Zážitky studentů

Přečti si, co účastníci studijních pobytů YFU zažili v cizích zemích. Přihlas se ke studijnímu pobytu v zahraničí a může zde být i tvůj příběh.

Seminář YES: Global edition

Seminář YES: Global edition

Datum: 8. 12. 2020

Dne 29-30. srpna se uskutečnil YES takový, jaký ho neznáte. Na jednu stranu se konal online, a na druhou stranu se ho poprvé za historii mohli zúčastnit studenti z celého světa, nejen z Evropy, byla to tedy první „global edition“. Z českého YFU se mimo jiné semináře účastnila Míša Kosařová jako dobrovolnice a Míša Filip jako student, který se v tom roce musel vrátit z výměny dříve.

"I když ne všemu rozumím, je to skvělá zkušenost."

"I když ne všemu rozumím, je to skvělá zkušenost."

Datum: 4. 12. 2020

Co všechno jsem už stihla za tři měsíce v Nizozemí? Kromě toho, že jsem pochopila rozdíl mezi Nizozemím a Holandskem, víc se sblížila s jízdou na kole, změnila rodinu, přežila testweek, ochutnala nějakou tu místní kuchyni, poznala spoustu nových lidí a obecně se posunula o krok dál v životě. Ale teď jedno po druhém.

Rozdíly mezi Rakouskem a Českem

Rozdíly mezi Rakouskem a Českem

Datum: 27. 11. 2020

Ahoj, jmenuji se Marek a svou výměnu trávím v hlavním městě Rakouské republiky, Vídni. Když jsem se rozhodl pro Rakousko, tak si většina lidí nedokázala představit, že by mě mohly očekávat nějaké veliké kulturní rozdíly. V dnešním článku ale budu posuzovat právě rozdíly mezi Vídní a Českou republikou. Každá oblast v Rakousku se něčím liší, ať už je to dialekt nebo styl života.

Každodenní život na výměně v ČR

Každodenní život na výměně v ČR

Datum: 20. 11. 2020

Sedmnáctiletá Ester pochází ze Sicílie, od srpna ale žije v České republice. Bydlí u hostitelské rodiny se psem, v malém městě nedaleko německých hranic. Ester navštívil náš stážista Laurens a o jejím životě v ČR napsal dnešní článek.

Luisa a Laureano o České republice

Luisa a Laureano o České republice

Datum: 16. 11. 2020

Luisa z Německa strávila v ČR minulý školní rok, Laureano z Argentiny ten předchozí. Oba by se do České republiky rádi vrátili a v dnešním článku se podělili o své oblíbené zpomínky a pohled na Česko a jeho obyvatele.

"Záchvaty smíchu nikdy nechybí."

"Záchvaty smíchu nikdy nechybí."

Datum: 10. 11. 2020

Ahoj, jmenuji se Lucka a právě jsem v Německu čtvrtým týdnem. I když právě prožívám to, co jsem si vždy už od malá přála, musím říct, že procházka růžovou zahradou to rozhodně není. Ale víc vděčná snad už ani být nemůžu.

Pravý americký Halloween očima Aničky

Pravý americký Halloween očima Aničky

Datum: 29. 10. 2020

Právě Halloween byl jeden ze svátků, který jsem si na svém pobytu v USA užila úplně nejvíce! Jelikož se tento svátek v Česku neslaví, měla jsem očekávání možná tak z Amerických filmů. Můžu ale s klidným srdcem říct, že se má očekávání naplnila několikanásobně.

Ne všechno bude dokonalé. Ale vy to zvládnete!

Ne všechno bude dokonalé. Ale vy to zvládnete!

Datum: 23. 10. 2020

Představa většiny lidí o výměnném pobytu je většinou dost podobná. Často se setkávám s názorem, že jedeme na roční dovolenou, poznat novou kulturu a na rok si odpočinout od České republiky. Nebudu lhát, i já jsem to tak ze začátku vnímal. Čím déle ale v Americe jsem, tím vice si uvědomuji, že tomu tak není.

Jak zvládnout první týden výměny a psychicky se nezhroutit...

Jak zvládnout první týden výměny a psychicky se nezhroutit...

Datum: 5. 10. 2020

Ahoj, jmenuji se Káťa, jsem třetím týdnem ve Švýcarsku a tenhle článek bude o mém prvním týdnu tady. Respektive, měl by to být návod, jak první týden zvládnout a psychicky se nezhroutit. Protože já jsem to zvládla.

Austrálie: očekávání vs. realita

Austrálie: očekávání vs. realita

Datum: 15. 9. 2020

Ahoj, jmenuji se Eliška a v loňském roce jsem byla na semestrálním pobytu v Austrálii. Samozřejmě jsem už předtím o Austrálii slyšela, proto jsem měla určitá očekávání, která se občas naplnila a občas také ne. Jak to tedy je s těmi nejznámějšími stereotypy o Austrálii?

"Pravé Flandry jsem poznal až po příletu a stále je poznávám."

"Pravé Flandry jsem poznal až po příletu a stále je poznávám."

Datum: 9. 9. 2020

Ahoj, jmenuji se Jáchym a tento rok jsem odjel na výměnu do Belgie-Flander. Původně jsem měl jet do Nizozemí, ale kvůli koronaviru se mi změnila země na nizozemsky mluvící Belgii. Dříve jsem o ní už uvažoval, proto mě změna země moc nezasáhla. V červnu jsem absolvoval předodjezdový seminář a zhruba 2 týdny před odletem jsem také poznal svou hostitelskou rodinu. Než jsem se nadál, stál jsem na letišti.

"V rodinné sauně hrajeme společenské hry."

"V rodinné sauně hrajeme společenské hry."

Datum: 3. 9. 2020

Asi každý měl před odjezdem na výměnu nějakou představu o tom, jak bude jeho život v cizině vypadat... A ani já jsem nebyla výjimkou. Kromě kufru plného věcí jsem si s sebou odvážela i nejrůznější očekávání od tohoto roku, rodiny, školy a Estonska celkově. 14 dní je z celkových deseti měsíců sice jen málo, ale už teď jsem stihla zjistit, že moje očekávání se od reality dost liší.

Výměnní studenti dorazili do České republiky

Výměnní studenti dorazili do České republiky

Datum: 31. 8. 2020

V pátek 28. srpna do České republiky dorazila první skupinka letošních výměnných studentů. Jsme moc rádi, že se jim i přes současnou situaci podařilo přijet, a navíc v tak skvělé náladě. A jak toto příjezdové odpoledne probíhalo?

5 věcí, které je dobré vědět o Jihoafrické republice

5 věcí, které je dobré vědět o Jihoafrické republice

Datum: 15. 8. 2020

Ahoj, já jsem Agi a za pár dní to budou přesně dva roky, co jsem odjela po výměnném roce z mé milované Jižní Afriky. Komukoliv, kdo přemýšlí o tom, že by taky někam vyjel na výměnu, JAR rozhodně doporučuji! Je to nádherná země se spoustou kultury a historie a s úchvatnou přírodou. No a pro ty, kteří už se tam chystají nebo to mají brzy v plánu nebo prostě pro kohokoliv, koho trochu zajímá, jak se to v JARu má, jsem si připravila 5 věcí, které, si myslím, že je o Jihoafrické republice dobré vědět předem.

"Chci zažít něco unikátního."

"Chci zažít něco unikátního."

Datum: 4. 8. 2020

Jestliže tohle čtete, pravděpodobně znáte odpověď na otázku:. Proč jet na výměnu? Nebo ji právě v těchto článcích hledáte - podobně jako já. Proč jsem se vlastně rozhodla vyjet na rok do Nizozemí? A jak se před výměnou cítím?

5 věcí, které jsem se naučila na výměně

5 věcí, které jsem se naučila na výměně

Datum: 20. 7. 2020

Páni, ten čas letí! Už jsou zase prázdniny a já přemýšlím nad tím, jak jsem před dvěma lety opouštěla Švýcarsko a všechny lidi tam. Na svoji výměnu do dnes moc ráda vzpomínám, protože to je nezapomenutelný zážitek. Právě sedím na posteli a uvažuju nad tím, co jsem si vlastně ze Švýcarska odvezla?

Podcast Doma ve světě: Jihoafrická republika podle Agi

Podcast Doma ve světě: Jihoafrická republika podle Agi

Datum: 16. 7. 2020

Je JAR nebezpečná země? Jaké jazyky se tam nejvíce používají? Jak funguje školství, nebo doprava? A jak takový rok v Jihoafrické republice člověka změní? O své zkušenosti z výměny v této neobvyklé zemi se v dnešní epizodě podcastu podělí dobrovolnice Agi.

Come and Go 2020

Come and Go 2020

Datum: 6. 7. 2020

Come and Go je tradiční akce, kde se můžou setkat čerství navrátilci z pobytu a studenti, kteří na svůj výměnný rok teprve vyrazí. Letos proběhl v parku nedaleko kanceláře YFU a přidala se i početná skupinka dobrovolníků.

Podcast Doma ve světě: očekávání od výměny

Podcast Doma ve světě: očekávání od výměny

Datum: 2. 7. 2020

Honza se chystá na pobyt do Spojených států a Šimona čeká rok v Belgii. V dnešním rozhovoru se oba kluci podělili o své pocity a očekávání od pobytu, ale mluvili také o obavách a o rozhodnutí jet na tak dlouho do cizí země. Poslechněte si podcast v celém článku!

Ponávratový seminář ve zkratce

Ponávratový seminář ve zkratce

Datum: 28. 6. 2020

Letos se poprvé ve vícedenní verzi konalo Post Exchange Orientation, tedy seminář pro studenty, kteří se vrátili z výměny. Přečtěte si článek o semináři z pohledu Lindy, která se vrátila z Dánska a poslechněte si zážitky organizátorů i účastníků...

Výměnný rok perspektivou za pět let

Výměnný rok perspektivou za pět let

Datum: 26. 6. 2020

Minulý týden jsem měla příjímací pohovor. Nebylo to do zaměstnání, ani do vysněné školy. Bylo to na studijní stipendium, které by mi pokrylo mé vysněné magisterské studium v německém Řezně. Bez něj bych to asi těžko „utáhla“, takže mi na tom dost záleželo. Pohovor skončil a já jsem si procházela v hlavně otázky, které jsem dostala. Jen jednou svojí odpovědí jsem si nebyla jistá. Byla jsem tázána, kde se vidím za pět let a kde se vidím za deset. To bohužel nevím, ale co vím docela dobře je, kde jsem se nacházela před pěti lety. Bylo to pro mě totiž zásadní, hodně.

Předodjezdový seminář 2020 - neskutečný zážitek!

Předodjezdový seminář 2020 - neskutečný zážitek!

Datum: 18. 6. 2020

Předodjezdový seminář neboli PDO (pre-departure orientation), je největší každoročně pořádanou akcí YFU CZ. Nakonec jsme měli štěstí a mohli jsme ho i přes mimořádnou situaci s koronavirem uspořádat. Letos se uskutečnil o druhém červnovém víkendu v Chotěboři.

Ty nejlepší vzpomínky na hostitelské rodiny!

Ty nejlepší vzpomínky na hostitelské rodiny!

Datum: 15. 6. 2020

Už brzy do České republiky přijedou výměnní studenti z celého světa, aby zde prožili několik měsíců ve škole a v hostitelské rodině. Zeptali jsme se proto několika minulých výměnných studentů, kteří strávili rok v ČR, na jejich oblíbené zážitky s jejich hostitelskou rodinou. Přečtěte si je v dnešním článku!

Podcast Doma ve světě: kdo tvoří náš podcast?

Podcast Doma ve světě: kdo tvoří náš podcast?

Datum: 11. 6. 2020

Zajímá vás, jaké to je, jet na výměnu v patnácti a žít v hostitelské rodině, která má jiné náboženství? A co může člověku dát YFU po tolika letech dobrovolnictví? To vše prozradí Marky, která byla ve školním roce 2015/16 v Belgii, od té doby v YFU dobrovolničí, a také tvoří YFU podcast Doma ve světě.

Nahoru Tisk Zpět

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.

YFU Česká republika

Bořivojova 17
13000 Praha 3

+420 222 211 950

http://www.yfu.cz
 

YFU je nezisková organizace, která nabízí studium pro středoškoláky formou studijních pobytů v zahraničí. Studuj v zahraničí, poznej novou kulturu, nauč se nový jazyk, osamostatni se a rozšíř si obzory. Nabízíme studium v zahraničí s pobytem u hostitelských rodin. Nauč se cizí jazyk a poznej svět přímo na vlastní kůži, studuj rok v zahraničí! YFU nabízí semestrální a roční pobyty v zahraničí pro středoškoláky.