozenci vrací domů ze svojí výměny a vy tu pořád jste? Přečtěte si článek, který o tom sepsala studentka, která je na výměně v Německu.

17. května – Norský Den ústavy

17. května – Norský Den ústavy

Datum: 20. 5. 2022

Pro nás naprosto normální všední den, kdežto pro Nory, obyvatele této nádherné severské země, ve které jsem se rozhodla strávit svůj výměnný rok, je to jeden z nejvýznamnějších dnů v roce. Sedmnáctého května roku 1814 se totiž Norsko odtrhlo od Dánska a byla schválena první oficiální norská ústava.

České Velikonce očima Italky

České Velikonce očima Italky

Datum: 25. 4. 2022

Rita je výměnná studentka z Itálie, která tráví semestr v České republice. Požádali jsme ji, aby nám prozradila, jak strávila velikonoční svátky v Česku a co si o nich myslí.

Velikonoce v kanadském balení

Velikonoce v kanadském balení

Datum: 24. 4. 2022

Ema je aktuálně na svém výměnném pobytu v Kanadě. Pomocí tohoto článku se rozhodla přiblížit svoje dojmy z výměnny a taky představit způsob, jak se v Kanadě slaví Velikonoce nebo co říkají tamní studenti na co, jak probíhají tyto svátky jara u nás.

Překonala jsem sama sebe...

Překonala jsem sama sebe...

Datum: 12. 4. 2022

Áďa studuje již osmým měsícem v rakouském Wolfsbergu - městečku pod Alpami mezi Grazem a Klagenfurtem am Wörthersee. Nedávno jsme měli možnost sledovat její příspěvky na instagramu a dnes se s námi podělila o své dojmy i ve formě článku na web.

Speciální podcast: Vánoce ve světě

Speciální podcast: Vánoce ve světě

Datum: 31. 12. 2021

Jak probíhají Vánoce v USA, Švýcarksu nebo Dánsku? A jak vnímají zahraniční výměnní studenti naše české vánoční tradice? Poslechněte si vyprávění Angeliny, Emy, Zorky a Andy o tom, jak si užily svátky na výměně... a jeďte si to příští rok vyzkoušet taky!

Aller guten Dinge sind drei

Aller guten Dinge sind drei

Datum: 28. 12. 2021

Ahoj, já jsem Štěpán a travím rok v Německu. Svůj výměnný pobyt jsem začal v polovině srpna. Nasedl jsem společně s Péťou (další výměnnou studentkou) do vlaku směrem Hamburk a nechal Česko na rok za sebou. Po devíti hodinách ve vlaku jsem se konečně potkal se svojí hostitelskou rodinou. Bylo to úžasné a těšil jsem se na vše, co spolu zažijeme.

"Čas zpátky nezískáš, ale vzpomínky zůstanou."

"Čas zpátky nezískáš, ale vzpomínky zůstanou."

Datum: 21. 12. 2021

Ahoj, já jsem Hanka a přibližně již 4 měsíce žiji v Irsku, kde trávím svoji roční výměnu. Doma žiji v Praze, a tady jsem skončila na vesnici s 1400 obyvateli, což je vážně změna. Celkový kulturní šok po příjezdu nebyl ale tak veliký, jak by člověk asi očekával. Všechno je nové a vy se musíte přizpůsobit, jak nejrychleji to jde. Moc času na to být smutný nezbývá. Všechno se děje hrozně rychle a najednou jsou Vánoce a vám to přijde jako necelé dva týdny. Několik kamarádů za měsíc odjíždí a vám pomalu dochází, že jste v polovině a všechny lidi za půl roku nebudete už vídat každý den.

Podcast: Skotsko očima Veroniky

Podcast: Skotsko očima Veroniky

Datum: 16. 12. 2021

Veronika tráví půlrok ve Skotsku, kde už stihla cestovat, zlepšit si angličtiny, srovnat si priority, ale také změnit hostitelskou rodinu. Jak se vlastně dostala k této volbě, co očekávala a jak se její předpoklady splnily? Odpovědi na tyto a další otázky najdete ve dnešní epizodě podcastu Doma ve světě.

Adventní výlet podle Lotty z Estonska

Adventní výlet podle Lotty z Estonska

Datum: 8. 12. 2021

V sobotu a v neděli jsme byli v Praze s YFU. Seznámili jsme se v hlavní nádraží a potom šli jsme tramvají do Černínského palác a do kostela Loreta. Potom jsme šli do Pražského hradu. To je moc hezký a veliký - jak malé město! Já s ostatní exchange students hráli jsme s sníhem , postavili jsme sněhuláka. Takže jsme měli sněhovou bitvu, ale nikdy (naštěstí) neumřel. 

Podcast: Irsko očima Majdy

Podcast: Irsko očima Majdy

Datum: 3. 12. 2021

Majda tráví svůj výměnný rok v Irsku. Před odjezdem očekávala déšť a ovce, teď ale žije ve velké rodině a učí se spoustu nových věcí. Jaké jsou kulturní rozdíly mezi Irskem a Českem? A jak Majda hodnotí výběr anglicky mluvící země pro svou výměnu? Odpovědi na tyto a další otázky najdete ve dnešní epizodě podcastu Doma ve světě.

"Vždy ze sebe vydám maximum."

"Vždy ze sebe vydám maximum."

Datum: 26. 11. 2021

Ahoj! Jsem Carlotta z Itálie a trávím rok v České republice. Zkoušela jsem dva roky žít v zahraničí, ale kvůli covidu to nebylo možné. YFU mi k tomu dalo příležitost a jsem za to vděčná.

Podcast: Norsko očima Naty

Podcast: Norsko očima Naty

Datum: 19. 11. 2021

Naty tráví svůj výměnný rok v chladném Norsku. Jak vnímá rozdíly ve škole a v trávení volného času? Jaký je život v půlroční tmě? A jsou Norové doopravdy tak odtažití, jak si o nich myslíme? Na tyto a další otázky odpovídá Naty v dnešní epizodě podcastu Doma ve světě.

5 Halloweenských tradic podle Kristíny

5 Halloweenských tradic podle Kristíny

Datum: 15. 11. 2021

Halloween je tu jeden z najoslavovanejších sviatkov v USA. Začína to v začiatkom septembra kedy už viete vidieť vyzdobené domy a záhrady strašiakmi a v noci sú niektoré z tých domov naozaj strašidelné. Ja keď som videla po 2 týždňoch, čo som bola v Amerike, prvý vyzdobený dom, tak som mojej hostiteľskej rodine povedala: „Presne to čo sa vraví - crazy Americans.“ 

Podcast: Jaké jsou začátky výměny?

Podcast: Jaké jsou začátky výměny?

Datum: 5. 11. 2021

Lea tráví svůj výměnný pobyt v německém Darmstadtu. Jak probíhají první dny na výměně? Jak se sžívá s hostitelskou rodinou? Jak se jí daří ve škole a v učení němčiny? A jaké má cíle na zbytek výměny? To vše se dozvíte v dnešní epizodě podcastu Doma ve světě.

"Dvakrát jsem byl sám v opeře a učím se česky."

"Dvakrát jsem byl sám v opeře a učím se česky."

Datum: 25. 10. 2021

Sander z Německa tráví tento školní rok v České republice. Za první dva měsíce své výměny stihl ochutnat svíčkovou, obléct si tradiční kroj a naučit se aspoň trochu česky. Jak vnímá zemi, která je od Německa v něčem blízko a v něčem zase daleko? Přečtěte si jeho článek.

Nemohla jsem dostat lepší rodinu

Nemohla jsem dostat lepší rodinu

Datum: 14. 10. 2021

Ahoj! Já jsem Lea a už 7 týdnů žiju v Darmstadtu se svou hostitelskou rodinou. Mám mladšího host bráchu, kterému je 13, a taky host ségru, které je 15, ale ta je na rok v Irsku, takže jsme tu s rodiči a bráchou jen my čtyři.

" Moje třída mi se vším pomáhá a nikdy nejsem sama."

" Moje třída mi se vším pomáhá a nikdy nejsem sama."

Datum: 11. 10. 2021

Ahoj, jmenuji se Ema a rozhodla jsem se svůj výměnný půlrok strávit v malebném bavorském městě Bamberg. V tomto článku bych vám chtěla představit, jak se mi tady doposud žije.

Podcast: Majda po čtyřech letech zpátky ve Švýcarsku

Podcast: Majda po čtyřech letech zpátky ve Švýcarsku

Datum: 7. 10. 2021

Majda byla před čtyřmi lety na výměně ve frankofonní části Švýcarska. Právě tam objevila svou velkou vášeň - akrobacii na kruhu. A díky této vášni se teď do Švýcarska vrátila, aby tam studovala na cirkusové škole. Jak vypadá její druhá výměna a v čem se liší od té první? To si můžete poslechnout ve nejnovější epizodě YFU podcastu Doma ve světě.

"Výměně vděčím za to, že jsem ve svém životě tam, kde jsem."

"Výměně vděčím za to, že jsem ve svém životě tam, kde jsem."

Datum: 30. 9. 2021

Ahoj! Já jsem Majda a před čtyřmi lety jsem se vydala na svoji výměnu do frankofonní části Švýcarska. Strávila jsem ji v úžasné hostitelské rodině ve vesnici poblíž města Fribourg. Tou ale moje švýcarská cesta zdaleka neskončila...

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.