Na stáži ve YFU CZ

Na stáži ve YFU CZ
Datum:

V kancelářském týmu hlásíme novou posilu! Od dubna do června je zde na dobrovolnické stáži Margaux z Francie, jejíž hlavním úkolem je video projekt o českých inbound studentech. Jaký kulturní šok zažila po příjezdu do České republiky, nebo s čím vším pomáhá ve YFU, se dozvíte v tomto rozhovoru.

Kdy tě poprvé napadlo, že pojedeš na stáž do České republiky?

Já jsem se dívala po možnostech, kam bych mohla jet na stáž zhruba před půl rokem, a nedívala jsem se po18766986_10212805102987538_1749246634_o žádné specifické zemi, jen jsem věděla, že chci dělat něco zajímavého. Tak jsem rozeslala celkem dost žádostí, přičemž většina z nich šla do Velké Británie. To, že bych mohla jet do České republiky mně napadlo až když mi o tom řekla moje teta. Vyprávěla mi, že Čechy jsou krásná země a že Praha je naprosto nádherné město, kde se mi bude určitě líbit.

Předtím než jsi sem přijela, kolik si toho věděla o České republice?

Upřímně, moc jsem toho nevěděla. Moje maminka mi něco málo řekla, protože navštívila Prahu před asi 3 lety, ale pouze na víkend.

Jaký je tvůj vztah s YFU?

Předtím, než jsem sem přijela, jsem toho věděla jen velmi málo. Věděla jsem, že je to organizace, která 18789055_10212805102947537_953448456_ozprostředkovává studijní pobyty v zahraničí, ale nevěděla jsem vůbec jak to chodí, jak se vybírají studenti, hostitelské rodiny... Nevěděla jsem, že je to tak velká celosvětová síť organizací. A jsem moc ráda, že jsem do tohoto prostředí mohla nahlédnout trochu více. Líbí se mi, že YFU CZ není velká korporace a že mám tak možnost potkat se téměř se všemi, kteří zde pracují. Teď mě samozřejmě zajímá i možnost dobrovolnictví u YFU Francie.

V čem spočívá tvoje stáž u YFU CZ?

Mým hlavním projektem zde je „Video projekt“, na kterém pracuji se všemi inbound zahraničními studenty, kteří jsou momentálně na pobytě v ČR. Snažím se zachytit jejich zážitky, které si tu za necelý rok vytvořili. Tím, že všichni pochátejí z cizí země, se jejich zážitky hodně liší a to ten projekt dělá zajímavým. S každým se snažím natočit zhruba dvouminutové video v místě jejich zdejšího bydliště, takže je to pro mně zároveň šance jak poznat i jiná místa v ČR, než jen Prahu. Kromě tohoto projektu se snažím pomáhat s různými událostmi, které YFU pořádá, například teď připravuje předodjezdový seminář, minulý měsíc jsem s Luďkem spoluorganizovala Kafka Trip... snažím se vypomáhat jak jen můžu. Hodně taky spolupracuji s Lízou v kanceláři.

Jak jsi zatím spokojená se svým video projektem?

Velmi! Studenty natáčení baví, což mě moc těší! Zatím jsem natočila 6 videí, 5 mi ještě zbývá. Díky natáčení18789429_10212805102467525_801290533_o jsem měla možnost navštívit Ostravu, Nový Knín nebo například Rakovník. Moc se mi líbí ten materiál, který sem doposud natočila, protože každý z těch příběhů je unikátní.

Zažila si na vlastní kůži kulturní šok po příjezdu do ČR?

Asi jo. Věc která mě nejvíc překvapila je jazyková bariéra. Je mnohem větší, než jsem si myslela. Věděla jsem, že čeština je těžká, ale myslela jsem si, že mi angličtina hravě vystačí na všechny každodenní záležitosti. V kanceláři YFU mi samozřejmě stačí, ale například v restauracích nebo obchodech je to horší. Dále pak české koruny – vždy mi chvíli trvá, než si cenu přepočítám na eura a dojde mi kolik doopravdy platím.

Jsou věci, které ti již nyní přijdou typicky „české“?

To je těžká otázka... ale určitě bych řekla, že chození na pivo je velmi české. První pivo jsem tu měla hned 18765375_10212805101387498_1906866472_oten den, co jsem přijela. Dále návštěva farmářských trhů – těch je po Praze opravdu mnoho, což je skvělé, chodím na ně každý víkend. A ještě bych řekla, že zmrzlina je něco typicky českého. Již od prvního dne, co jsem tady vídám lidi se zmrzlinou, i když třeba není úplně teplo. Pro mě byla zmrzlina vždy spojená s bytím na pláži nebo v parku, tady ale potkávám spoustu lidí v ulicích, za každého počasí, se zmrzlinou.

Byla jsi ty sama na zahraničním studijním pobytě?

Byla, ale nebylo to během střední školy. Byl jsem na vysokoškolském pobytě v USA díky zahraničnímu programu mé univerzity. Strávila jsem rok na Santa Clara University v Kalifornii. Na střední škole jsem o takových možnostech bohužel ještě nevěděla. Ve Francii jsou, myslím si, více rozšířené vysokoškolské pobyty v zahraničí.

Proč si myslíš, že by středoškoláci měli jezdit na zahraniční studijní pobyty?

Myslím, že čím mladší vyjedete do zahraničí, tím je to lepší. Potvrdila mi to i většina studentů, které jsem tu 18767114_10212805101467500_1717264267_oměla možnost potkat – všichni se shodli na tom, že studijní pobyt v zahraničí jim umožňuje poznat nejen cizí kulturu a zemi, ale hlavně sebe samotného a myslím, že čím dříve k tomuto studenti dospějí, tím lépe. Je samozřejmě skvělé to zopakovat i později – třeba na vysoké škole, nebo v rámci stáže. Když jsem byla loni v Kalifornii, tak jsem nežila s hostitelskou rodinou a to mě mrzelo, protože vím, že vztahy s hostitelskou rodinou mohou přetrvat celý život a člověk se tak má vždy za kým vracet, což je skvělé. Já jsem bydlela ve studentském bytě, což bylo taky super, měla jsem tam spoustu kamarádů, se kterými doufám, že budu v kontaktu, ale s hostitelskou rodinou je to prostě jiné. Takže určitě si myslím, že by studenti na středních školách měli zkusit studium v zahraničí.

Co si ze svého pobytu v Čechách odneseš zpět do Francie?

Určitě pár českých slovíček. Dále pak pocit z toho, že jsem opravdu žila v Praze a nebyla tu jen na turistickém výletě. Budu toho vědět mnohem víc o České republice a budu se moct o tyto znalosti podělit se svými přáteli.

Margaux, francouzská stážistka v kanceláři YFU CZ

Odkazy

Přihláška hostitelské rodiny

Jak se přihlásit

Často kladené dotazy

Studium v zahraničí

Zážitky studentů