"Na deset měsíců je to můj nový domov..."
Praha - Londýn - New York - Pittsburgh a konečná destinace Ellwood City, Pennsylvania. 15. srpna jsem opustila svou rodnou Prahu a vydala se na své desetiměsíční dobrodružství do USA. Během celých prázdnin jsem si to moc neuvědomovala a ani mě nenapadlo být nervozní a spíš jsem si celé léto užila. Ale padlo to na mě v posledním letadle, když už jsem za sebou měla všechny důležité kontroly a stresy z toho, jestli zvládnu sama všechny přestupy. Začala jsem si říkat “Co když si s nimi nebudu rozumět? Co když si s nimi nebudu mít co říct?” Všechny obavy ale byly zahnány, když mě všichni postupně objali na letišti, celá má hostitelská rodina, bratranec a kamarádka mé hostitelské sestry, stáli tam s velkými transparenty “Welcome to the USA Denisa” a já se najednou cítila spokojeně. Po cestě jsme se zastavili v restauraci na výbornou večeři a celou dobu jsme si povídali, pak jsme se vydali domů. A opravdu, na deset měsíců je to můj nový domov.
"Již máme za sebou několik zápasů a všechny mé spoluhráčky jsou skvělé..."
Další dny jsme trávili u bazénu, několikrát jsme se vydali na nákupy a má hostitelská sestra mě vzala na focení roztleskávaček, kde jsem měla možnost všechny roztleskávačky poznat a nejít první den do školy mezi úplně cizí lidi. Hned třetí den od mého příletu jsem si byla vyřizovat předměty ve škole a rovnou jsem se přidala do dívčího tenisového týmu Ellwood City. Vše bylo hrozně rychlé a já ještě ten den stihla vyzvednout uniformu a zúčastnit se týmového focení. Již máme za sebou několik zápasů a všechny mé spoluhráčky jsou naprosto skvělé.
"Nikdo nedokáže vyslovit mé jméno a přijmení..."
První dny ve škole jsem měla hodně ulehčené tím, že mě má hostitelská sestra vždy na každou hodinu doprovodila a vše, co jsem potřebovala mi vysvětlila. Učitelé i spolužáci se ke mě chovali a stále chovají hrozně hezky, pořád se s někým novým seznamuji a za to jsem moc vděčná. Skoro nikdo sice neví, kde Česká republika je, ale vždy se mi omlouvají, že za to může neodstatečná pozornost v zeměpisu. Na mé škole jsem jediná exchange studentka a proto mě hodně lidí zná a chce se se mnou seznámit. Jediná věc, co mě zatím docela překvapila byla, že tady nikdo nedokáže vyslovit mé jméno a příjmení, ale dokážu se s tím asi nějak smířit.
"Strašně se těším na všechny zážitky, nové lidi a zkušenosti..."
Největší kulturní akcí je tu pro všechny fotbal, jehož pravidlům se opravdu snažím ze všech sil rozumět, ale prozatím s jediným úspěchem a to je, že dokážu poznat touchdown, ale spíš jen podle reakcí publika a roztleskávaček. Každopádně jsem zatím poctivě byla na všech zápasech a opravdu můžu říct, že je to velký zážitek, protože atmosféra mezi studenty je neskutečná. Budou to teprve tři týdny, co jsem tady a upřímně je hrozně těžké představit si, jak bude probíhat následujících necelých deset měsíců, ale strašně se těším na všechny zážitky, nové lidi a zkušenosti, které s tímto rokem přicházejí.
Denisa, USA 2016/17